Baş Dönmesi Nedenleri

tarafından
205
Baş Dönmesi Nedenleri

Her yaştaki bireyde sık görülen ani baş dönmesinin, birçok sebebi vardır. En sık görülen sebebi vertigo hastalığına bağlı baş dönmesidir. Fakat baş dönmesinin kesin olarak vertigo hastalığından kaynaklandığını belirlemek için, başlama şekli ve beraberinde eşlik eden bulgular dikkate irdelenir.

Baş Dönmesi Nedenleri

Ani baş dönmesi, kısa aralıklar ile tekrar ettiğinde, genellikle beyin tümöründen şüphe duyulur. Her baş dönmesi beyin hastalıklarını işaret etmeyebilir. Bazen çok basit bir sebep de baş dönmesine ve denge kaybına neden olabilmektedir. Baş dönmelerinde genellikle kulak hastalıkları ön plandadır.

[reklam id=1]

Baş Dönmesine Neden Olan Hastalıklar

Belirtileri arasında baş dönmesi bulunan onlarca hastalık mevcuttur. En sık yaşanan baş dönmesi sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

Menier Hastalığından Kaynaklanan Baş Dönmesi

Kulak çınlaması, işitme kaybı ve kulakta dolgunluk hissi ile ortaya çıkan ve ani baş dönmesine neden olan bir hastalıktır. Menier hastalığı, kolayca tedavi edilebilir. Fakat bu hastalıkta, verilen ilaçlara ek olarak; çikolata, tuz ve kahve gibi bazı yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Baş Dönmesi Nedenleri 2

İç Kulak Nezlesinden Kaynaklanan Baş Dönmesi

Şiddetli baş dönmesi ile birlikte; mide bulantısı ve kusmaya neden olan iç kulak nezlesi, oldukça şiddetli şekilde başlayan ve tedavi edildiğinde birkaç gün içinde sona eren bir hastalıktır. İç kulak nezlesi, geçmişte geçirilen soğuk algınlığı sebebi ile ortaya çıkar.

Migrenden Kaynaklanan Baş Dönmesi

Sinüslerin tıkanması nedeni ile uzun süreli baş ağrısına ve baş dönmesine neden olan bir hastalıktır. Başta basınç hissi ile başlayan migren, uzman bir hekim tarafından tedavi edildiğinde, ani baş dönmesi atakları da sonlanacaktır.

Depresyondan Kaynaklanan Baş Dönmesi

Toplumda sıkça görülen depresyon da baş dönmesine neden olabilir. Beraberinde bezginlik, kaygı veya korku oluştuğunda hemen bir doktora başvurmak gerekir. Tedavi ile tüm bulgular gibi baş dönmesi de sona erecektir.

Baş Dönmesi Nedenleri 3

Tansiyondan Kaynaklanan Baş Dönmesi

Tansiyon hastalıkları, ani baş dönmesine neden olabilmektedir. Özellikle düşük tansiyon, kişiyi halsiz ve güçsüz bırakır. Beslenme sisteminde yapılan bir takım değişiklikler ve doktor tarafından önerilen ilaçlar, baş dönmesini sonlandırır.