Balık Nasıl Çizilir?

tarafından
608
Balık Nasıl Çizilir?

Balık nasıl çizilir, protein ve mineral kaynağı balık, denizin en güzel sakinlerinden birisidir aynı zamanda. Derin mavi suların hem süsü, hem de zengin besin kaynağı olan balık, lezzeti ve görselliği ile de en şık sofraların ve restaurantların baş karakteridir.

Balık Nasıl Çizilir? 2

 

Balık yemekleri sayfalara sığmayacak kadar çoktur; bunda hem denizlerdeki balık çeşidinin çok fazla oluşu, hem de değişik pişirme tekniklerinin fazla ve detaylı oluşudur. Balık seviyorsanız seçeneğiniz çok demektir. Hem balık çeşidi anlamında, hem de pişirme usulleri anlamında. Balığı evde yapacaksanız balık temizleme kural ve kaidelerini de biliyor olmanız gerekir.

[reklam id=1]

 

Balık yemekleri yapmak iyi güzel, hoştur da, özellikle hanımların en çok şikayet ettikleri hususlar, balığın pişerken eve sinen koku ve balık temizleme işlemidir. Ama eğer balık yemeklerini çok seviyorsanız, işin bu kısmına da seve seve katlanırsınız.

Küçük balık temizleme işlemi nispeten daha zordur ama tekniğini bildikten sonra nizami olarak ayıklanıp temizlenebilir.

Büyük balıkları temizleme gibi bir sorun yoktur. Sadece piştikten sonra kılçıklarının ayıklanması işlemi vardır.

Çipura, levrek, palamut, lüfer gibi iri balıkları pişirmeden evvel, hem balıkların daha iyi pişmesi, hem de görsel açıdan daha şık ve iştah açıcı bir dizayn oluşabilmesi için balığın üst kısmı ince ve keskin bir bıçakla çizilir.

Balık Nasıl Çizilir? 1

Bu çizik, balık fırında yahut ızgara üzerinde pişerken hafif açılır ve ısı balığın içine işler. Üstelik balık piştikten sonra da harika bir görünüm ortaya çıkar.

Balık temizlemek, pişirmek ve sunmak bir sanattır. Bu sebeple balık yemekleri yaparken her balığa ayrı ihtimam ve itina göstermek gerekir.