Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

tarafından
38732
Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir
Bel ağrısı, yanlış duruş, uzun süre ayakta kalma, yorgunluk, fazla kilo, kas kasılmaları ve hatta stres kökenli ve sık rastlanılan fiziksel bir rahatsızlıktır. Her bel ağrısı, hekime görünmeyi gerektirmeyebilir. Ağrıyı kendi kendinize de kontrol altına alabilirsiniz.

Eğer bir yaralanma yahut zorlanma sebebiyle bel ağrısı şikayeti ortaya çıkmışsa, gerilmiş kasların üzerine soğuk kompres yapmak iyi gelecektir. Ağrı kesiciler ve küçük istirahatlerle de durumun üstesinden gelinebilir. Gün içerisindeki yahut ofis ortamındaki oturuş şeklinin yanlış olmasından, hatta vücut fizyonomisine uygun olmayan kötü bir yatak yüzünden de şiddetli bel ağrısı yaşayabilirsiniz.

Bel-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir1

Bel ağrısı bazı durumlarda ise daha ciddi sorunların belirteni olabilir. Darbe, düşme, incinme,  yaralanma gibi durumlarda eğer şiddetli bel ağrısıçekiyorsanız, idrara çıkmada zorlanma, güçsüzlük, uyuşma, ateş, bacaklarda karıncalanma hissi varsa vakit kaybetmeden bir hekime görünmeniz gerekecektir.

Bel Ağrısı Nedenleri
Bel ağrısı nedenleri arasında sağlıksız beslenmeyle gelen fazla kiloların bel bölgesine bindirdiği yük, yanlış oturuş ve duruş bozuklukları, hareketsiz yaşam, bel bölgesini tam kavramayan ofis sandalyeleri, çok uzun süre ayakta kalmak yahut rahatsız ayakkabılarla uzun mesafe yürümek, tabanları yıpranmış ayakkabılar, vücut yapısına uygun olmayan kalitesiz yataklar, kadınlarda büyük göğüsler, ağır çantalar taşımak ve depresyona bağlı hareketsiz yaşam sayılabilir.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer
Bel ağrısı başladıktan itibaren 24 ila 48 saat içerisinde beldeki ağrıyan bölgeye soğuk kompres yapın. Ağrı birkaç gün daha sürerse bu kez sıcak kompres uygulanabilir. Bu süreçte fazla sert  hareketlerden, dönme ve bükülmelerden, ağır eşya kaldırmaktan kaçınarak hareket etmeye devam edilmelidir. Hekim önermedikçe yatak istirahatinde bulunmayın. Bel ağrısı 1 hafta geçmesine rağmen hala devam ediyorsa bir ortopedi uzmanından yardım almanın zamanı gelmiş demektir.

[reklam id=1]

Bel Ağrısında Hangi Doktora Gidilir
En az 1 hafta kesintisiz devam eden bel ağrısı çekiyorsanız daha fazla vakit kaybetmeden ortopedi ve travmatoloji, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, beyin ve sinir cerrahisi bölümlerinden birine başvurarak uzman hekim yardımı alınmalıdır.

Bel Fıtığı Belirtileri
Bel fıtığı, omurga kemiklerinin arasındaki yastıklama görevi gören disklerin kayması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bacak ve bel ağrısı, bel fıtığı belirtileri arasında sayılabilir. Bunlar genellikle şiddetli ağrılardır ve öksürme, hapşırma gibi ani reflekslerde daha da şiddetlenir. Bu ağrıları sert ve düz bir düzlem üzerine uzanarak biraz hafifletmek mümkündür. Halk arasında siyatik olarak bilinen sinir kökü ağrıları da, siyatik sinirinin kayan disk sebebiyle basınç altında kalması sonucu oluşur.

Bel-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir2

İlerlemiş bel fıtığı durumlarında idrar ve büyük tuvaleti yaparken zorlanma, idrar tutmada güçlük ve cinsel bozukluklar da görülebilir. Bacaklarda oluşan felç ve bacaklardaki his duyusunun azalması da yine bel fıtığı belirtileri arasında sayılabilir.

Bel fıtığı bazı durumlarda belirti de vermeyebilir. Kayan disk sinirlere baskı yapmıyorsa, ağrı oluşmaz ve bel fıtığı rahatsızlığını tesadüfen öğrenmek de olasıdır.

Bel Fıtığı Egzersizleri

1- Düz bir zemine sırtüstü uzanın,dizlerinizi bükün,ayak tabanınızı yere bastırın ve vücudunuzu gevşetin. Karın kaslarınızı kasın ve kalçanızı yere yaslayın.Bu durumda belinizin çukuru yere temas edecektir.Kalça kaslarını kasın , 10 sn durun ve gevşeyin.

Bel-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir3

2- Sırtüstü yatar pozisyonda bacağınızı maksimum derecede bükün,dizinizi elinizle kavrayın ve kendinize doğru çekin.

Bel-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir4

3- Bacağınızı maksimum derecede bükün,iki dizinizi elinizle kavrayın ve kendinize doğru çekin.

Bel-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir5

4- Sırtüstü yatarak kollarınızı her iki yana uzatın. Dizlerinizi hafifçe kırın. Kollarınızı öne doğru dizlerinize uzatarak başınızı ve omzunuzu hafifçe kaldırın. Birkaç saniye bekledikten sonda tekrar sırtüstü uzanın.

Bel-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir6

5- Sırtüstü konumda bacağınızı düz olarak kaldırın.

Bel-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir7

Tüm bu egzersizler sırasında yavaş ve dikkatli hareket etmeye özen gösterin.

Gebelikte Bel Ağrısı
Gebelikte karın bölgesinin ağırlaşmasıyla birlikte ağırlık merkezi öne doğru kayar ve bele fazla miktarda yük biner. Bu da bel ağrısına sebep olur. Gebelikte bel ağrısının bir diğer sebebi de, relaxin hormonunun etkisiyle bel eklemleri ve diğer eklemlerde gevşeme meydana gelir. Eklem araları açılır, eklem çevresindeki bağlar esner. Bu da gebe kadınların bellerindeki lordoz denile içe çökük olma durumunun artmasına sebebiyet verir.

Kilo artışı, stres, vücut postürünün değişmesi gibi durumlar yüzünden de gebelikte sıklıkla bel ağrısı yaşanır.