Bebeğin İlk Adımları

tarafından
3049
Bebeğin İlk Adımları

Bebeğin İlk Adımları
Belki annenizden, kardeşiniz 11 aylık yürümüşken sizin 14 aylık yürüdüğünüzü duymuşsunuzdur. Her çocuğun gelişimi kendine özeldir. Bebekler genellikle 12.-18. aylar arasında yürürler. Kimi bebek önce emekleyip sonra yürürken, bazıları direkt yürür. Bir şeylere tutunup ayağa kalkması ile yürümesi arasında oldukça uzun bir süre vardır. Önemli olan, çocuğu desteklemektir. Yürüteç konusu ise çocukta kafa karışıklığı yaratması ve tehlikeli olabilmesi nedeniyle, hâlâ bir sorundur. Ancak, uzun süre olmamak kaydıyla ve bebeğin yanında bulunduğunuz zamanlarda kullanılabilir.

Bebeğin-İlk-Adımları1

Bu dönemde bir diğer önemli konu da, ayağa kalkıp tırmanmaya başladığı için, bebeğin yatağının korkuluğundan düşme ihtimalidir.
Bu tehlike göz önünde bulundurulmalı ve gerekirse yatağa korkuluk takılmalıdır. Düşmeye karşı, yatağın kenarına minderler de konulabilir.

Her bebek yürüme alıştırmaları sırasında düşer. Üstelik herşeyi merak eden, eline alan, hatta ağzına götürmekten çekinmeyen bebeğiniz, bu dönemde pek çok virüs ve mikroorganizma ile de temas eder. Bebeğinizi yaralanmalara ve hastalıklara karşı korumak için önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

[reklam id=1]

  • Bebeğiniz her düştüğünde onu kaldırmayın. Kendi kendine ayağa kalkarken kasları güçlenir ve dengesini bulur.
  • Yürümek onun öğrenme sürecinde önemli bir atılımdır. Onun istediği yerlere gitmesini engellemek yerine, evin içinde gidebileceği yerleri güvenli kılmak daha uygun bir çözümdür.
  • Yürüyerek bedenin bilincine varan bebeğiniz, kendisine acı veren şeyleri daha net anlar, sınırları ve tehlikeleri öğrenir.
  • Bebeğiniz artık uyanınca kendi kendine yataktan kalkmak isteyecek. Alçak bir yatak seçin ve yanında düşmeye karşı yumuşak bir halı ya da sünger bulundurun.Bebeğin-İlk-Adımları3
  • Uzanabileceği örtülerin üzerinde varsa dökülebilecek eşyaları kaldırın.
  • Kapılara stopper takabilir, açıp tırmandığı çekmecelerin kulplarını geçici olarak sökebilirsiniz.
  • Cam sehpa, sivri köşeli alçak mobilyalar ve alt raflarda yutabileceği kadar küçük biblo ve aksesuarları tamamen kaldırın.
  • Bebeğinizin parmaklıklara asılıp ayağa kalkma gayretleri ile tek başına yürümesi arasında aşağı yukarı 6 aylık bir süre vardır. Bu 6 aylık süre boyunca bazen büyük ilerlemeler, bazen gerilemeler görülebilir.

Çocuğunuz 18 aylık olduğunda hâlâ yürümeye başlamadıysa, bu konuda doktorunuza danışmalısınız.