Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır? Beyaz Sirke Kullanım Alanları

tarafından
232
Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır? Beyaz Sirke Kullanım Alanları

Hepimiz temizlik konusu ile ilgili çoğu deterjan ve temizlik malzemesi kullanırız. Halbuki doğanın bize sunmuş bulunduğu mucizeler yardımıyla bunu çok daha rahat başarabiliriz. Bunlardan belki de en mühim sirkedir. Ev hijyenikliğin de çoğu yerde iyi bir dezenfektan olan sirkeden yararlanırız.

Biz şimdi beyaz sirkeden bahsedeceğiz. Beyaz sirkenin sağlığa olan yararları kadar, ev hijyeninde kullanabildiğimiz çoğu özelliği bulunuyor. İşte onlardan bazıları…

Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır? Beyaz Sirke Kullanım Alanları 1

Beyaz sirke, başka sirkelere nazaran rengi şeffaf ve su gibi bulunduğundan ötürü beyaz sirke ya da sirke ruhu imi ile bilinmektedir. Üretiminin basit ve ucuz olması, beyaz sirkenin piyasadaki en ekonomik sirke özelliğinde olmasına amacıyla olmaktadır.

Türkiye’de beyaz sirkenin konumunu dolduracak çoğu sirke türünün olması, beyaz sirkenin daha çok vatan dışı ülkelerinde tanınmış olmasına amacıyla olmuştur.

[reklam id=1]

Sağlık amacıyla yararlarının yanı sıra, natürel ve etkili bir dezenfektan olması, beyaz sirke ile tuvalet ve lavabo hijyenikliğinin olası olmasını sağlamaktadır. Yenilebilir bir temizleyici olması, çevreci ve kimyasallardan uzak duran kişilerin, temizliklerinde beyaz sirke tercih etmelerine amacıyla olmaktadır.

Şeker konusuna sahip olan tarım ürünlerinden elde edilen beyaz sirke, tadı ve kokusu başka sirkelere göre daha hafif olan bir sirke türüdür.

Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır? Beyaz Sirke Kullanım Alanları 2

Beyaz Sirke Nedir?

Sirke ruhu adı ile de tanınan beyaz sirke, şeker pancarı ya da mısır şekerinin fermente edilerek üretilmesi ile elde edilmektedir. Beyaz sirke yapımında fermente tekniği kullanıldığı amacıyla, alkol seviyesi yüksektir. Saç derisinde meydana gelen kepekten kurtulmak amacıyla ya da evdeki çoğu yerin ve eşyanın hijyenikliğinde beyaz sirke tercih etmek olasıdır.

Beyaz Sirke Nasıl Yapılır?

Tahıl sahibi olan alkolün fermente edilmesi ile elde edilir. Oldukça zahmetsiz bir teknik neticesinde beyaz sirkenin elde edilmesi olasıdır. Beyaz sirke yapımında fermantasyon tekniğinin tercih edilmesindeki en mühim sebep, beyaz sirke içeriğindeki alkol seviyesini arttırmak amacıyladır.

İkinci aşamada tekrar fermantasyon tekniği ile alkolün hava ile ilişki etmesi sağlanır ve bu sayede alkol aracılığı ile sirke asidinin üretimi olası duruma gelir. Fabrikasyon alanda beyaz sirkenin yapımı son derece basit ve maliyeti düşük bir sirkedir. Bu sebeple piyasada çok ucuz fiyata beyaz sirke satın alabilmek olasıdır.

Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır? Beyaz Sirke Kullanım Alanları 3

Beyaz Sirkenin Kullanım Alanları Nelerdir?

Beyaz sirke, yemekleri lezzetlendirmek amacıyla kullanılırken, natürel asitli yapısı amacıyla ev hijyenikliğin de de sıkça yararlanılmaktadır. Doğal ve zarar vermeyen bir temizleyici olması, mutfak eşyalarının dezenfekte edilmesinde ve banyo hijyenikliğin de gerektiğince etkili bir temizlik maddesi olarak kullanılmasını sağlamıştır. Beyaz sirkenin de ekleneceği marine sosları ile tıpkı balzamik sirkede bulunduğu gibi etlerin yumuşak ve daha lezzetli pişmesi sağlanabilir.

Ütü ve çaydanlık içerisinde biriken kirecin halledilmesi amacıyla en natürel ve etkili tekniklerden biri olarak, beyaz sirkeli suyu çaydanlığın içerisinde kaynatmak kirecin rahatlıkla çözünmesini sağlayacaktır.

Çelik tencere ve fayansları parlatarak temizlemek amacıyla beyaz sirke evdeki en uygun temizleyicilerden biridir. Beyaz sirke ev hijyenikliği ve yiyecekleri daha lezzetli kılmak amacıyla tüketiminin yanı sıra, saç bakımında da sık sık yarar sağlanan sirke çeşitlerinden biridir. Durulama suyuna beyaz sirke ekleyerek kepeğin önlenmesi ve saçların daha parlak olması sağlanabilir.

Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır? Beyaz Sirke Kullanım Alanları 4

Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Beyaz sirke evde hijyenikliğin de en mühim yardımcılardan biri özelliğinde iken, sıhhat yönünden da gerektiğince yararlarıdır. Saçların hem parlak bir görünüme ulaşmasını hem de daha sıhhatli uzamasını sağlar. Mide rahatsızlığı olanlar amacıyla çok önerilmeyen beyaz sirke, mide şikayeti olmayanların hazmı basitleştirmesi ve sindirimi düzenlemesi amacıyla kullanılması tavsiye edilen bir sirke türüdür.

Doğal bir mikrop öldürücü özelliğinde olan beyaz sirke ile ev hijyenikliği gönül rahatlığı ile yapılabilir. Beyaz sirkeyi bulaşık makinesi amacıyla natürel parlatıcı olarak kullanmak, mutfak eşyalarının gerektiğince parlak ve temiz çıkmasını sağlayacaktır. Tuvalet ve banyoda kimyasal temizleyiciler ile bir türlü elde edilemeyen hijyeni beyaz sirkenin natürel kuvveti ile elde etmek olasıdır.