Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

tarafından
443
Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer, bebeklerin çoğu hıçkırır ve anne babaları bir telaş alır. Oysa hıçkırık bebeğin sindirim sisteminin çalıştığını gösterir. Zaten bu türden bir hıçkırık kısa sürer ve kendiliğinden geçer.

Hıçkırığın ortaya çıkış sebebi ise diyafram kasının kasılmasıdır. Diyafram kasındaki ani kasılmalar hıçkırığa sebep olur. Ani kasılma sebebiyle ses telleri birbirine yaklaşarak çıkardığı ses ise hıçkırık sesidir. Bebeğin diyaframı kasıldığına ya da mide şişkinliğinden dolayı sinirler tetiklendiğinde hıçkırık oluşabilmektedir.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Diyaframın tahriş olması yahut midenin şişmesi hıçkırığa sebebiyet verir. Hıçkırık yetişkinlerde enfarktüsün, mide hastalıklarının, beyin hastalıklarının ve kalp hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Ama bebeklerde 1 yaşına kadar görülen hıçkırığın normal bir refleks olduğu söylenebilir.

[reklam id=1]

Bunun nedeni ise bebek emzirildiğinde midesi şişer. Sıcaklık da aniden düştüğünde ve bebek de hızlı beslendiyse hava yutar ve hıçkırık oluşur. Bebekleri neden hıçkırık tutar sorusunun en net cevabı budur.

Şimdi de bebek hıçkırığı nasıl geçer kısmına bakalım. Hıçkırık eğer bebeğin beslenmesi, uyumasını, emmesini etkilemiyorsa kendi kendine geçmesi beklenmelidir. Eğer hıçkırık süresi uzadıysa ve rahatsızlık veriyorsa emzirme sonrasında bebeği yarım saat dik konumda tutarak ve sırtını okşayarak gazını çıkarmak mümkündür. Böylelikle bebeğin hıçkırığı azalacak ve geçecektir.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Eğer bebek çok sık emiyorsa ve emme işlemi sırasında hava yutuyorsa, bu havayı yutmaması için kısa aralıklar halinde daha sık emzirilebilir. Bebek hıçkırdığında ortam değişikliği de yapılabilir. Ortamın aniden soğuması hıçkırığı attıracağından, bebek daha sıcak ortamda tutulmalıdır.

İlaç kullanılmaması gerekir; zira hıçkırığın bir hastalık olduğu söylenemez. Annenin bebeğini tekrar emzirmesi hıçkırığın durmasını sağlayacaktır.

Bu tür basit yöntemlerle hıçkırık geçmiyorsa bebeğe birkaç çay kaşığı su vermek de hıçkırığın giderilmesini sağlayabilir. Yaygın yöntemlerden birisi de bebeğe limon vermektir ama limonun ph değeri bebek için uygun olmadığından, kusma yapabilir. Bu sebeple pek tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur? 1

Bebeklerde görülen reflü de hıçkırığa neden olan faktörler arasındadır. Eğer bebeğiniz çok sık hıçkırıyorsa, yediklerini çıkartıyorsa yahut huysuzluğu varsa bir çocuk doktoruna danışmanız yerinde olacaktır.