Baş Ağrısı Mide Bulantısı

tarafından
472
Baş Ağrısı Mide Bulantısı

Baş ağrısı mide bulantısı, baş ağrısı ve mide bulantısı birlikte sık yaşanan ve sıkıntı veren bir problemdir. Bu iki şikayetin birbiriyle ilişkisi su götürmez bir gerçektir. İki şikayet birbiriyle ilişkilidir. Mide problemi yaşayan insanlarda baş ağrısı da görülmesi sık yaşanan bir durumdur. Aynı şekilde baş ağrısı problemi yaşayanlarda mide bulantısı da görülmesi muhtemeldir.

Baş Ağrısı Mide Bulantısı

Baş ağrısı ve mide bulantısı çoğu zaman başka bir rahatsızlığın belirtecidir ve bu iki şikayete sebep olan hastalığı tedavi etmek baş ağrısı ve mide bulantısının da ortadan kaldırılmasına sebep olur.

Baş ağrısı ve mide bulantısının sebeplerine gelecek olursak; bu iki sorun ya bazı hastalıklardan ya da yaşam biçiminden kaynaklanır.

Baş ağrısı ve mide bulantısının en önemli sebeplerinden birisi migrendir. Migrenle mide bulantısı arasında bir bağlantı olduğu muhakkaktır. Östrojen düzeyindeki azalmanın baş ağrısı ve mide bulantısına zemin hazırladığı düşünülmektedir.

[reklam id=1]

Üzerinde en çok durulan teori de baş ağrısı ve mide bulantısının, beyindeki kan damarlarının fazla şişmesine bağlı olarak ortaya çıktığıdır. Buna, serotonin hormonundaki düzeyin düşüşünün etki ettiği belirtilmektedir. Serotonin düzeyindeki düşüş araç tutmasına bağlı mide bulantısına da sebep olmaktadır.

Mide iltihabı ve soğuk algınlığına sebep olan virüsler de baş ağrısı ve mide bulantısı yapabilir. Virütik bir hastalık yaşayan kişilerde baş ağrısı ve mide bulantısının yanı sıra başka şikayetler de görülür. Bunlar, ateş, kusma, ishal ve burun akıntısıdır.

Göz yorgunluğunun da baş ağrısı ve mide bulantısına sebebiyet verdiği bilinmektedir. Nesneleri seçmek için gözlerinizi kısıyor ve bakarken yoruluyorsanız bir göz doktoruna görünmenizde fayda vardır.

Baş Ağrısı Mide Bulantısı 1

Omurilik sıvısında yahut beyinde oluşan enfeksiyon olarak bilinen menenjit da şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı yapar. Ateşlenme ve boyun tutulması belirtileri ile ortaya çıkan menenjit, oldukça ciddi bir rahatsızlıktır ve tıbbi destek almayı gerektirir.

Küme tipi baş ağrısı ve gerilim tipi baş ağrılarının da mide bulantısı yaptığını söylemek mümkündür.

Aşırı alkol tüketiminin de baş ağrısı ve mide bulantısına sebebiyet verdiği söylenebilir. Alkol, sıvı kaybına da sebep olduğundan baş ağrısı yapma olasılığı yüksektir.

Uykusuzluktan kaynaklanan yorgunluklar da baş ağrı ve mide bulantılarına sebebiyet verir.

Baş ağrısı halsizlik de yapar. Enerjiyi azaltan ve sıkıntı veren bir şikayet olan baş ağrısı, halsizliği de beraberinde getirir.

Baş Ağrısı Mide Bulantısı 3

Tüm bunların dışında kafa yaralanmaları, Crohn hastalığı, kanser türleri, yüksek kan basıncı, kalp sorunları, depresyon, hamilelik, şeker hastalığı, ilaç yan etkileri gibi sebepler de baş ağrısı ve mide bulantısı yapabiliyor.

Baş ağrısı kusmakla da ilişkilendiriliyor. Zira baş ağrısına eşlik eden mide bulantısı şikayeti şiddetlendiğinde, kusma refleksi de beraberinde gelebiliyor.

Bu iki şikayet, yani baş ağrısı ve mide bulantısı birbiriyle ilintili olduğu için birini ortadan kaldırmak diğerini de ortadan kaldırmış oluyor.

Baş ağrısı ve mide bulantısının sebebi bulunduğunda, bu şikayetleri ortadan kaldırmak da mümkün hale geliyor.