Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

tarafından
3294
Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde görülen öksürük, bebeğin boğazında ya da solunum yollarında bir rahatsızlık olduğunu gösterebileceği gibi daha ciddi ve önemli hastalıkların da belirtisi olabilir. Bebeğe öksürük, hapşırma ya da burun akıntısını, aile bireylerinden birinin geçirmesi de bu noktada oldukça olasıdır. Söz konusu öksürüğe balgam eşlik ediyorsa 1 yaş üstü bebeklerde balgam söktürücü şuruplar kullanılabilir ancak 1 yaş altındaki bebeklerin öksürük tedavisinde daha dikkatli davranmak gerektiğini söyleyebiliriz.

Bebeklerde balgam oluştuğunda ve oluşan balgamı akciğerler bir türlü atamadığında bu durum bebeğin solunum yolu güçlükleri yaşamasına neden olacağından 9-10 aylık bebeklerde balgam ve öksürüğü hırıltı takip ettiğinde, bebek nefes almada zorluklar yaşadığında kesinlikle doktora gitmek gerekir. Üstelik balgam, hırıltı ve öksürük bebeğin ileride zatürree olmasına da sebebiyet verebilir.

  • Bebeklerde balgamlı öksürük nasıl geçer? sorusunun birden çok cevabı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki pekmez ve karabiberi karıştırarak, bu karışımı günde 1-2 kez çocuğunuza içirmeniz. İki tatlı kaşığı dut pekmezi ile bir miktar karabiberi karıştırdıktan sonra bu karışımı çocuğunuza bir kaşık olacak şekilde içirdiğinizde birkaç gün içinde öksürükten kurtulabilirsiniz. Ancak bu tedavi yöntemini, 1 yaşından büyük çocuklarınıza uygulayabilirsiniz.
  • 1 yaşından küçük bebekleriniz için ıhlamur ile ayva yaprağını birlikte kaynatarak, çocuğunuza içirebilirsiniz.
  • 6 ay sonrası bebekleriniz için 2 çorba kaşığı tereyağı ile 1 çorba kaşığı pekmezi güzelce kaynattıktan sonra çocuğunuza içirebilirsiniz. Bu karışımın öksürüğü kısa süre içerisinde kestiğini söyleyebiliriz.
  • Bebeklerde balgamlı öksürük nasıl geçer? sorusunun bir diğer önemli cevabı ise bal ve limon karışımı. 1 yaşından büyük bebeğiniz için bir kaşık bal ve bir miktar limonu karıştırarak, balgamlı öksürüğünü tedavi edebilirsiniz.
  • 1 yaşından küçük çocuklar için ne olursa olsun balı tedavi yöntemi olarak kullanmamanız gerekiyor.
  • 3 aylık bebeklerde öksürük nasıl geçer? diye merak ediyorsanız; hemen onu da cevaplayalım. Doğal elma suyu ile bebeğinizde balgamı öksürüğü tedavi edebilirsiniz. Ya da kaynatılmış ve ılımış sade katıksız suyu 3 aylık bebeğinize içirerek de öksürüğünü geçirebilirsiniz. 3 aylık bebeklerde öksürük nasıl geçer? sorusunun bir diğer cevabı da öksüren çocuğunuzun odasını sürekli olarak nemli tutmak. Bunun için odasında bir çaydanlık suyu kaynatabilir ve camı hafif açık bırakabilirsiniz.

[reklam id=1]

Bebeklerde öksürük, çok sık rastlanan, çoğu zaman bir hastalıkla ilgisi olmamakla birlikte, büyük oranda akciğer ve diğer üst solunum yolu problemleri ile ilişkili olan bir sorundur. Öksürmek vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Örneğin, genzine su kaçan bebeğin öksürmesi gayet normaldir. Ancak, düzenli ve devamlı, özellikle kuru biçimde öksüren bebeğin öksürük sorununu gidermek için acilen bir hekime danışmak gereklidir. Aksi halde, belki de çok majör bir soruna dönüşebilecek sorunun üstesinden gelmek çok daha sıkıntılı bir sürece dönüşebilir. Elbette geleneksel yöntemlerle tedavi aranabilir, ancak, bebeklerin gelişmemiş bağışıklık sistemlerine ek destek uygulanması çoğu zaman büyük önem taşımaktadır. Solunum problemleri, ciddi rahatsızlıklar olarak kabul edilir ve vakit kaybetmeden gerekli tedbirlerin alınması gereklidir. Yukarda da belirttiğimiz gibi, münferit biçimde ortaya çıkmayan solunum problemlerinin tedavisi için ivediyetle hekime başvurunuz. Bebeğinize asla kendi bilgilerinize istinaden ilaç vermeyiniz.

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer? 1