Bebeklerde Kabızlık ve Tedavisi

tarafından
1555
Bebeklerde Kabızlık ve Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık ve Tedavisi

Kabızlık, kalın bağırsağın sonunda bulunan kasların sertleşmesi sonucu, kakanın çıkışının zorlandığı ya da önlendiği durum olarak açıklanabilir. Yeni doğan bebeklerde de rastlanabilen bu sıkıntı, bebek için son derece ızdırap verici bir durum olarak açıklanabilir.  Sertleşen kaka kalın bağırsağın son kısmından geçerken zedelenme veya yırtılmalara sebep olabilir. Bebekler ve küçük çocuklar kabızlık durumunda kaka yapmanın ızdırabı karşısında, bu ızdırabı yaşamamak için kakalarını tuttukça, kakanın içeride daha çok kurumasına ve daha büyük hacme ulaşmasına sebep olabilirler. Bu da kabızlıkta kısır döngüyü başlatmış olur.

Bebeklerde kabızlık, tıpkı gaz sancısı ve ishal gibi sindirim problemlerinden biridir. Kaka yapmak her bebekte farklılık gösteren bir durumdur. Bazı bebekler günde iki kez kaka yaparken, bazı bebekler üç kez yapabilir. Yeni doğan bebeklerden ziyade; oturmaya, emeklemeye, adım atmaya yeni başlayan bebeklerde kabızlık daha sık görülmektedir. Yeni doğan bebeklerde kabızlık çok sık görülmez; zira anne sütüyle beslenmeleri, kabızlık yaşamalarını engeller. Bebeğin kakasını yaparken bazen kendini sıkması ve yüzünün kızarması kabız olduğunu göstermez. Anne sütüyle beslenmeyen, ek gıdalar alan ve mamayla beslenen bebeklerin kabız olma ihtimali, anne sütüyle beslenen bebeklere göre daha fazladır.

[reklam id=1]

Bebek en az 48 saatten beri kaka yapamıyorsa, yaptığı kaka da kuru ve sert kıvamdaysa, kabızlık ya da diğer deyişle peklik durumundan söz edilebilir. Her kabızlık durumunda bebeğin kakası koyu renk değildir. Süt kabızlığı denilen kabızlık türünde bebeğin kakası kahverengi hatta açık sarı olabilir.

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Sık kaka yapmayan her bebeğin durumu kabızlık olarak nitelendirilmemelidir. Eğer bebek 4-5 günde bir kaka yapıyorsa ama buna rağmen huzursuz değilse, karnında gerginlik ve şişlik yoksa, iştahında herhangi bir azalma söz konusu değilse, bebeğin sık kaka yapmamasında bir sorun yoktur ve böyle bir durumda kabızlıktan söz edilemez.

Bebek eğer yatarak kaka yapmak zorunda kalıyorsa, karın iç basıncı yeterli gelmeyeceğinden, kakalamakta zorluk çeker. Bebek, ancak bağırsaklarında belli miktarda dışkı birikip karın içinde basınç oluştuğunda kakasını yapabilir. Bu bebekler genelde 4-5 günde bir fazla miktarda kaka yaparlar.

Bebeklerde-Kabızlık-Nasıl-Giderilir

Bebeğin dışkısı katıysa kabızlıktan söz edilebilir. Dışkısı cıvıksa bebek kabız değildir.

1 yaşından evvel inek sütü ile beslenen, yeterli oranda sıvı, meyve ve sebze alamayan bebeklerin kabız olma olasılığı hayli yüksektir. Bebeğin kabızlık yaşamaması için çeşitli ve dengeli beslemeye ve 1 yaşından evvel inek sütü ile beslememeye özen göstermek gerekir.

Makatın dar olması da bebeğin kaka yapmasını zorlaştırabilir. Böyle bir durumda bebeğin bir çocuk doktoruna götürülerek makat genişletme tedavisi uygulatmak gerekebilir.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir

Bebeğiniz kabızlık sorunu yaşıyorsa bebeklerde kabızlık nasıl giderilir sorusunun cevabı sizi hayli ilgilendiriyor olmalı. Bebeklerde kabızlık,ufak tefek çözümlerle halledilemiyorsa, kakanın kıvamını yumuşatacak ilaçlar sayesinde kabızlık tedavisi uygulanabilir.

Peki kabızlıklıkta fitil kullanmak çözüm müdür? 3-4 günden daha seyrek kaka yağan bebeklerde gliserin ihtiva eden bazı fitiller sayesinde bebeğin kaka yapması kolaylaştırılabilir. Kulak çubuğunun ucuna krem sürüp dairesel hareketlerle makat uyarıldığında da , eğer kaka çok sert değilse bebeğin kaka yapması sağlanabilir.

Eğer bebekteki kaka yapma zorluğu yalancı kabızlığa bağlıysa, bebeğin yarı oturur vaziyete getirip karnına masaj yapmak, ayaklarını karnına doğru çekmek, kabız olmayan ama kaka yapmakta zorlanan bebeklerde işe yarayabilir. Fakat gerçek ve ciddi bir kabızlıkta tedaviye destek sağlayacak bir beslenme programı ve ilaç tedavisi gerekmektedir.

Bebeklerde Kabizlik ve Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer

  • Bebeklerde kabızlık tedavisi önce doğal yollarla yapılmaya çalışılır.
  • Bunun için bebeğe aç kalmayacak miktarda mama verilmesi gerekir.
  • Kakası çok sert olan bebeklere erik ve kayısı suyu verilebilir.
  • Bol su ihtiva eden gıdalar verilmelidir.
  • Doktorun tavsiye edeceği vitaminler verilebilir.
  • Kabızlık sıkıntılı bir hal aldıysa ve bebek kakasını yapmakta zorlanıyorsa jel kıvamındaki lavmanlar kullanılabilir.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı: Bebeklerde kabızlık sürekli hale geldiğinde bebekte daha farklı ve ciddi hastalıklar gelişebilir. Bu yüzden dikkatli olmakta ve kabızlık çok uzamandan bebeği mutlaka bir çocuk doktoruna göstermekte fayda vardır.