Böbrek Ağrısı Neden Olur

tarafından
2718
Böbrek Ağrısı Neden Olur

Böbrek Ağrısı Neden Olur?
Böbrekler, kaburgaların hemen altında, karın boşluğunun yanlarında ve karnımızın arka tarafında yer alan ve biçim olarak iri bir fasulyeyi andıran organlardır. Böbreklerimiz,  vücudumuzdaki zararlı maddeleri ve atıkları süzen bir nevi arıtıcıdır. Böbreklerde nefron adı verilen 1 ila 3 milyon civarında süzme ünitesi yer alır. Boyu yaklaşık 10 cm, ağırlığı ise aşağı yukarı 100-150 gram olan böbreklerin en asli görevleri; kandaki zararlı maddeleri, üreyi, toksin ve atıkları filtre ederek kanımızı daima temiz ve duru halde tutmak, kanın asit-baz ve elektrolit dengesini sağlamak ve bir de hormon ve şeker metabolizmasına destek sağlamaktır. Bu demek oluyor ki, böbrek sağlığımız, kaliteli ve sıhhatli bir yaşam sürmemiz için elzemdir.

Ancak bazen işler yolunda gitmez ve böbrek sağlığı da sekteye uğrayabilir. Bunu da, her rahatsızlıkta olduğu gibi, vücudumuzun verdiği sinyaller sayesinde algılarız. Ağrı da bu sinyallerden biridir. Sert bir spordan sonra kaslarımız ve eklemlerimiz ağrıdığında, diş ağrısı çektiğimizde, başımızda ağrı hissetmediğimizde çok da fazla telaşa kapılmayız; ancak böbrek ağrısı hissettiğimizde endişe hissetmemiz normaldir. Zira böbreklerimizin fonksiyonunda bir bozulma başlangıcı, yahut herhangi bir rahatsızlık baş gösterdiğinde, çoğunlukla ızdırap veren ağrılarla karşılaşırız.

Böbrek ağrısı böbreklerin konumlandığı kaburgaların hemen alt kısmından başlar, kasıklara ve karın ortalarına kadar yayılabilir. Ağrı aniden başlayabildiği gibi, sızı şeklinde başlayarak şiddetlenedebilir.

“Böbrek ağrısı” böbrekte kum, taş ve iltihap oluşumunun sinyali olabileceği gibi, idrar kanallarının iltihaplanmasından da kaynaklanıyor olabilir.

Bunun yanı sıra; böbrek taşı, piyelonefrit rahatsızlığı, böbreklerden idrar kesesine ulaşan kanallarda kan pıhtısı yahut ur oluşumu, böbrek kisti, nefrit (böbrek apsesi), böbrek kanseri, hidronefroz (böbrek büyümesi)  gibi rahatsızlıklar da “böbrek ağrısı” sebepleri arasında sayılabilir.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Peki böbrek ağrısı nasıl geçer? Böbrek ağrısı, bol su içerek, özellikle soğuk havalarda ayakları sıcak tutarak, gerçek limonlardan hazırlanmış taze limonata tüketerek, böbrek ağrısı başladığında o bölgelere sıcak su torbaları ile pres yaparak giderilebilir.

Böbrek Hastalıkları

Böbreklerde belirli sebeplere bağlı olarak işlev bozukluğu ve çeşitli rahatsızlıklar görülebilir. En sık rastlanılan böbrek rahatsızlıkları şunlardır:Bobrek-Agrisi-Neden-Olur1

Nefrit: Böbreğin en küçük yapısal birimi olan nefronların iltihaplanması sonucu oluşan en yaygın böbrek hastalıklarından biridir. Nefrit, yani yaygın  ismiyle *böbrek iltihabı*,  böbrek yetmezliğinin de en önemli sebeplerinden birisi olarak gösterilmektedir.
Albumin: Böbrekte yer alan idrar süzme kapsüllerinin randımanlı olarak çalışmamasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır.
Böbrek Taşları: İdrar yollarında oluşan iltihap sonucu kanallarda meydana gelen tıkanmaya bağlı olarak , burada biriken maddelerin oluşturduğu tortu, böbrek taşlarını oluşturur. Böbrek taşı,  varlığı ve baskısı ile, böbreklerde çok şiddetli ve dayanılmaz ağrılar hatta kanamalar oluşturabilir. Kanlı idrar, çoğu kez böbrek taşına işaret eder.
Üremi: Böbreklerin üreyi yeteri derecede süzememesi sonucu üremi denilen rahatsızlık  meydana gelir. Bu hastalıkta kanda bulunan üre miktarı artar ve vücut işleyişini bozar.
Böbrek Kanseri: Bu hastalıkta; “Wilm’s tümörü” denilen çocuk tümörü ve “Renal hücreli karsinom” denilen orta yaş üzeri tümörü olmak üzere iki tip tümör vardır.  İdrarda kan bulgusu ve sancı şeklindeki karın ağrısı, bu iki tümörün belirtisidir.  Tümörlere erken tanı konduğunda tedavi şansı yüksektir.
Böbrek Yetmezliği: Böbrek yetmezliği, kronik ve akut olarak 2 gruba ayrılır. Böbrekler işlevlerini tam olarak yerine getirmediklerinde böbrek yetmezliği ortaya çıkar. Böbrek yetmezliği, kandaki kreatin ve üre seviyesinin ölçümü yapılarak anlaşılır.

[reklam id=1]

İdrarda Yanma

Çok sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan idrar yanması, idrar yollarında oluşan iltihaplanma sonucu ortaya çıkar. İdrar yollarındaki iltihaplanmaların sorumlusu çoğunlukla bakterilerdir. İdrar yanması kadınlarda daha sık görülür. Ciddi bir sebebe bağlı değilse de bir kaç gün içinde geçer.Sık sık ve çok az miktarlarda idrara çıkma ve idrarda yanma belirtileri ile yaşanan ve mesane iltihabı olarak da adlandırılan sistit de, yine daha çok kadınları tehdit eden bir rahatsızlıktır.  Tedavisi yapılmayan sistit, ileri aşamada böbrek iltihabı ile sonuçlanır. Yeterli miktarda su içmek, böbrekleri ve idrar yollarını üşütmemek en bariz önlemler olmalıdır. Kadınların büyük bir çoğunluğunun hayatlarında bir kez bile olsa sistit olduğunu belirten uzmanlar; mesane ve idrar deliği arasında tüp olanlarda, menopoza giren kadınlarda, antidepresan kullananlarda, yatalak hastalarda, çok fazla mesane kontrolü geçiren kadınlarda ve de gebelik kabızlığı yaşayan kadınlarda sistite yakalanma olasılığının daha güçlü olduğunu vurguluyor.Bobrek-Agrisi-Neden-Olur4

Sistitten korunmanın en önemli yolları; günde en az 8 bardak su içmek, idrar kesesinin dolduğunu hisseder hissetmez tuvalete gitmek ve idrar kesesini tam anlamıyla boşaltmak, genital bölgeye parfümlü ve yoğun kimyasal içerikli sabun, şampuan, jel türü maddeleri temas ettirmemek, dar pantolonlardan kaçınmak, pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmek, tuvalet hijyenini, bakterilerden korunmak adına önden arkaya doğru yapmak, kahve ve meyve suyu gibi mesanede asit etkisi oluşturacak gıda ve içeceklerden uzak durmak olarak sıralanabilir. 

Böbrek Taşı Belirtileri

İdrarla birlikte vücuttan tahliye edilmesi gereken maddeler yoğunlaşıp böbreklerde birikirse, bir müddet sonra kristal zerreciklere, daha sonra da bu zerrecikler birleşip büyüyüp daha sert formdaki böbrek taşlarına dönüşürler.  Ancak bu birikme her zaman olacak diye bir kural yoktur. Kristal zerrecikler ve küçük çaptaki böbrek taşları; böbreklere, mesaneye ve idrar yollarına herhangi bir zarar vermeksizin idrarla birlikte de atılabilmektedir.

 • Eğer böbrek taşı, idrarla birlikte atılamayacak kadar büyürse, böbrek, mesane ve idrar yollarında şiddetli ağrılara sebep olur.
 • Günde 1 litrenin altında olacak miktarda idrara çıkıyorsanız böbreklerinizde taş oluşma riski yüksek olabilir.
 • Böbrek taşı üst idrar yoluna inmediği sürece, çoğunlukla herhangi bir belirti hissetmezsiniz; ancak taş, idrarla birlikte mesaneye ulaşmak için hareket ettiğinde, üst idrar yolunda hissedilir hale gelip ağrı yapacaktır.
 • Karın bölgesi, karın boşluğu ve sırt bölgesine aniden bıçak gibi saplanan keskin ağrılar, koyu renkli ve kokulu idrar, sık idrara çıkma ve idrarda yanma hissi, bulantı ve kusma gibi şikayetler, böbrekte taş olduğunun habercisi olan belirtilerdir.
 • Böbrek taşı üst idrar yolunu tıkadığında ise böbrek enfeksiyonlarından söz edilir. Bu da; sırtta ağrı, titreme, mide bulantısı ve kusma, sık idrara çıkma ihtiyacı, idrar sırasında yanma ve ağrı, kokulu idrar, 38 derece ve üstü ateş gibi belirtilerle kendini gösterir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer

Bu aşamada en sık sorulan sorulardan biri de şudur: Böbrek taşı nasıl düşürülür? Böbrek taşı düşürme hususundaki belirleyici etken taşın büyüklüğüdür.  Sessiz taşlar olarak da adlandırılan belirti vermeyen taşlar, genel olarak tedavi istemez. Daha büyük hacimdeki taşlarsa cerrahi müdahaleyle çıkarılır. Küçük ebattaki taşlar, bitkisel içerikli ilaçlar ve karışımların yardımıyla idrar kanalıyla dışarı atılır. 6mm ve daha büyük taşların kendiliğinden düşmesi hayli zordur ve müdahale gerektirir. 4-6 mm boyutundaki taşlar kısmi olarak kendiliğinden düşer, bir kısmı için deböbrek taşı ameliyatı gerekir. 4 mm’nin altındaki taşların %90’ı ise kendiliğinden vücudu terk eder.Bobrek-Agrisi-Neden-Olur5Bol sıvı tüketimi ve hareketle böbrek taşı düşürmede başarı sağlanabilir. Bir kısmı da genişletici etkisi olan ilaçların yardımıyla vücuttan tahliye edilir. Geri kalanlar ise böbrek taşı ameliyatı ile çıkarılır.

Böbrek taşlarını henüz oluşmadan önlemek, tedavi aşamasından çok daha kolaydır.

Böbrek taşı düşürme konusunda yardımcı olacak bitki, gıda, karışım, ot ve diğer çözümlere gelecek olursak;

 • Ardıç meyvesi  ve mısır püskülü böbrek dostu olarak bilinir ve böbrekleri çalıştırır.
 • Bir araştırmaya göre limonatada bulunan sitrat, böbrek taşı düşürmede etkilidir. Limondaki sitrik asit de yine benzer etkidedir.
 • Su ve sıvı tüketimi böbrek taşı düşürmede en etkili yöntemlerin başında gelir.
 • Arpa suyu ve Hindistan cevizi suyu düzenli olarak içildiğinde, yanma eşliğinde gerçekleşen sancılı idrara çıkma şikayetinde hafifleme sağlar.
 • Patherina tabletleri böbrek taşı tedavisinde hekim tavsiyesiyle kullanılabilir.
 • Soğanı kaynatıp suyuna şeker ekleyerek içtiğinizde böbrek taşlarının düşürülmesinde etkili bir yol olduğunu göreceksiniz.
 • Böbrek taşı olan kişilerin acı biber, baharat ve süt mamüllerinden uzak durmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.
 • Taze ve olgun elma ila üzüm, böbrek taşı rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi gereken meyvelerdendir. Taşların eriyerek atılmasını kolaylaştırırlar.
 • Kavun ve karpuz hem bol su ihtiva eden meyveler olduğundan hem de zengin potasyum tuzları içerdiklerinden, en güvenilir ve çözüme götüren seçeneklerden sayılırlar.
 • Soda içmek de *böbrek taşı* düşürme konusunda fayda sağlayıcı olarak bilinir.
 • Ürüner sistemde tahriş oluşturan alkol, balık, tavuk, turşu gibi besinlerden uzak durmak; bezelye, pancar, soya fasulyesi, ıspanak, karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler, badem, havuç ve yumurta gibi gıdaları kararınca tüketmek gerekir.
 • Sıcak su ile yapılan banyolar ve sıcak su kompresi de böbrek taşının verdiği sıkıntıları hafifletmede yardım sağlar.
 • Siyah çay, çikolata, kahve, fıstık gibi oksalat içeren besinleri de çok az miktarda ve dikkatli tüketmek gerekir.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek yetmezliğinin ilk aşamalarında çoğunlukla herhangi bir belirti hissedilmez. Ne zamanki böbreklerin çalışma kapasitesi düşüp bu olumsuzluklar vücuda yansımaya başlar işte o zaman şüphe ile yaptırılan tetkikler neticesinde böbrek yetmezliği sorunu ortaya çıkmış olur.

 • Vücuttaki su ve elektrolit dengesi bozulur, daha ileri safhalarda vücut direnci düşer, halsizlik hissedilir, nefes darlığı, el ayak ve vücudun genelinde şişlikler hissedilir.
 • Böbrekler tam randımanla çalışmadığından, idrar miktarı oldukça azalır yahut hiç idrara çıkılamayabilir.
 • İştah azlığı, mide bulantısı ve kusma, zihin bulanıklığı,  kaygı, asabiyet ve uyku problemleri de yine böbrek yetmezliği belirtileri arasında yer alır.
 • Bunun haricinde kas krampları, hıçkırık, kas seğirmesi, göğüste ağrı, kaşıntı ve kontrol edilemeyen yüksek tansiyon da böbrek yetmezliğine işaret edebilir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki, bu şikayetlerin biri yahut birkaçı her zaman böbrek yetmezliği belirtisi olmayıp, farklı bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir.

Böbrekler çoğu koşula kolaylıkla uyum sağlayan yapıda organlar olduğundan böbrek yetmezliği belirtileri, böbrekler ileri aşamada hasara uğramadan ortaya çıkmayabilir.

Bunun için normalin dışında ve çok hafif bulgular hissettiğinizde bile mutlaka bir tahlil yaptırmalı ve uzman bir doktora başvurmalısınız.