Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir

tarafından
3935
Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir

Bebeğiniz Gaz Sancısı mı Çekiyor? Bebeklerde gaz oluşumu ve doğal olarak gaz sancısı en çok görülen sorunlardan birisidir. Hatta annenin bebekle ilgili öğrendiği ilk şeylerden birisi, bebeğin gazını almaktır. Pekiyi bebek gazına ne iyi gelir?

Aslında gaza ne iyi gelir sorusunun cevabını verirken bebeklerde gaz problemi özelinde farklı bir tedavi yöntemi yoktur. Bebeklerde gaz sorunu yetişkinlerde olduğu şekilde ortaya çıkar ve tedavisi de yaklaşık aynıdır.

Burada sıkıntı odur ki, bebek şikayetini anlatamaz ve tükettiği süt nedeniyle gaz oluşumu zaten sıradan bir durumdur. Yani eğer bebeğinizin başka bir sorunu varsa bunu kolayca anlayamayabilirsiniz.

Doktora Ne Zaman Görünmeli

Doğal yollarla beslenen bebeklerde, anne ve bebek çok sağlıklı da olsa, gaz ortaya çıkabilir. Bundan korkulmamalıdır.  Ama uzun süren, bebeğin devamlı ağlamasına neden olan, karında aşırı şişlik görülen ve tüm tedbirlere rağmen geçmeyen ağrılar doktor kontrolü gerektirir.

bebeklerde gaz sancisi nasil giderilir

Özellikle 4 aydan büyük bebeklerde gaz sancısı fazla görülmemelidir. Yeni doğanda gaz, organlar henüz yeterince gelişmemiş olduğundan ve bebek gıda tüketirken havayı çok fazla yuttuğundan ortaya çıkar. 4aydan sonra bu durum söz konusu değildir ve bebeğin daha az gaz oluşturması gerekir.

Özellikle, ateş, kusma gibi haller derhal acil servise görünme sebebidir.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

  • Omza yatırıp, hafifçe sallamak, biraz sırtını sıvazlamak
  • Yumuşak bir karın masajı
  • Karın bölgesini sıcak tutuma

Bebek gazının verdiği ağrıyı azaltmaya etkilidir. Tabii ağrıyı değil gazı azaltmak önceliğimiz olmalıdır. Bunun için aşağıdaki tedbirleri alabiliriz.

[reklam id=1]

  • Anne beslenmesine özen göstermeli gaz yapan gıdalar tüketmemelidir
  • Bebekte durun tıkanıklığı varsa tedavi edilmeli, yutkunurken hava yutması engellenmelidir.
  • Bebeğin ayakları üşütülmemeli sıcak tutulmalıdır.
  • Emzirme sonrası bebek yatmamalı, yarım saat kadar mümkünse sırtına masaj yapılarak, dik tutulmalıdır.
  • Sürekli gaz çıkarma egzersizleri yapılmalıdır. Özellikle ilk 6 ay gerekli bir durumdur.

Bebeklerimize ilaç vermek düşüneceğimiz en son şeydir. Ayrıca bitkisel de olsa, ağızdan verilen her şeye dikkat edilmelidir. Bebeklerin bünyeleri yetişkinler gibi değildir. Asla gaz ilaçları bebeklere verilmemelidir. Hekimin kontrolü dışında yapılacak bu işlem büyük sıkıntılara yol açabilir.

Bebeklerde Gaz Sancisina Ne iyi Gelir

Bunun yerine genel geçer kabul görmüş birkaç bitkisel yöntem uygulanabilir. Özellikle annenin tüketeceği kimyon. Bebekte gaz oluşumunu engelleyecektir.  Anne bolca kimyon tüketerek bebeğe de geçmesini sağlar ve gaz oluşumu azalmış olur. Tabii az miktarlarda bebeğe de kimyon verilebilir. Örneğin, bir cezvede 1 tatlı kaşığı kadar kimyonu, kahve yapar gibi demleyin, süzün ve soğuduktan sonra her emzirmeden önce bebeğinize 2-3 çay kaşığı verin. Bu durumda bebeklerde gaz oluşumu azalacaktır.