Balık Nasıl Saklanmalı?

tarafından
268
Balık Nasıl Saklanmalı?

Balık tutma meraklıları başta olmak üzere, merak edilen bir konudur balığın saklanması, normalde en doğrusu elbette taze tüketmektir. Fakat mümkün olmadığı zamanlar oluyor haliyle. Örneğin balığa gidiyor kişi 4 kilo civarı balık tutuyor, evde 3 kişi yaşıyorlar, tüm balığı bitiremeyeceklerine göre bir kısmını daha sonra tüketmek üzere dondurucuda saklayacaktır.

Balık Nasıl Saklanmalı?

Bu konuda bir fikir çatışması mevcuttur, kimi temizlenmeden dondurucuda saklanır der, kimi ise temizlenmeden saklanmaz. Balığın iç organları daha çabuk bozulur haliyle, bu sebepten dolayı temizlenmesi gerektiğini düşünenler, temizleyerek saklamayı tercih eder, diğer kişi ise sonuçta donuyor, hiç bir şey olmadı şimdiye kadar diyerek temizlemeden saklıyor.

Düşünecek olursak bir çok kişinin pek tercihi olmasada bazen marketlerden balık alındı zaman bunlar dondurulmuş olarak satılıyor ve ayıklanmamış haliyle. Durum böyle olunca temizlemeden saklanabiliyormuş mantığı devreye giriyor haliyle. Balık dondurucuda saklanacaksabalığın cinsine göre değişmektedir.

[reklam id=1]

Temizlenmeden dondurulabilecek balıklar; hamsi, sardalye, gümüş balığıdır. Büyük balıklar ise temizlendikten sonra dondurulmalıdır.

Balıkları dondurmanın püf noktaları ise; ister temizlenmiş olsun, ister temizlenmemiş, dondurulacaksa eğer kesinlikle tatlı su ile yıkanmamalı, varsa deniz suyu ile yıkanabilir, eğer deniz suyu ile yıkama imkanı yoksa yıkanmamalı. Temizlenmeden dondurucuya koyulacak balıklar ilk önce hafif tuzlanmalı, bu şekilde balık diri kalacaktır, tuzladıktan sonra ıslak temiz bir beyaz kağıda sararak plastik bir kapta dondurulmalıdır.

Balık Nasıl Saklanmalı? 2

Temizlenerek dondurulacak balıklar ise, temizlendikten sonra diğer balıklar gibi deniz suyu varsa, deniz suyu ile yıkanmalıdır, eğer deniz suyu yoksa, aynı şekilde yıkanmamalıdır, yıkandığı takdirde dondurucuda durdukça hiç lezzeti kalmayacaktır. Diğer balıklar gibi temiz bir ıslak kağıda sarılır, tuzlandıktan sonra balıklar ve plastik kapaklı bir kapta dondurulur. Balıklar pişeceği zaman, pişirmeden 5 saat ince buzdolabının alt tarafında bekletilir, dondurucudan oda sıcaklığına direk çıkartmamak gerekir, karides söz konusu ise dondurucudan çıkar çıkmaz sıcak suda haşlanabilir.