Balıklar Ne Yer?

tarafından
921
Balıklar Ne Yer?

Bayıla bayıla yediğimiz, beslenme disiplinimizin en değerli parçası olan, vitamin ve mineral deposu olan balıklar bizi bezler ve sağlıklı kılar. Peki onlar ne yer, neyle beslenir?

Yemleme işlemi balıkların bakımında son derece önemlidir. Doğru ve yeterli yemleme yapmak, balıkların hem sıhhatli hem de üretken olmaları için gereklidir.

Balıklar Ne Yer? 1

Eğer balığın suyuna fazla miktarda ve yemeyeceği bir tür yem atarsanız balık bu yemleri yemez ve su boşu boşuna kirlenmiş olur. Bu da balığın sağlığını olumsuz yönde etkiler. Balıkların doğal ortamlarda yedikleri yemleri bulup onlara yedirmek en doğru seçimdir. Peki bu her zaman mümkün olabilir mi? Ne yazık ki hayır. Bu durumda muadili bir yem almak en doğrusu olacaktır.

Balıklar kendi doğal ortamlarında sine, böcek, bitki yerler. Bunun dışında solucanları, böcek larvalarını, yosunları, yeşil bitkileri, mercanları, salyangozları ve küçük balıkları yerler.

[reklam id=1]

Mevsim dönümleri de balık beslenmesini etkiler ve bahar mevsiminde eriyen karlarla ve yağmurlarla gelen seller, balıklara bol bol gıda çıkmasını sağlar ve balık üremesi de artar.

Suyun yüzeyinde avlanan balıklar, yüzen canlıları yiyerek beslenirler. Bazı balıklar ortalarda avlanır ve bitki, yosun ve taşınarak gelen yemlri yerler. Balıkların bir bölümü de suyun dibinde beslenir ve dibi eşeleyerek yem bulur.

Balıklar da karbonhidrat, protein, vitaminler, mineraller, yağ ve su ister. Proteinler balıkların kemik, kas ve diğer organik yapılarını geliştirir. Karbonhidratlar enerji gereksinimlerini sağlar, vitaminler de onlara güç ve direnç verir, kemiklerini korur.

Hemen herkes bilir ki en iyi balık besini canlı ve taze yiyeceklerdir. Solucanlar, karides, böcek larvaları onların en sevdiği yiyeceklerdir.

Balıklar Ne Yer? 2

Akvaryum balıklarına verilecek yemlerse bakteri taşımayan ve hastalığa sebep olmayan türde ve temiz olmalıdır. Bu sebeple akvaryum balıklarının yemleri daima temiz ve güvenilir yerlerden alınmalıdır. Kirli sularda yüzdürülmemelidirler ve ölü balıklar sudan derhal çıkarılarak, su arıtılmalıdır.

  • Eğer bir balığı ağız yapısı aşağı doğru dönükse, bu durum onun dipten beslenme alışkanlığı olduğunu gösterir.
  • Evde beslediğiniz balıklarınız için ne tür yemler alabileceğiniz de bir bakalım.
  • Tablet yemler, palet yemler, tan yemler, pul yemler, su piresi, kurutulmuş karides, kurutulmuş kan kurdu ve kurutulmuş sinek larvaları.
  • Canlı yem verirken de ölü olanları ayıklamalı ve balıklara zarar vermeleri engellenmelidir.