Bir Makyaj Malzemesi Ruj

tarafından
72
Bir Makyaj Malzemesi Ruj

İsmini fransızcada kırmızı anlamını gelen “rouge” kelimesinden alan ruj kadınların vazgeçilmez makyaj öğelerinden birisidir. Kadınlar ne kadar güzel olurlarsa olsunlar genede biraz daha güzel olmak, diğer kadınlar arasında fark edilmek isterler.Rujda bu konuda diğer makyaj malzemelerinden daha fazla tercih edilir oluyor bu durumda.Gelin bu önemli makyaj malzemesi rujun tarihine birlikte bir göz atalım isterseniz.

Bir Makyaj Malzemesi Ruj 1

Rujun Tarihi

İnsanlar kendilerini diğer insanlardan ayırt etmek için aksesuarlardan sonra birde boyayı kullanarak yüzleriyle fark edilmek istemişler.Önceleri meyve ve bitkilerin sularını kullanmışlar bunun için.

5000 yıl kadar önce değerli taşların tozlarını ve pırıltılarını dudaklarına süren Mezapotamya kadınları ilk ruju kullananlarmış.Mısır’da ise ruj sanayiinde oldukça büyük ilerlemeler kaydedilmiş.Mısır’da ruj kraliyet ailesi ve zenginlere aitmiş.Mısır’dan sonra hızlıca avrupa’ya yayılmış.

[reklam id=1]

Orta doğu,Kuzey Afrika ve Hindistan’daki gelişmiş imalat sayesinde ruj üretimine başlanmış.

1500 lerde Cleopatra’nın kırmızı renkte kullandığı ruj önceleri sağlığa son derece zararlı olan iodin ve bromite mannite karışımından yapılıyormuş.Daha sonra böcek ve karıncalardan yararlanılarak elde edilen ruj boyaları kullanılmaya başlanmış.

Yunanlılar ve Romalıların rujun yayılmasındaki katkılarından sonra 16.yy’da Kraliçe Elizbeth tarafından yayılan modadaki değişimlere ek ruj da bunun yanındaki yerini sağlama almaya başlamış.O zamanlar ruj balmumu ve kırmızı boyadan yapılmaktaymış.

Bir Makyaj Malzemesi Ruj 2

Beyaz ten ve koyu rujun hakimiyeti başlatılmış olsada kısa sürede alt sınıf kadınlarına ve hayat kadınlarına kadar düşmüş.

Kilisenin baskısıyla ortaçağda ruj kötü şöhretli olarak yasaklanmış. Bu durum uzun süre böyle sürmüş taa ki 19 yy’daki endüstri devriminin katkılarıyla gelişen ruj reklamlarının sayesinde modadaki yerini alana kadar.

Arap kozmetikçi Abu al Qasim al-Zahrawi katı rujları bulmuş.Katı maddelerle parfümü birleştirerek ruju meydana geitirmiş.

Ruj Paris’te 1884’te ortaya çıkmış.O zamanlar ruj yapımında hint yağı ve geyik donyağı kullanılıyormuş.

Önceleri ruj ipek kağıtlarına sarılarak kullanılıyormuş.

1915 yılında Maurice Levy ilk metal ruj tüpünü icat etmiş.

Bir Makyaj Malzemesi Ruj 3

Genelde kırmızı renkte kullanılan rujun yanında 1920’lerde sessiz filmlerdeki kadın oyuncular siyah ruj kullanılmaya başlamış.

Tüpün içersine itilrek kullanılan ruj 1930’larda kullanılmaya başlanmış.Günümüzde kullanılan dönerek itilen rujlar ise 1940’larda üretilmeye başlanmış.1940 yılına kadar kırmızı ve siyah ruj yanında pek çok renkli ruj üretilmiş.

1950 yılında, Hazel Bishop ismindeki Amerikalı kimyager bulaşmayan,kalıcı ruju bulmuş.

Günümüz rujları pigmentler, yağlar, balmumu ve yumuşatıcı maddelerden oluşmaktadır.Kalıcı mumlarda ise yüksek oranda mum,az yağ ve yüksek oranda pigment içermektedir.

Faklı dokulardaki rujlarla birlikte,kokulu,parlak,mat,parlatıcı olarak kullanılan ruj çeşitleriyle ruj kadınların hayatlarında her zaman farklı bir yerde kalacaktır.