Biotin – H Vitamini

tarafından
3080
Biotin – H Vitamini

Vücudumuzun canlılığını ve bütünlüğünü devam ettirebilmesi için besinler yoluyla alınan vitamin ve minerallere  ihtiyacı vardır. Her vitaminin yeri, fonksiyonu ve özelliği farklıdır. Hepsinin iyi geldiği ve tamirle yükümlü oldukları organlar farklıdır. İşte (Biotin – H Vitamini) B7 vitamini ve aynı zamanda H vitamini olarak da bilinen biotin; özellikle saç ve cilt sağlığı için tavsiye edilen vitaminler arasında yer alır.

Saç ve cilt bakımı için üretilen ürünlerin reklamlarında da adı sıkça telaffuz edilen ve bu yüzden hemen herkesin adına aşina olduğu bir vitamin olan biotinin diğer adı olan H vitaminindeki H harfinin, Almanca’da saç anlamına gelen Haar ve cilt anlamına gelen  Haut  kelimelerinin baş harfleri olduğu da bilinmektedir. Bu yüzden H vitamini ya da biotin için güzellik vitamini dendiği de olur. Biotin adıyla da bilinen H vitamini suda çözünen vitaminler arasında yer alır ve vücutta depolanma yapmaz. B vitaminleri gibi vücuda enerji sağlayan biotin, besinler yoluyla alınan yağlar ve karbonhidratların sentezinde kullanılır ve merkezi sinir sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olur.

Vücutta biotin eksildiğinde büyüme problemleri, nörolojik rahatsızlıklar, cilt ve saç problemleri ortaya çıkabilir.

Biotin Nelerde Bulunur

Biotin Nedir

Yağ ve şekerin metabolize edilmesinde kullanılan ve kimyasal enerjiyi açığa çıkaran biotin 1940’lı yılların başında keşfedilmiştir.  Vücutta biotin eksildiğinde şeker vücut tarafından doğru kullanılamaz ve buna bağlı enerji azlığından dolayı halsizlik, güçsüzlük, kas ağrıları ve kramplar yaşanır. Biotin, vücutta yağın işlenmesi sırasında kullanılan bazı enzimlerin üretimi için gerekli olduğundan, eksikliği durumunda cilt problemleri de hasıl olur. Bu enzimler yeteri kadar üretilmediğinde yağ asitlerinin sentezlenmesi gerçekleşemez ve cilt hücreleri yenilenemez. Bunun neticesinde de ciltte aşırı kuru bölgeler, beyaz yamalı kısımlar ve solgunluk görülebilir.

Biotin aynı zamanda hamilelik döneminde, zayıf tırnakların tedavisinde, saç dökülmesinde, bebeklerde deri döküntüsünde, yetersiz beslenme telafisinde, hızlı kilo kaybı durumlarında, diyabete bağlı sinirsel ağrılarda ve depresyon tedavisinde faydalanılan bir vitamindir.

[reklam id=1]

Biotin Nelerde Bulunur

En bilinen biotin kaynakları

 • Yumurta sarısı
 • Soya unu
 • Sığır karaciğeri
 • Süt
 • Fıstık ezmesi
 • Bira mayası ve parlatılmamış pirinç gibi besinlerde bulunur.

Biotin içeren yiyecekler daha sık tüketilerek biotin eksikliği sebebiyle meydana gelen şikayetlerin önüne geçilebilir. Elbette en doğru seçim, tüm vitamin ve mineralleri doğal kaynaklarından yani taze gıdalardan almaktır; ancak buna her aman olanak bulamıyorsanız, destek mahiyetinde biotin hapı kullanarak da vücudun ihtiyacı olan biotini alabilirsiniz. Piyasada var olan son derece kaliteli ve güvenilir markaların ürünlerini eczanelerden temin edebilirsiniz. Saçtaki matlık, çatallanma, kırılma, yıpranma, dökülme, hacim kaybı, sönme, yavaş uzama gibi şikayetleri için biotin hapı ekstra çözüm sağlayabilir. Biotin kullananlar içinde memnun kalanlar olduğu gibi, vücudun başka bölümlerinde tüylenme yaptığını da söyleyenler var. Biotin hapı almadan önce bir uzmana danışmakta fayda var.

Biotin Nedir

Biotin Eksikliği

Yeteri kadar biotin alınmadığında vücutta bazı aksaklıklar görülmesi muhtemeldir. Biotin eksikliğinde yüz ve vücutta egzama, yağ metabolizmasında bozulma, bitkinlik, anoreksi, ve depresyon gibi rahatsızlıklara zemin hazırlanmış olur. Ayrıca eğer saçlarınız dökülüyorsa, tırnaklarınız kırılıyorsa ve burun etrafınızda egzama oluşuyorsa biotin eksikliğinden şüphelenebilirsiniz. Sigara tiryakilerini de olumsuz yönde etkileyen biotin eksikliğinden etkilenmemek adına bol süt, karaciğer, ceviz, soya fasulyesi, yumurta ve tahıl gibi biotin içeren yiyecekler yeterli miktarda tüketilmelidir.

sac dokulmesi sebebleri

Zengin ve kaliteli beslenmenize rağmen hala saçlarınız dökülüyorsa eğer, piyasada öne çıkan ve saç dökülmesini durdurduğu, saçlarda kaliteli ve hızlı uzama sağladığı söylenen solgar biotin kapsüllerinden de kullanabilirsiniz. Solgar biotin kullanımı esnasında saçlardaki iyileşme en az 3 ayda ortaya çıkacağından pek çok firma solgar biotini üç aylık kullanım şeklinde 100 tabletlik kutularda satışa sunmaktadır. Bunun yanında 50 kapsüllük şişelerde de satışa sunulan solgar biotin, onca şey denemenize rağmen ısrarla saçlarınız dökülüyorsa size medikal bir çözüm olabilir.

Biotin Eksikliği Nedenleri

 • Aslında gündelik yenen gıdalardan yeterli oranda biotin almak mümkündür. Ancak bazen alınan biotin vücut tarafından tam olarak işlenemez ve biotin eksikliği ortaya çıkar.
 • Eğer çiğ yumurta akı yiyorsanız büyük ihtimalle biotin eksikliği yaşıyor olacaksınız.
 • Az protein tüketmek de biotin eksikliğine sebep olur.
 • Kaslardaki istem dışı kasılmaları ve sara nöbetlerini önleyen bazı ilaçların biotin eksikliğine yol açtığı biliniyor
 • Yetersiz gıda alımı, uzun vadeli antibiyotik kullanımı, alkol ve sigara tüketimi, gebelik gibi faktörlerin vücutta biotin eksikliğine sebep olduğu da belirtilmektedir.
 • Biotin içeren gıdaları tüketmek ve biotin hapı kullanmak başta saç dökülmesi olmak üzere diğer sorunları da hafifletecek, hatta ortadan kaldıracaktır.