Baş Ağrısı Tedavisi

tarafından
243
Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısı tedavisi, hayatta kaldığımız süre boyunca herhalde en çok başımız ağrır. İnsanoğlunun en sık ve yaygın olarak yaşadığı sağlık problemlerinde başı çeken baş ağrısı, geçici ve basit sebeplere dayandığında hafif ağrı kesicilerle tolere edilebilmektedir. Ama daha güçlü, keskin ve ikincil sebeplere bağlı baş ağrılarında daha güçlü ve planlı tedavilerin uygulanması gerekir.

Açlık, susuzluk, stres, sıcak, yorgunluk, sigara ve alkol, uykusuzluk gibi basit ve geçici sebeplere dayanan baş ağrılarının yanında, kafa travmaları, beyin tümörleri ve benzeri daha ağır ve ciddi sebeplerden de köklenen baş ağrıları vardır. Migren, küme tipi gibi aniden bastıran ve insana kendini kaybettirecek kadar güçlü baş ağrıları da vardır.

Her dert, kendine deva aratır ve kişiyi çözüm yollarını araştırmaya sevk eder. Peki baş ağrısı için ne yapılır, bu insanlık tarihi kadar eski, köklü ve dünya durdukça da devam edecek problem için neler yapılabilir? Her zaman aneljeziklere, ilaç ve daha başka medikal ve tıbbi çözümlere mi başvurmak gerekir, yoksa ilk etapta daha doğal çözümlerden mi istifade etmek gerekir? Dilerseniz baş ağrısı için ne yapılır sorusuna yanıt atayalım.

[reklam id=1]

Bağ ağrısı tüm gün sürdüğü zamanlarda bütün günü zehir eder, o günün tüm verimini alıp götürür. İyi uyuyamadığınız gecenin sabahında, stres yüklü bir günde, moral bozukluğu yaşanan bir zaman diliminde sökün edip gelen baş ağrısı için bakın neler yapabilirsiniz.

Stres yüzünden başlayan bir baş ağrısında ilk çare olarak ağrı kesici haplardan medet ummamak gerekir. Zira ağrıyı yumuşatmanın ve geçirmenin daha doğal çözümleri vardır. Migren türü bir baş ağrısı yaşıyorsanız karanlık ve sessiz bir odada yatarak krizin geçmesini bekleyebilirsiniz.

Baş Ağrısı Tedavisi 1

Açık ve temiz havada yapılacak yürüyüşler de baş ağrısına iyi gelmektedir. Bulunulan yerin havadar ve oksijeni bol bir yer olmasına dikkat edilmeli, kış mevsimi  bile olsa oturulan alanlar sık sık havalandırılmalıdır.

Baş ağrısı için ne yapılır sorusunun yanıtlarından birisi de şakak kısımlarına yapılacak masajdır. Şakaklara, kaşların arasında alın  bölgesine, burun çevresinden göz kenarlarına doğru uzanan bir masaj da baş ağrısının çözülerek dağılmasını sağlayacaktır.

Sıcağa yakın ılık bir duş da gevşemeyi sağlar. Duşa girmiyorsanız ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta bir müddet bekletebilirsiniz. Bu işlemden sonra ayaklarınızı kurulayıp çorap giyip dinlenin. Beyindeki yüksek kan akışı bu şekilde ayaklara çekilmiş ve baş ağrısı da giderilmiş olacaktır.

Baş Ağrısı Tedavisi 2

Temiz bir bezi soğuk suyla ıslatıp veya bir poşete buz doldurarak başın ağrıyan bölümüne kompres yapılabilir.

Balık yağı, makarna ve muz gibi besinlerin baş ağrısına iyi gelen besinler olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra acı kahveye birkaç damla limon damlatarak içmek de baş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler arasında gösterilebilir.

Baş ağrısı için ne yapılır hususunda bir başka yanıt da ilaçlardır. Baş ağrısını doğal yöntemlerle gidermekte zorlanıyor ve başarılı olamıyorsanız ilaç tedavisi yolunu seçebilirsiniz. Bunun için seçilmiş baş ağrısı ilaçlarından kullanabilirsiniz.

Baş Ağrısı Tedavisi 3

Ağrı kesici kullanmadan evvel hekime danışmakta da fayda vardır. Ama en ufak bir baş ağrısı şikayetinde hemen ağrı kesicilere sarılmamak da gerekir. Her baş ağrısında ağrı kesici kullanmak, bir süre sonra daha fazla ağrı kesiciye ihtiyaç duymanızı sağlamaktan başka işe yaranmaz.

Eğer baş ağrılarınız sık tekrarlıyorsa uzman bir hekime başvurmak en doğru çözüm olacaktır.

Baş ağrısı ilaçları olarak; Ansaid, Majezik, Aleve, Motrin, Tylenol, Excedrin, Aspirin, Minoset, Parol gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Siz yine de bu ağrı kesicileri kullanmadan evvel doktorunuza yahut eczacınıza danışın.