Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Bunları Yiyin

tarafından
200
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Bunları Yiyin

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın özellikle de soğuk ve zorlu geçen kış mevsiminde çok daha önemli olduğunu söylemek gerek. Peki, hangi besinleri tüketerek daha sağlıklı olabilir ve herhangi bir hastalığa yakalanmadan rahat bir kış mevsimi geçirebiliriz? Diyetisyen Kübra Bal, bu soruya şöyle cevap veriyor:

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Bunları Yiyin 1

Kış mevsiminde hem bağışıklık sistemini güçlendirmek, hem de daha az kilo almak için daha çok sebze ağırlıklı beslenmekte yarar var çünkü sebzelerde yüksek oranda su bulunduğundan dolayı sebzelerin kalorisi daha düşük. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereğinden fazla karbonhidrat tüketmek yerine, sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek daha sağlıklı kalabilmek mümkün.

Diyet Uzmanı Kübra Bal’a göre ise, kış mevsiminde tüketilmesi gereken sebzelerin başında yeşil yapraklı sebzeler geliyor çünkü  kış aylarında yetişen yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda antioksidan madde içerirken, aynı zamanda göz sağlığı açısından da son derece yararlı.

[reklam id=1]

Bunun yanı sıra, yeşil sebzelere renk veren klorofilin faydalarından biri de vücuttaki doku ve yaraları iyileştirici olmasından ileri geliyor.

Bol bol ıspanak, pırasa ve pazı Yiyin: Diyetisyen Kübra Bal’ın kış mevsimi için en çok tavsiye ettiği yeşil yapraklı sebzeler ise ıspanak, pazı ve pırasa. Bu sebzelerin yararları ise A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra, magnezyum, fosfor ve iyot açısından oldukça zengin olmalarından kaynaklanıyor. Ayrıca pazı içerisinde bulunan follik asitte hamile kadınlar için oldukça faydalı iken, pırasa içerisinde bulunan gallik asit te yaşlanma etkilerinin azalmasını sağlıyor.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Bunları Yiyin 2

Beyaz renkli sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin: Diyet Uzmanı Kübra Bal’a göre kış mevsiminde kereviz, karnabahar, sarımsak ve lahanayı da en az yeşil yapraklı sebzeler kadar çok tüketmek gerekiyor çünkü bu sebzeler de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en az yeşil sebzeler kadar önemli rol oynuyor. Örneğin lahana, içerisinde bulunan vitaminler sayesinde mide ve barsak sağlığına katkıda bulunurken, aynı zamanda diyabet hastaları için de kan şekeri seviyesini dengeliyor.

Kereviz ise sinirlerin yatışmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Sarımsak ise doğal antibiyotik etkiye sahip olduğundan dolayı, kış mevsiminin yanı sıra yaz mevsiminde de tüketilmesi gereken önemli bir sebze.

Havuç: yeşil yapraklı ve beyaz sebzelerden sonra kış mevsiminde tüketilmesi tavsiye edilen sebzeler arasında ilk sırada ise havuç geliyor çünkü havuç bağışıklık sistemi için yüksek oranda A vitamini içeriyor ve soğuk havada kuruyan cildi nemlendiriyor.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Bunları Yiyin 3

Balkabağı: Kış mevsimine özel olarak tüketilmesi gereken bir diğer sebze ise balkabağı.  A vitamini başta olmak üzere, kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum açısından da oldukça zengin bir sebze olan balkabağı, kalp-damar sağlığını korumada ve hücreleri yenilemede konusunda da oldukça iyi bir sebze.

Koyu renkli sebze ve meyveler: Diyetisyen Kübra Bal’ın kışa özel olarak tüketilmesini sebzeler arasında son sırada ise antioksidan özelliğe sahip koyu renkli sebze ve meyveler geliyor.  Koyu renkli sebzeler arasında bulunan pancar, deri rahatsızlıkları ve saç dökülmesine iyi gelirken, kırmızıturp ise ödem atıcı özellik gösteriyor.