Balgam Söktürücü Bitkiler

tarafından
3893
Balgam Söktürücü Bitkiler

Balgam Söktürücü Bitkiler
Balgam nedir? Balgam genel olarak solunum yolları hastalılklarına bağlı olarak yaşanan ve vücudun içeride olanlara karşı geliştirdiği bir reflekstir. Köken olarak akciğerlerden kaynaklanır. Balgamın içeriği bakteriler, toz zerrecikleri ve akyuvarlardır.  Normalde balgam olması bir rahatsızlığın olduğunu göstermez çünkü akciğerler zaten normalde bir miktar balgam içerir. Bir hastalıktan bahsetmek için balgamın miktarına, rengine ve kıvamına bakmak gerekir. Eğer balgamda gözle görülebilecek değişiklikler varsa o zaman bir hastalıktan söz edilebilir ve tedavi edilmesi gerekir.

Balgam Nasıl Sökülür?

Balgam her ne kadar hastalık kaynaklı olsa da, sigara, kapalı ortamlar, hava kirliliği ile havanın ciğerlere solunması da balgama neden olur. Balgam vücudun kendini temizleyebilmesi için son derece yararlıdır. Bugün doktora başvurulduğunda mutlaka balgamı geçirecek bir ilaç vererek sorununuza çare bulacaktır. Ama unutulmamalıdır ki, her ilacın bir yan etkisi vardır. Bu nedenle ciddi bir rahatsızlıklarda ilaç kullanımı dışında balgama ne iyi gelir? İlaçların dahi içeriğinde olan bitkiler en doğal balgam söktürücülerdir.Balgam-Söktürücü-Bitkiler

 

[reklam id=1]

  • Balgam söktürücü bitkilerin en önemlisi ıhlamurdur. Ihlamur tek başına değil de, yanında tarçın, zencefil, karanfil gibi bitkilerle kaynatılırsa, yalnızca balgam söktürücü olarak değil, boğaz ağrısına, öksürüğe ve hatta bronşite dahi iyi gelebilir.
  • Genel olarak balgam söktürücü bitkilerin çayları oldukça faydalıdır. Bu tip bitkilerin demlemeleri kısa tutulmamalıdır. Çünkü bitkilerin balgam söktürücü içeriklerinin suya karışması biraz zaman alır. Örneğin 5 dakika kaynatmak ya da demlemek yerine 15-20 dakika kadar kaynatmak tercih edilmelidir. Zaten demleme süresinde bekletildikçe kıvamında koyulaşma görülür. Kıvamı koyulaştıkça bronşlardaki, solunum yolunda ki yüzeyi rahatlatan müsilaj denilen maddeler ortaya çıkar ki, balgam söktürecek olan asıl madde de budur.
  • İyi bir balgam söktürücü çay yapmak için demliğe 2 kaşık ebegümeci ve ıhlamur koyun. İkisini birlikte 20 dakika kadar kaynatın ve altını kapatıp bekletin. Bu çayı gün boyunca içebilirsiniz. Hem boğazınızı rahatlatacak hem de balgam söktürcektir.
  • Yine karanfilin balgam için kullanımı da yaygındır. Ama karanfil keskin tadından dolayı her zaman tercih edilmeyebilir. Bu nedenle demliğe öyle çok miktarlarda konulmamalıdır. Örneğin bir demlik için 5-6 karanfil yeterli olacaktır. Elbette isteğe göre bu miktar artırılabilir.

Karanfil-Yağı-Faydaları

  • Başlıca balgam söktürücü olarak kullanılan bu bitkiler dışında balgam söktürmede etkili olan başka bitkiler de vardır. Örneğin ısırgan otu tohumu, Antep fıstığı ve bal karışımı, anason çayı, meyan kökü ve adaçayı balgam söktürmek için rahatlıkla kullanılabilir.

Çaylar dışında kürlerin de balgam söktürmede etkilerinin olduğu görülmüştür.  Yarım litre su kaynatıldıktan sonra içerisine 15 kadar taze tere koyun. Kabınızın ağzını kapattıkran sonra 3-4 dakika daha tereleri haşlayın. Ardından hemen terenin suyunu süzün ve soğumaya bırakın. Elde edilen Tere suyu yemeklerden önce ya da yemekten iki saat kadar sonra içilebilir. Bu kür sigara içenler için en faydalı kürlerdendir.  İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü bitkisel tedavi yöntemleri arasında da tere kürü önemli bir yere sahiptir.