Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır?

tarafından
495
Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde ishal nasıl anlaşılır? Hamilelik dönemi sorunsuz bir şekilde bitti ve artık 9 ay süresince karnınızda göremeden ama hissederek baktığınız bebeğiniz ellerinizde. Büyük bir mutluluk bu tabii ki aynı zamanda zor bir süresin bitmesi.

Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır? 1

Hamilelik gibi ağır sorumlulukları  olan bir dönem geride bırakan anneleri artık yine sorumluluk dolu bir süreç beklemektedir. Biliyoruz ki anne olmadın verdiği mutluluk, heyecan ve içgüdüsel sahiplenme hisleri bu süreçteki zorlukların hiç göze batmamasına sebep olmaktadır. Ancak yine de her anne adayının bebeğinin gelişimi ve sağlığı konusunda endişelenmesi kuvvetle muhtemeldir.

Anneler veya anne adayları gerke hamilelik döneminde gerekse doğumdan sonra bir çok yeni bilgiye saip olmak zorundadırlar. Bu bilgilerden bir tanesi de bebeğin ishal olduğu nasıl anlaşılır ve akabinde bebeklerde ishal nasıl geçer sorularının cevaplarıdır.

[reklam id=1]

Bebeklerdeki ishal çocuklara veya büyüklere göre anlaşılması daha zordur. Bunun nednei ise özellikle yeni doğan bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmesidir. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin kakaları zaten normal bir şekilde sıvı olmaktadır. Bu durum annelerin yeni doğan bebek ishali konusunda tereddüt yaşamalarına sebep olabilmektedir. Ancak anneler zamanla bebeğin normal kakası ile ishali ayırt edebileceklerdir.

Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır? 2

Anne adayının öncelikle bebeğin normal kakasının nasıl olduğunu bilmesi gerekmektedir. Bebeklerin normal kakası çocuklara göre daha sıvıdır ve günde 6 veya 7 kez sarı ve sulu olmak üzere normal kaka görülebilir. İshal de ise bir bebek günde yaklaşık 10 – 15 defa kanlı, sümüksü ve aşırı derecede sulu kaka yapabilmektedir.

Bebeğin ishal olup olmadığını anlamak için günlük kaka yapma sayısı takip edilebilir. Ayrıca normal bebek kakaları da sıvı olabilmektedir ancak bunu belli bir kıvamı bulunmaktadır. Normal kakalar ile birlikte gelen sıvı bez tarafından çekilir ancak kaka kısmı bezin emmediği sümüksü kıvamda ve hardala benzer renkte olmaktadır. Anneler zamanla buna alışmaktadır ve normal kaka ile ishali ayırt edebilmektedir.

Bebek ishallerinde bez tarafından tamamen emine sıvılıkta bir kakanın olması, günde 10 – 15 kez bebeğin aka yapması ve kaka ile birlikte anormal koku, içerisinde sümüğe benzer parçaların bulunması, dışkıda kana benzer noktalar görülmesi ishal belirtileridir.

Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır? 3

Bebeğin ishal olduğunu nasıl anlarım diye düşünen anneler bu belirtilere dikkat etmelidir. Eğer ishal şüphesi yaşanıyorsa hemen doktora giderek gerekli kontrollerin yapılması bebek sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Bebeklerde Zehirli İshal Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde 5 yaşına kadar görülebilen ve en şiddetli hastalıklardan bir olan zehirli ishal olarak adlandırdığımız kanlı ishal rota virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Bu virüs bebeklerde sulu ishal, gaz ve vücudun susuz kalmasına sebep olabilmektedir. Anne adayları tarafından kolay fark edilemeyen bu ishal, normal ishal ile karıştırılabilmektedir. Çünkü belirtileri açısından çok kolay fark edilemeyen bir ishal türüdür. Bu konuda annelerin uyanık olması ve aşağıdaki belirtilerin olması durumunda hemen doktora müracaat etmeleri gerekmektedir.

  • Sık ve sulu ishal olması, dışkının sadece sudan oluşması
  • Bebekte ateş olması
  • Enfeksiyon nedeni ile oluşan ishalde kusmada görülmektedir.
  • Bebekte mide bulantısına bağlı olarak huysuzluk ve öğürme hissedilmesi. Mide bulantısı ishalin belirtisidir ancak bebek bunu anlatamadığı için annenin bunu izlemesi gerekmektedir.

Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır? 4

  • Mide ağrılarının olması
  • Öksürük ve burun akıntısı görülmesi
  • Ağızda ve dilde kuruluk görülmesi
  • Az idrar yapması

Bebeklerde ishal nasıl geçer? Bebeklerde oluşan ishal geçici bir durumdur ve genelde 1 – 2 günde bazı durumlarda ise 1 haftada kendiliğinden geçmektedir. Ancak uzun süren ishal, yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, kanlı dışkı, sıvı kaybı, idrarda azalma, gözyaşı dökmeden ağlama gibi belirtiler varsa hemen doktor kontrolüne gidilmelidir.

İshal sürecinde bebeğin ishal nedeni ile kaybettiği sıvı yerine konmalıdır. Bu nedenle sıvı tüketimine, sadece anne sütü ile besleniyorsa anne sütü tüketimine önem verilmelidir. İshal olan bebeğin alı sürekli temiz tutulmalı ve sık sık değiştirilmelidir.