Balık Nasıl Kızartılır?

tarafından
565
Balık Nasıl Kızartılır?

Balık nasıl kızartılır, seven için balık vazgeçilmez bir lezzettir. Kırmızı ete göre daha yağsız olması, protein ihtiyacının daha sağlıklı yoldan kazanılmasını sağlar. Balık nasıl pişirilir sorusunun cevabı kimilerine göre sadece yağda, tavada olarak cevaplanabilir; zira balık kızartma gerçekten de oldukça lezzetli bir balık pişirme tekniğidir.

Balık yemeklerini seviyor ve kızartma tekniğini tercih ediyorsanız, balık nasıl kızartılır, nasıl daha lezzetli olur hususları üzerinde de durmak faydalı olacaktır.

Balık kızartma işlemi sonucunda ortaya çıkan lezzet mükemmeldir ama ortalığa yayılan koku, sıkıntı vericidir. Ama onun da kendine göre püf noktaları ve incelikleri vardır elbet. Ufak tefek ve basit önlemlerle balık kızartma yaparken evin kokması da pekala önlenebilir.

  • Balık kızartma yapmadan önce balık güzelce ayıklanmalı ve kanından iyice arıtılmalıdır.
  • Balık taze ise, kızartma işleminden sonra ortaya çıkan lezzet de mükemmel olacaktır.
  • Kızartma yapılacak balık büyük balıksa parçalara ayrılarak, küçük balıksa bütün bütün kızartılmalıdır.
  • Balık kızartma yapmadan önce una bulanırsa hem daha gevrek pişer, hem fazla yağ çekmesi önlenir, hem de tavaya yapışma riski bertaraf edilmiş olur.
  • Balık kızartma yapılacak tavaya yağı aldıktan sonra yağın iyice kızması beklenmelidir ki hem balık pişerken fazla yağ çekmesin, hem de nar gibi kızarsın.

[reklam id=1]

Hamsi, mezgit, istavrit, barbun gibi küçük ya da orta boylu balıklar kızartma yapmaya daha uygundur. Balığı yağda çok fazla tutmamak gerekir, aksi takdirde suyunu kaybedip kurur. Balıklar bol kızgın yağa atılıp, şöyle bir çevrilip, delikli kepçeyle kağıt havlu üzerine  alınarak fazla yağı süzdürülmelidir.

Palamut gibi daha büyük ve dilimli balıklar ise sığ kızartma yöntemiyle kızartılmalıdır. Yani tavaya bol yağ değil daha az miktarda yağ alınmalı ve balık dilimleri yine unlanarak ve önce bir yüzleri iyice kızarana kadar bekleyip daha sonra diğer yüzü çevrilerek kızartılmalıdır.

Bir başka balık kızartma yöntemi de şöyledir; geniş bir tavaya balıklar sıkışık düzende istif edilir ve bir yüzleri kızartıldıktan sonra tavaya bir kapak kapatılarak balıklar ters yüz edilir ve diğer tarafları da kızartılır. Bu yöntemle omlet şeklinde tek parça halinde kızaran balıklar, geniş bir tabağa alınarak servis edilir.

Balık Nasıl Kızartılır?

Kızartma balık nasıl pişirilir konusu hassa bir konudur. Püf noktalarına uyulduğunda parmak yedirecek lezzette balık pişirmek mümkündür.

Balık kızartma yapmadan önce balıkları tuz, karabiber ve limon suyuyla ovup, kızartma işlemini 15 dakika kadar bekledikten sonra yapabilirsiniz. Bu teknik daha lezzetli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Balıkları kızartmadan evvel un yerine mısır ununa da bulanabilir. Özellikle hamsi tavaya mısır unu çok yakışır.