Baş Dönmesini Hafife Almayın

tarafından
313
Baş Dönmesini Hafife Almayın

Baş dönmesi ve denge kaybı, günlük hayatta neredeyse herkesin karşılaştığı ve genellikle çokta önemsemediği sağlık sorunları arasında. Ancak ciddiye alınmayan baş dönmeleri ve denge kaybının nedeninin altında yatan çok daha önemli bir sorun olabilir.

Baş Dönmesini Hafife Almayın 1

Kalp-damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Melike Elif Teker, baş dönmesi ve denge kaybının özellikle de 50 yaşın üzerindeki insanlarda dikkate alınması gerektiğini belirtiyor çünkü bu tür baş dönmeleri şah damar tıkanıklığından kaynaklanabiliyor.

Op. Dr. Elif Teker ayrıca, şah damar tıkanıklığında görülebilecek en kötü problemin şah damarı tıkayan kan pıhtısının beyne kadar gidebilmesi ve beyne giden kan akımını engelleyerek beyin hücrelerini öldürmesi sonucu meydana gelen inme, felç veya sakatlıklar olacağını ifade ediyor. Bu rahatsızlıkların yanı sıra şah damar tıkanıklığı, ölümle de sonuçlanabiliyor.

[reklam id=1]

Şah Damar Tıkanıklığına Neden Olan Faktörler

Şah damar tıkanıklığı hastalığına yakalanma olasılığını artıran faktörler ise, yüksek tansiyon başta olmak üzere, genetik yani ailesel nedenler, yüksek kolesterol ve sigara kullanımı olarak sıralanıyor.

Baş Dönmesi ve Denge Kaybını Sürekli Yaşıyorsanız Dikkat!

Eğer yüksek tansiyon veya kontrolsüz şeker hastalığı gibi herhangi bir rahatsızlığınız yoksa ve buna rağmen ayağa kalktığınızda hafif denge kaybının yanı sıra göz kararması ve kısa süreli ani denge kayıpları yaşıyorsanız, bu sorunlar şah damar tıkanıklığı hastalığının habercisi olabilir.

Baş Dönmesini Hafife Almayın 2

Bu hastalığın diğer belirtilerini ise, unutkanlık, kısa süreli konuşma, görme sorunları ya da göz kararması olarak sıralamak mümkün. Şah damar hastalığının ileri aşamalarında görülen en önemli belirti ise baygınlık olarak belirtiliyor. Ayrıca bu belirtilerin yanı sıra, baş dönmesi ve denge kaybınız için herhangi bir ilaç kullanmanıza rağmen bu tür sorunlar yaşıyorsanız da dikkatli olmanız gerektiğini söylemekte yarar var.

Yılda Bir Kere Kontrol Yaptırmak Oldukça Önemli    

Yüksek tansiyon hastaları, kolesterolü yüksek olanlar, genetik olarak yatkınlığı bulunanlar ya da sigara kullanan kişilerin yılda bir defa kontrol yaptırmaları gerekiyor çünkü şah damar hastalığının erken teşhisi sayesinde önlem alınabilir. Bunun içinse yapılması gereken ilk şey, renkli ultrason olarak bilinen doppler ultrason çektirmek. Kesin teşhis içinse hastalar anjiyo olabilirler.