Bel Fıtığı Belirtileri

tarafından
1580
Bel Fıtığı Belirtileri

Bel Fıtığı Belirtileri
İnsan omurgasında birçok kemik vardır. Bu kemikler arasında da diskler mevcuttur. Bu diskler sayesinde omurga bildiğimiz esnekliğini kazanır. Yani bir nevi destek elemanlarıdır. Kemiklerin birbirlerine sürtünmelerini de engellemiş olurlar. İşte bel fıtığı olarak adlandırılan rahatsızlığın kaynağı bu disklerin yerinden oynamasıdır. Yerinden oynayan disk, omurilik içinden geçen ve vücudun pek çok noktasına beyinden gelen mesajları ileten sinirlere baskı yapar. Bu baskı sonucunda ise hasta olan kişi oldukça şiddetli ağrılar yaşar. Genel olarak omurganın alt tarafında yaşanan bu rahatsızlık aslında omurganın herhangi bir yerinde de görülebilir.

Bel Fıtığı Başlangıcı

Bel fıtığı belirtileri nelerdir? En sık görülen fıtık belirtileri bel ve bacak ağrılarıdır. Elbette bu ağrılar direkt olarak bel fıtığından kaynaklanmıyor olabilir. Bel fıtığının bu bölgedeki kaslardan kaynaklanan ağrılarla karıştırılıyor olması muhtemeldir. Bu nedenle hastanın röntgeninin çekilmesi ya da MR aletine girmesi gerekir.

Bel-Fıtığı-Belirtileri2

 

[reklam id=1]

  • Bel fıtığının belirtileri arasındaki ağrılar genel olarak kişiyi oldukça zorlar. Birden ortaya çıkarlar ve öksürme, hapşırma gibi ani hareketlerde şiddetlenirler. Ağrıları hafifletmek için ağrı kesici kullanılabileceği gibi düz ve sert bir yüzeye de yatılabilir. Bu ağrının şiddetini bir süre için geçirir.
  • Yine siyatik olarak adlandırılan sinir kökü ağrıları da bel fıtığında sıklıkla yaşanır. Siyatik sinirinin kayan disk nedeniyle basınca maruz kalması sonucu oluşur. Ayrıca diskin iltihaplanan dış tabakası sinir kökünü tahriş edebilir. Sinir kökü ağrıları sadece bel bölgesinde değil bacakta, kalçada ve ayakta hissedilebilir.
  • Bel fıtığı yalnızca siyatik sinirine baskı yapmaz. Başka birçok sinire baskı yaptığı da görülmüştür. Omurga çevresindeki bu sinirlere kayan disklerin yaptığı baskılar sonucunda iğne batması tarzında bir his oluşabilir. Yine karıncalanma ve uyuşma da bu tip baskının bir sonucudur.
  • Bir de belirti göstermeyen bel fıtığı vardır. Bel fıtığı illa ki bir sinire baskı yapacak diye bir kural yoktur. Hal böyle olunca bel fıtığı yaşayan kişi hiçbir şikayet göstermeyebilir. Bu durum ancak yapılan bir kontrol sırasında ortaya çıkar. Hatta hasta bel fıtığı olduğunu duyunca oldukça şaşırır. Yine de belirtisiz bel fıtığının sık karşılaşılmayan bir durum olduğunu söylemek gerekir.

Bel-Fıtığı-Belirtileri1

Bel fıtığı tedavisi için ilk önerilen şey egzersiz ve bel bölgesini güçlendirici hareketlerdir. Eğer ki, fazla hareket etmiyorsanız, kiloluysanız veya bel bölgenizdeki kaslar görece zayıfsa diskin sinirlere yaptığı baskı nedeniyle oluşan ağrı durumu daha yüksek bir oranda görülür. Mümkün olduğunca buna yol açan negatif etmenleri ortadan kaldırmak gerekir.

Eğer ki, bel fıtığı hareket etmenizi engelleyecek kadar şiddetliyse kas gevşetici kremler ya da ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrılar oldukça şiddetliyse, günlük hayatınızı direkt olarak etkiliyorsa, bu defa son çare olarak ameliyat seçeneği düşünülür. Bu durum için mutlaka doktor en doğru kararı verecektir.

Doktor öncelikle röntgen ya da MR’la bölgeyi inceler. Ardından diskin çevredeki sinirlere ne kadar zarar verdiğini tespit eder. Ameliyata geçildiğinde de yerinden çıkan diskin yuvası kesilir. Diskin sorunlara neden olan bölümü alındığında buna bağlı şikayetler önemli oranda azalır. Ancak unutmamak gerekir ki, her bel fıtığı için ameliyat çözüm olmayabilir ya da ameliyat yapılması uygun olmayabilir.