Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

tarafından
31724
Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?
Dünyaya yeni gelen ve pek çok bedensel gelişim evresinin henüz başında olan bebeklerde bazı fiziksel problemler olması doğaldır. Bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş, hastalıklara ve enfeksiyonlara, yetişkinlere nazaran daha açık olan bebeklerde, gözlemlenen sorunlardan bir tanesi de kabızlıktır.

Bebeklerde kabızlık, bebeğin dışkılama sayısının, normalden daha az, seyrek ve zor gerçekleşmesidir.

Bebekler doğdukları ilk hafta ortalama 4 kez dışkılar. Anne sütüyle beslenen bebeklerde bu sayı 6’ya yükselebilir.  Bebekler ilk haftalarda altın sarısı renkte ve yumuşak kıvamlı dışkılarlar. Bazı bebeklerde ise dışkılama sayısı çok daha azdır. Eğer bebeğiniz anne sütüyle besleniyorsa kabızlık sorunu pek görülmez. Hatta seyrek dışkılasalar bile, kakanın kıvamı ve bebeğin dışkılarken zorlanmayışı, kabızlık tanısını akla getirmez. İnek sütü içerikli mamalarla beslenen çocuklarda kakanın rengi yeşile dönük, katı  ve kötü kokulu olur. İnek sütü ihtiva eden mamalarla beslenen bebeklerde kabızlık sorunu sık görülür; sebebi de inek sütünün içerdiği proteine olan alerji ya da gıda intoleransıdır.

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

İnek sütü ve/veya inek sütü içeren mamalarla beslenen bebeklerde kabızlık görülmesi durumu olasıdır. Bunun dışında enfeksiyonlar ve birtakım ilaçlar da kabızlığa sebebiyet verir. Daha büyük bebeklerde ek gıdalara geçilirken ve diş çıkarma döneminde kabızlık görülebilir. Bebeklerde kabızlık, hareketlerdeki değişimden de kaynaklanır. Emeklemeye ve oturmaya başlayan bebeklerde kabızlık sorunu yaşanabilir. Bunların dışındabebeklerde kabızlık sebeplerinden biri de yanlış beslenmedir. Ek gıdalara başlama döneminde bebeklere verilen patates ve pirinç da kabızlığa sebep olur.

Bebeklerde-Kabızlık-Nasıl-Giderilir2

Kabızlık yaşayan bebeklerde kaka kıvamı oldukça serttir. Bebek çok seyrek olarak, iki günde bir kaka yapmaya başlar. Eğer bebek iki üç dakikalık ıkınmaya rağmen kaka yapamıyorsa ve ağlıyorsa, ciddi kabızlıktan söz etmek gerekir.

[reklam id=1]

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kabızlık çok rastlanılan bir problemdir. Öncelikle telaşe yapmamak gerekir. Bebeğiniz kısa süreli kabızlık yaşıyorsa endişelenmeyin. Ancak hekim onayı olmadan kesinlikle müshil ilacı vermeyin.

  • Biberonuna, su kabına şeker eklemeyin. Sıcak yaz aylarında daha da fazla olmak koşuluyla bol bol su ve taze sıkılmış meyve suları içirin.
  • Ters U şeklinde karnına masaj yapabilirsiniz.

Bebeklerde-Kabızlık-Nasıl-Giderilir1

  • Bebek kabızlığında tedavi ve çözüm yöntemlerinden biri de, çocuğu dışkılamaya zorlamamak, baskı kurmamaktır. Çocuğu uzun müddet oturakta bekletmeyin. Acele ettirmeyin. Kaka yaptırmadan önce makat civarına biraz nemlendirici krem sürmek iyi gelecektir. Oturma banyosu da bebeğin kaka yapmasını kolaylaştırır.
  • Bebeğinize lif yönünden zengin gıdalar yedirin. Taze sebze ve meyveler, karpuz, kayısı, erik, incir, üzüm, karnabahar, pırasa ve kereviz gibi posalı besinler bebeklerde kabızlık problemine iyi gelen çözümlerdir.
  • Kabız olan bebeğe süt vermeyin. Ancak sabah aç karnına ballı süt yahut doğranmış kuru incirle birlikte kaynatılmış süt verebilirsiniz. Gofret, şeker, çikolata gibi katkı madde içeren gıdaları asla bebeğinize yedirmeyin. Az miktarda saf çikolata ve bebe bisküvisi yerine sade bisküvi verebilirsiniz.
  • İçinde iki çorba keten tohumunu 12 saat beklettiğiniz suyla yapacağınız çorbalar da bebeğinizdeki kabızlık problemine çok iyi gelecektir.
  • Kaka yaparken ağlayan, ağrısı olan, çamaşırında kan lekeleri olan ve karnının özellikle alt bölgesinde ağrı ve sancı yaşayan bebeğinizi vakit geçirmeden bir hekime götürün.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer

Bebeklerde kabızlık sorunu sadece bebek için değil, anne baba için de oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Kabızlık yaşayan bebeğin çektiği ağrı, sancı ve zorlanma anne ve babayı da psikolojik olarak yıpratır ve üzer. Az önce de belirttiğimiz gibi yeni doğanlarda ve daha büyük bebeklerde rastlanılan kabızlık, belirli bir safhaya kadar normal sayılabilir ama uzun süreli ve sık yaşanan bebek kabızlığı, tedavi sürecinin derinleşmesini gerektirir. Bunun için, bebeğinizi doyuracak miktarda mama verin, daha az veya daha fazlasını değil. Kabızlık yaşayan bebeğe erik ve kayısı suyu verebilirsiniz. Bol sulu gıdalar verin.  İlerleyen kabızlıkta doktorunuza danışarak, makattan sıkılan jel kıvamlı lavmanlardan kullanabilirsiniz. Doktorunuzun önereceği vitaminler de iyi gelecektir. Bebeğinizin bacaklarını karnına doğru bastırıp çekin. Bu egzersiz de bebeğin bağırsak hareketlerini kolaylaştıracaktır. Kabızlık uzun sürüyorsa, ek olarak uyku hali ve sarılık hastalığı da yaşandıysa, bebeklerde zeka geriliğine sebep olan hipotiroidi riski olabileceğini göz önünde bulundurun ve vakit kaybetmeden hekime danışın.

Bebeklerde-Kabızlık-Nasıl-Giderilir3

Unutmayın. Bebeklerde kabızlık sık ve uzun süreli olmadığı sürece zararsız; sürekli tekrarlayan ve uzun zamana yayılan seyirdeyse önlem ve ciddi tedavi isteyen bir durumdur. Yapılacak en doğru şey vakit kaybetmeden bir çocuk hekimini ziyaret etmek olmalıdır.