Beyaz Sirke Hakkında Bilmek İstedikleriniz

tarafından
208
Beyaz Sirke Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Beyaz sirke salata soslarında ve yemeklerde kullanılır. Beyaz sirkenin yemeklerde tam olarak lezzeti dengelediği bilinmektedir.

Etleri marine etmek amacıyla kullanılır. Meyveler üzerinde yer alan lekelerin giderilmesi için dahi beyaz sirke son derece çözüm odaklı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sebzeler üzerinde de yer alan kirlerin ya da bakterilerin giderilmesi için dahi beyaz sirke kullanılır.

Beyaz Sirke Hakkında Bilmek İstedikleriniz 1

Yemek yapar iken elinizde meydana gelen soğan, sarımsak, balık gibi kokuları çıkarmak zordur. Bu malzemelere dokunmadan evvelce ve sonra elinize beyaz sirke sürerseniz bu kokuları basitçe çıkarabilirsiniz.

Beyaz sirke natürel temizlik malzemesi olarak nasıl kullanılır?

Beyaz sirke mutfak içerisinde yer alan demir ya da alüminyum kaplı her türlü eşya için temizlemek amacıyla kullanılabilir. Güzel bir macun hazırlayarak hızlı bir şekilde tavaların ya da tencerelerin içini temizleyebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra bir bez yardımıyla kurulamalısınız.

[reklam id=1]

Cam bardaklarda vakitle meydana gelen bulanıklığı gidermek amacıyla beyaz sirkeyi bir kaba koyup ısıtın. Bardakları ısınmış sirkenin içerisinde 20-30 dakika bekletin. Daha sonra fırçalayıp çalkalayın.

Cam bardakları parlatmak amacıyla ise bulaşık makinesine çalkalama devresinde 1/4 su bardağı beyaz sirke koyun.

Çamaşırlarınızı yıkamak için çamaşır makinesine koyduğunuz da daha iyi bir sonuç almak adına çamaşır makinesine 1 bardak beyaz sirke ekleyebilirsiniz. Bununla beraber çamaşırlarınız daha temiz olmakla beraber daha yumuşak da olmaktadır. Çamaşırlar içerisinde yer alan bakterilerin de hızlı bir şekilde öldürmektedir.

Beyaz Sirke Hakkında Bilmek İstedikleriniz 2

Tıkalı lavaboları açıp kötü kokuları gidermek amacıyla beyaz sirke kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi amacıyla tıklayınız.

Takılarınızı da beyaz sirke yardımıyla temizlemek istediğiniz taktirde 2 çorba kaşığı olan karbonat sayesinde bir karışım hazırlayabilirsiniz. Daha sonra bu karışımdan çıkarıp soğuk su ile durulayın ve yumuşak bir bezle silin.

Panjurları temizlemek amacıyla elinize bez, pamuklu bir eldiven giyin. Eşit şekilde su ve sirkeyi karıştırınız daha sonra bu karışımın panjur için aralarına geçerek silmeniz yeterli olacaktır. Eldiveni ara sıra temiz suya batırarak temizleyin.

Makas kirlenir ya da yapış yapış olursa yıkamayın. Makasın kendisini ya da vidasını paslandırabilirsiniz. Makası temizlemek amacıyla beyaz sirkeye batırın ve derhal bir bezle silip kurulayın.

Cam yüzeylerin temizliğinde kullanmak amacıyla 1 ölçü beyaz sirkeyi 3 ölçü su ile karıştırarak püskürtmeli şişeye doldurun.

Beyaz Sirke Hakkında Bilmek İstedikleriniz 3

Klima ve hava nemlendiricilerinin filtrelerini dezenfekte etmek, zararlı bakterileri öldürmek amacıyla yıkadıktan sonra eşit ölçüde beyaz sirke ile ılık su karışımında 1 saat bekletin, sonra kurutarak kullanın.

Kumaşlardaki, halılardaki lekeleri beyaz sirke ile çıkarabilirsiniz.

Beyaz sirkeyi uçuk tedavisinden, bahçedeki bitkilerin bakımına kadar pek çok şekilde ve değişik amaçlarla kullanabilirsiniz. Hepsini burada anlatmak olası değil. Beyaz sirke nerede yer alır derseniz Migroslarda satılmaya başladı, oradan alıp deneyebilirsiniz.

Beyaz Sirke ve Beyaz Şarap Sirkesi

Beyaz sirke üretimi ve yapımı itibariyle, beyaz şarap sirkesine göre çok daha kolaydır. Tadı yoktur, kokusu yoktur. Fakat beyaz şarap sirkesinin yoğun bir aroması ve tadı vardır. Sirke tipleri genellikle belirli alanlarda değerlendirilirken, beyaz sirkenin kullanım kısmı gerektiğince geniştir. En çok temizlik başta olmak üzere, fazlası şekilde beyaz sirkenin faydalarından faydalanılmaktadır.

Beyaz Sirke Hakkında Bilmek İstedikleriniz 4

Neden Beyaz Sirke Kullanmalıyız?

Çok eski vakitlerden beri faydaları tanınan ve günlük hayatta değerlendirilen beyaz sirke, aynı vakitte etraf dostudur. Dünyaya, insan sağlığına, etrafa, hayvanlara ve istikbal nesillere hiçbir zararı bulunmamaktadır. Marketlerde satılan fazlası ürünün aksine, beyaz sirke atmosfere rastgele bir tehlikeli gaz salınımı yapmayan, olumsuz tesiri olmayan bir üründür.

Hem de beyaz sirke, diğer iddialı görünen kimyasal, kötü kokulu ve zararlı ürünlerden çok daha ucuzdur.