Bitki Çayları ve Faydaları

tarafından
619
Bitki Çayları ve Faydaları

Bitki çayları pek çok sağlık probleminde tercih edilir ve kullanılırken bitki çayları ve faydaları konusunda tam olarak doğru bilgiye sahip olmak önemlidir.

Melisa çayı: Yapraklar yatıştırıcı özellikte olurken gaz giderici ve antiseptik etkilere sahiptir. Stres ve huzursuzlukları giderir. Hazımsızlık ve migrende de oldukça etkilidir.

Bitki Çayları ve Faydaları 1

Nane çayı: Mideye iyi gelen, gaz giderici ve bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bakterilere karşı oldukça etkilidir.

Nane – Limon çayı: Mide ağrılarını hemen geçirme özelliğindedir. Migren, baş dönmesi, uykusuzluk ve nezleye çok iyi gelir. Mide spazmlarını önler.

Papatya çayı: Çay hâlinde sabahları aç karnına içilebilir. İştah açıcı, sakinleştirici ve gaz çözücü etkilere sahiptir. Boğaz, mide ve bağırsak iltihabının ağrılarını gidermede faydalıdır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda gaz söktürücü ve spazm çözücü olarak kullanılır.

[reklam id=1]

Enginar çayı: Karaciğer ve böbrek sorunlarında faydalıdır. Sarılık ve kurdeşende, egzamada faydalıdır. Kalbin en iyi dostudur. Kan temizleyici özelliktedir. Vücuttaki zehirli toksinleri atmada etkilidir.

Kekik çayı: Balgam söktürücüdür. Mide bulantısına da çok iyi gelir.

Kuşburnu çayı: Çok yoğun şekilde vitamin içerir ve gözlerin dostudur. C, B1 ve B12 vitamini içerir. Mide kramplarına ve sindirim sistemi sorunlarına karşı faydalıdır. Gece körlüğü ve diğer göz problemlerine çok iyi gelir ve bağışıklığı çok iyi şekilde arttırır. Kansere karşı önleyici bir etkisi vardır.

Bitki Çayları ve Faydaları

Rezene çayı: Mide ve bağırsak hareketlerini arttırıcı özelliği vardır. Uçucu yağı kas spazmları giderici olarak kullanılır. Gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

Yeşil çay: Yeşil çayın içerisindeki vitaminler sayesinde antioksidan etkisi vardır. Tansiyonu büyük ölçüde dengeler. Kan şekeri seviyesini ayarlar. Yorgunluğu ve uykusuzluğu önler. Stresi azaltır. Damar sertliğini önlediği bilinir. Kemik erimesini engeller.