Baklavanın Püf Noktaları

tarafından
4511
Baklavanın Püf Noktaları

Baklavanın Püf Noktaları

Baklava tatlı kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Özellikle bayramlarda ve önemli günlerde oldukça sık tüketilir. Peki lezzetli baklava yapmanın püf noktaları nelerdir?

Baklava Hamuru: Hamur için kullanacağımız malzemeler

  • 2 kg un
  • 20 gr tuz
  • 500 ml su

Öncelikle unun ortasını açıyoruz.Ortasına 8 adet yumurtayı kırıyoruz.20 gr tuzumuzu ekliyoruz.Yumurta ile karıştırıp su ilave ediyoruz.Tuz eriyinceye kadar karıştırmaya devam ettikten sonra kenarlardan yavaş yavaş unu karıştırıyoruz.Kıvama gelmesi için tekrar tekrar su ilave ediyoruz.Yaklaşık 15 dakika yoğurduktan sonra kulak memesi kıvamına gelince nemli bir tülbentle üzerini örtüyoruz.Hamurun kurumaması için bu noktayı es geçmememiz gerekiyor.

Yufka Nasıl Açılır?

Lezzetli baklava yapmanın püf noktalarından biri ise yufkanın nasıl açılacağı.10 dakika boyunca dinlendirdiğimiz pazıların arasına buğday nişastası serpmekle işe başlıyoruz.Nişastanın her tarafına gelmesine dikkat ediyoruz aksi halde bezeler birbirine yapışacaktır.Ayrıca nişasta hamurun açımında kolaylık sağlıyor.12 adet pazıyı aralarına nişasta döktükten sonra avucumuzla yavaş yavaş bastırarak büyütüyoruz..Kenarlardaki fazla nişastayı alıyoruz.Hamuru ters çevirdikten sonra aynı işlemi tekrarlıyoruz.Belli bir büyüklüğe geldikten sonra merdane yardımıyla eşit şekilde kenarlara bastırarak büyütmeye devam ediyoruz.Yine pazıları ters çevirip aynı işlemi uyguluyoruz.Küçük bir tepsi ebatına geldikten sonra oklavaya sarıp ovalayarak iyice büyütüyoruz.

[reklam id=1]

Kaç Kat Yufka?

Kullanacağımız tepsinin ebatına göre kestiğimiz yufkalardan 2 ya da 3 tanesini tepsinin dibine seriyoruz.Daha sonra yağ serpiyoruz.Üzerine 15-20 kat daha yufka koyup tekrar yağ serpiyoruz.Sonra ara malzemesini koyuyoruz ve üzerine bir 15-20 kat yufka daha ekliyoruz.Son olarak tepsi boyutlarında kesilmiş 8 adet yufkayı aralarına yağ sürerek koyuyoruz.En üst kısma yağ sürmüyoruz çünkü dilimlerken bıçağımıza yapışabilir.Bu işlemler bittikten sonra fırına koymadan dilimliyoruz.

Şerbet: Baklava yaparken şerbet konusu da oldukça önemli.Çünkü baklavanın istenildiği gibi olması için şerbetinin doğru miktarda ve olması gerektiği gibi yapılması lazım.Lezzetli baklava yapmanın püf noktaları olarak bunu da gösterebiliriz.Öncelikle 1,5 kilo su içerisine 3 kilo şeker ekliyoruz.Ayrıca şerbetin şekerlenmemesi için içine çeyrek limon koyuyoruz.Daha sonra orta derecede ateşte şeker eriyinceye kadar karıştırıyoruz.Şeker eridikten sonra kaynamaya bırakıyoruz.Son olarak limonu içinden çıkartıyoruz.

Baklavanın-Püf-Noktaları

Hazırladığımız şerbeti sıcak bir şekilde baklavaya dökmemiz lazım.Baklava ise orta sıcaklıkta olmalıdır.Baklavamız soğuk olursa şerbeti içine çekmeyecektir.Baklavaya verilen şerbet fazla olursa sonradan süzebilirsiniz fakat az gelirse sonradan ekleme yapılamaz.Çünkü sonradan ekleme yaparsanız şerbetleme meydana gelecektir.

Lezzetli baklava yapmanın püf noktaları yukarıda da anlattığımız uygulamaları doğru yapınca istenilen sonucu verecektir.Kültürümüzde oldukça önemli bir yeri olan baklavanın elbette biraz zahmet gerektirmesi doğal olacaktır.Fakat gün sonunda yediğiniz baklavanızın bunlara değecek olduğundan hiç şüpheniz olmasın.