Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

tarafından
589
Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin sağlıklı olduğu nasıl anlaşılır endişesi anne adaylarının 9 ay süresince yaşadıkları endişelerden sadece biridir ve en çok önem verilen konudur. Anne adayları hamilelik döneminde bir çok konuda sorumluluk almak zorunda kalmaktadır.

Bu sorumluluk aynı zamanda stres ve yorgunluk gibi bazı sorunları ortaya çıkarsa da anne olacak olmanın verdiği mutluluk ve bebeğin vermiş olduğu heyecan sayesinde her anne adayı güçlü bir kadın kişiliğine bürünmektedir.

Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Her ne kadar bir çok gebelik sorunsuz bir şekilde tamamlansa da bazı gebeliklerde yaşana sorunların duyulması anne adaylarında acaba endişesini oluşturmaktadır. Bu durumda anne adayları tarafından hamileyken bebeğimin sağlıklı olduğunu nasıl anlarım gibi sorular sorulmaktadır.

Uzmanlar bu konuda anne adaylarına hiçbir şikayetleri olmasa dahi mutlaka doktor kontrolünde bir hamilelik süreci geçirmelerini önermektedirler. Çünkü hamilelik döneminde bazen hiçbir belirti olmadan uzun bir süreç sonunda ortaya çıkan sorunlar yaşanabilmektedir.

[reklam id=1]

Günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde bebeğin ilk günlerinden itibaren doğumuna kadar geçen süre an ve an takip edilebilmektedir. Bu avantajlı durum aslında anne adaylarının rahatlamasına ve bebek sağlığı konusundaki endişelerini doktorlarına bırakmasına yardımcı olmaktadır.

Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır? 2

Önceleri kader diyerek üstü kapatılan anne ve bebek ölümleri artık bu teknoloji sayesinde en aza indirilebilmekte, yapılan erken teşhisler ile gerekli önlemler alınmaktadır. Bu nedenle bebek sağlığı konusunda anne adaylarının yapması gereken en önemli konu doktor kontrolünde bir hamilelik süreci yaşamaktır.

Anne karnında sağlıklı bebek nasıl anlaşılır? Anne karnındaki bebek için doktor tarafından yapılacak olan testler ve görüntülemeler ile bebeğin sağlıklı bir süreç yaşayıp yaşamadığı, dış gebelik veya ol gebeliği gibi durumların tespiti yapılmaktadır. Özellikle bebeğin hareket etmeye başlamadan önceki döneminde doktor kontrolleri mutlaka gereklidir.

Bebeğin hareket etmeye başladığı dönemden sonrasında ise anne adayı tarafından izlenen bebek hareketleri bebek sağlığının izlenmesi açısından önemli bir araçtır. Bebek hareketlerindeki anormallikleri far k eden anne adayı hemen doktora müracaat ederek gerekli kontrollerin yapılmasını talep etmelidir.

Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır? 3

Hamilelikte Bebeğin Sağlıklı Olduğu Hangi Tetkiklerle Anlaşılır?

Bebekte sorun olduğu nasıl anlaşılır veya bebeğin sağlığı nasıl anlaşılır sorularına cevaplar doktor tarafından yapılacak olan tetkikler ve görüntülemeler ile verilmektedir. Bebeğin durumunun tespiti için üçlü tarama testleri, kan ve idrar testleri, down sendromu tarama testi, enfeksiyon testleri, ikili test, doppler ultrasonografi, kan biyokimyası, troid hormonu testi, kilo ölçümü, ultrason gibi testler  yapılabilmektedir.

BU testlerden kan sayımı testi hamilelik döneminde demir eksikliğinin tespiti ve gerektiğinde demir takviyesi yapılması için, tiroid testi gebelik döneminde ortaya çıkma ihtimali bulunan ve hem anne hem de bebeğin gelişimini etkileyebilecek olan tirodi ölçümü için, kan grubu testi anne ve babadan kaynaklanabilecek kan uyuşmazlıklarının tespiti için, idrar tahlili gizli idrar yolu enfeksiyonlarının tespiti için yapılmaktadır.

Ayrıca, doktor kontrolünde devam ettirilen bir hamilelik döneminde doktorunuz tarafından bebeğin haftasına göre farklı testlerde uygulanmaktadır.

Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır? 4

Anne adayı bebeğin hareket etmeye başlaması ile birlikte bebeğinin durumu hakkında fikir sahibi olabilmektedir. Ancak hamilelik dönemi daha hamile kalmadan yani hamile kalmaya karar verildiği andan itibaren doktor kontrolünde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Hamilelik öncesi ilk kontroller ile başlayan bu süreç doğum anına kadar doktor tarafından takip edilmelidir. Anne karnında başlayabilecek rahatsızlıkların erken teşhisi halinde alınacak tedbirler ile sorunsuz bir hamilelik süreci yaşanmaktadır.