Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

tarafından
4324
Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısı, her yaştan insanın hayatında mutlaka nadir veya sık olarak deneyimlediği, kimi zaman akut kimi zaman da kronik olabilen, çoğu kez basit durumlar ve sebeplere bağlı; eğer ısrarlı ve sürekliyse, önemli bir rahatsızlığın işaretçisi olabilen bir rahatsızlıktır. Hafif yahut şiddetli olmak üzere değişik seyirleri olan baş ağrısı, ani ve şiddetli olarak geldiğinde, yaşam kalitesini olumsuz anlamda etkileyen bir yapıya sahiptir.

Baş Ağrısı Neden Olur

Çoğu kez selim (iyi huylu) olan ve belli bir süre içinde kendiliğinden ortadan kaybolan basit baş ağrılarının altında yatan sebepler çoğunlukla yorgunluk, stres, uzun süren açlıklar neticesinde yaşanan kan şekeri düşüklüğü, sinüzit, migren, göz yorgunlukları,  sıvı kaybı (dehidrasyon) olarak sıralanabilir. Tüm bunların yanında menenjit, anevrizma, beyin iltihabı ( ensefalit), yüksek kan basıncı, beyin tümörleri ve beyinde meydana gelen zorlayıcı ve kritik sebepler yüzünden de baş ağrısı ile karşı karşıya kalınabilir.  Kadınlarda ise menstrüasyon (adet) döneminde östrojen düzeyindeki değişimlere bağlı olarak da baş ağrısı yaşanmaktadır. Tüm bu baş ağrısı nedenleri, sık karşılaşılan maddeler olup, bunları çoğaltmak mümkündür. Ama baş ağrısı dendiğinde yaygın olarak, sayılan bu sebepleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Baş-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir1

Gebelikte Baş Ağrısı

Gebelik döneminde de, anne adaylarının en sık karşılaştığı ve şikayetçi oldukları konulardan biridir baş ağrısı. Gebelik sürecinde vücutta meydana gelen hormonal değişimlerin tetiklediği baş ağrısının bir diğer sebebi de yine bu dönemde beyne giden kan akımındaki artış olarak açıklanabilir. Yüksek düzeyde östrojen hormonunun tetiklediği aniden artan kafa içi basıncının, hamile kadınlardaki baş ağrısının sebepleri arasında sayılabilir. Yeteri kadar uyku ve istirahatle ve bol sıvı alımıyla, gebelikte süregelen baş ağrılarını kontrol altında tutmak gerekecektir. Sıklıkla ilk 3 ve son 3 ayda görülen baş ağrılarında, kafein eksikliğine bağlı yoksunluklar, hamilelik döneminde alınan progesteron hormonu ve erken doğum tehdidi tedavisinde kullanılan ritodrin isimli ilaç da önemli rol oynar.

Baş-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir3

Baş Ağrısı Çeşitleri

Baş ağrısı, vücudun yolunda gitmeyen kısa süreli yahut ciddi durumlara verdiği bir tepki olarak düşünülmelidir. Her baş ağrısının altında yatan sebepler birbirinden farklıdır. Bunu, ağrının gelişinden, şiddetinden, seyrinden, hafif yahut zonklama şeklinde oluşundan, süresinden ayırt ederek sınıflandırmak kısmen de olsa mümkündür.

Baş ağrısı çeşitlerini farklı ana başlıklar altında toplamak mümkündür.

Gerilim tipi baş ağrısı: Psikolojik sorunlar, stres, borçlanma, sınav, üzüntü gibi olumsuz koşullara bağlı ağrılar bu tipe girer. Baş ve boyun bölgesindeki kasların kasılmasından kaynaklanır ve migrene göre daha hafiftir. Ses ve ışığa karşı hassasiyet gelişir. En çok rastlanılan baş ağrısıtipidir.

Küme Baş Ağrısı: Gözün arka bölümünde hissedilen şiddetli bir ağrıdır. Göz sulanması ve burun tıkanıklığı en belirgin semptomlarıdır.

[reklam id=1]

Migren: Kesin sebepleri bilinmemekle birlikte, beslenme alışkanlıkları, hormonal sebepler, rutin ilaç kullanımları ve bunun gibi faktörler migrene sebep olmaktadır. Son derece güçlü ağrılardır. Mide bulantısı, ışık ve sese karşı hassasiyet oluştururlar. Migren çoklukla sinirsel(nörolojik) bir hastalık grubunda kabul edilmektedir. Beyinde bulunan serotonin gibi  bazı kimyasal maddelerin  azalması ya da etkisini yitirmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir

Kadınlarda regl döneminde ortaya çıkan baş ağrısı: Adet dönemindeki hormonal dengenin değişimiyle baş gösteren ağrıdır.

Tümör kaynaklı baş ağrıları: Bulantı, kusma ve bayılma eşliğinde yaşanan baş ağrılarıdır. Sürekli ağrılardır. Fışkırır tarzda kusma ile birlikte yaşanan ağrılarda muhakkak acilen hekime görünmek gerekir.

Romatizmaya bağlı baş ağrıları: Özellikle boyun bölgesinde hissedilen ağrılardır. Hareketle birlikte artan bir niteliktedir.

Tüm bunların dışında, sürekli bilgisayar ekranına bakmaktan kaynaklanan baş ağrısı, sinüzit, alerji, yoğun alkol, sigara, kafein ve çay tüketimine bağlı baş ağrıları, kansızlık, zehirlenme, psikolojik sorunlar, göz-kulak, burun-sinüs rahatsızlıkları gibi sebeplerden beslenen baş ağrıları da oldukça yaygındır. 

Migren Ağrısı Nasıl Geçer

Migren şiddetli baş ağrısı olarak tanımlanan ve belirli periyotlarla atak halinde gelen bir ağrı çeşididir. Bu çok şiddetli baş ağrısında, başın belli bir noktasında ani ve yoğun zonklama hissedilir. Migren ağrısını tetiklediği söylenen yiyecek ve sıvılardan uzak durmak faydalı olabilir. Sakatatlar, sucuk, salam, sosis, jambon, pastırma gibi şarküteri etleri, kalamar, karides, midye gibi kabuklu deniz mahsulleri, hazır tavuk ve et suyu bulyonları, katkı maddeleri,  konserve edilmiş gıdalar, yağ ve baharat yönünden zengin yiyecekler, kafein içeren çay, kahve ve asitli içecekler, çikolata, kakao, papaya, avokado, kırmızı erik, muz, fıstık ezmesi, bakla, incir, kuru üzüm, soya, mercimek, kuru fasulye gibi bakliyat ürünleri migreni tetikleyebilir. Bu yiyecekleri, özellikle sık ataklar halinde gelen migren problemi yaşayanların, dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

Baş-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir4

Şiddetli baş ağrısı migrenin geldiğini hissettiğinizde loş, hatta ışık almayan, havası temiz ve sessiz bir odada bir süre istirahat etmek, hekimin önerdiği migren haplarından kullanmak, bu tahammülü zor ağrıyı bir nebze de olsa kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısının tedavisinden evvel önce tanı konmalıdır. Baş ağrısına sebep olan tetikleyici sebepler araştırılıp tanı konulduktan sonra, uygulanacak en uygun tedaviye uzman  hekim karar verecektir. Zira baş ağrısı başlı başına bir rahatsızlık değil, ufak yahut büyük ölçekli sağlık sorunlarının bir belirtisidir. Ancak hemen hemen herkesin ara sıra yaşadığı basit baş ağrılarında bazı müdahalelerle ağrıyı kontrol altına almak mümkündür.

Hekim tarafından önerilmiş bazı ağrı kesici ilaçlar, sakin ve loş bir odada dinlenmek, açık ve temiz havada yürüyüş yapmak, güneşe muhakkak güneş gözlüğü ile çıkmak, sıcak bir duş almak, papatya, sarı kantaron, yeşil çay gibi rahatlatıcı ve gevşetici özelliği olan bitki çayları tüketmek baş ağrısına iyi gelecek çarelerdir. Ancak yine de özellikle tekrarlayan baş ağrılarında muhakkak uzman bir hekime görünerek gerekli tetkikleri yapmak en doğru yöntem olacaktır.