Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer

tarafından
3210
Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer
Böbrek vücudumuzdaki hayati organlardan biridir. Hemen karnımızın arka kısmında ve kaburgaların hemen altında bulunur. İki tanedir. Vücuttaki birçok toksinin dışarı atılmasını, vücuttaki şeker ve hormon dengesi ile kandaki asit-baz ile elektrolit dengesini sağlar. Elbette diğer tüm organlar gibi birçok etmenden etkilenir ve çalışmasında birtakım problemler meydana gelebilir. Böbrek ağrıları mutlaka önemsenmesi gereken ağrılardandır. Kesinlikle doktora gidilmelidir.

Böbrek ağrıları neden olur? Böbrek kumu, Böbrek taşı, Böbrek iltihabı, Böbrek büyümesi, Böbrek apsesi, Böbrek kanseri, Böbrekte kanama ve İdrar kanallarında iltihaplanma kaynaklıdır.

Böbrek Ağrısı Belirtileri

Böbrek ağrısı nasıl olur? Kaburgaların alt tarafında bulunan böbreklerin ağrıları da yine kaburganın alt tarafından başlar ve kasıklara doğru yayılır. Bu tip bir ağrıyı bel kısmından hissetmek mümkündür. Her ne kadar bel ağrısıyla karıştırılsa da, bel ağrılarından daha keskin bir sancı şeklinde olduğu için birbirlerinden ayrılabilirler. Yine en bilinen böbrek ağrılarından biri böbrek taşı ağrısı olarak gösterilir. Halk arasında “taş düşürme” olarak adlandırılan bu olay sırasında böbrekte oluşan taşlar idrar yolları vasıtasıyla vücuttan atılır. Zaman zaman oldukça şiddetli bir ağrı yaşanır. Taşlar eğer kendi kendine atılamayacak kadar büyükse, lazer aracılığıyla kırılmaları sağlanır.

Böbrek ağrılarını önleyebilmek için öncelikle bol bol su içilmesi gerekir. Yine böbrekleri üşütmemek adına ayakları ve sırtı da sıcak tutmak önemlidir. Bu tip önlemlerin alınmaması yine böbreklerde ağrıya neden olabilir. Böbrek taşının oluşumunu engellemek ve de böbrek ağrısını hafifletmek için taze limondan yapılmış limonata içilebilir. Çok tuzlu gıdalardan uzak durmak, bolca meyve, sebze ive tam tahıllı gıdalar tüketmek gerekir. .

Böbrek-Ağrısı-Nasıl-Geçer1

[reklam id=1]

Alkol böbreklerin düşmanlarından biridir. Alkol ile birlikte vücuda giren zararlı maddelerin bir kısmı böbrekler yoluyla atıldığı için böbreklere çok fazla enerji harcatır. Bu da böbreğin zamanla yorulmasına yol açar. Mümkün olduğunca uzak durmak en sağlıklısıdır.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı

Gebelik sırasında anne adayının vücudu muazzam değişiklikler içerisine girer. Bu değişikliklerin birçoğu da hormonlar vasıtasıyla gerçekleşir. Elbette normalden daha yoğun bir şekilde kullanılan bu hormonların vücutta bir takım rahatsızlıklar yaratması da olasıdır. Bunların içinde en önemli sorunlardan biri böbreklerin içinde idrar toplanan alanlar ile idrar yollarında sıkıntılardır. Hormonların kaslarda ve vücudun birçok noktasında yarattığı gevşetici etkiden nasibini alan bu bölgeler, olması gerekenden daha genişlerler. Genel olarak sağ böbrek, soldakine göre daha fazla genişler. Bu genişleme durumu hamilelikten birkaç ay sonra da devam edebilir. Ama bir süre sonra kendiliğinden geçer. Bu genişlemenin etkilerinden en bilineni idrar yolları enfeksiyonudur. Bu durum idrarda yanma, acı ve idrar yapma sıklığı ile hissedilir. Bazı durumlarda idrarda renk değişimi ve koku gözlenebilir. Bu tip bir rahatsızlık eğer tedavi edilmezde düşüğe bile yol açabilir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Tedavi süresi 3 gün ile 1 hafta arasında değişir. Antibiyotikler en etkili tedavi yöntemidir.

Böbrek-Ağrısı-Nasıl-Geçer2