Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir

tarafından
13413
Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir

Bazı fiziksel şikayetler vardır, hafif çapta ve zararsız dahi olsalar hayli rahatsızlık verirler. Aklınız hep orada kalır. Canınız çok yanmasa da sanki kalbiniz orada atar. Dikkatiniz rahatsızlığın olduğu o bölgeye yoğunlaşır ve bu da, küçük dahi olsa problemi büyük olarak algılamanıza sebep olur. Minicik bir kesik, ağız içinde çıkan küçücük bir yara, sızı veren minik bir sivilce bile sizi delirtebilir. İşte boğaz yanması da bu problemlerden biridir. Boğazda yanma çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Üşütme, enfeksiyon, reflü ilk akla gelen ve en yaygın olan sebeplerdir. Peki boğaz yanmasına ne iyi gelir işte yazımızda cevabı..

Boğaz Yanması Neden Olur

Boğaz yanması çoğunlukla üst solunum yollarına veya buna benzer sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen ve çok sık yaşanan bir sorundur. Boğaz yanması grip, nezle, soğuk algınlığı gibi sebeplerle oluşmuşsa bazı küçük çözümlerle sorun ilk etapta yavaşlatılıp üstesinden gelinebilir.

Boğaz yolu ve üst solunum yolları enfeksiyonu, birtakım vücut asitleri gibi sebeplerle boğazda yanma oluşabilir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar da boğazda yanma ve tahriş yapabilmektedir. Mide asidinin özofagus yani yemek borusuna kaçması ile karakterize olan reflü hastalığı da boğazda yanma yapar. Fazla acılı, ekşili, sıcak ve kaynar yiyecek ve içecekler tüketmek de boğazda yanma yapan sebepler arasındadır. Boğaza gelen sert darbeler de yine boğaz yanması nedenleri arasında yerini alır.

[reklam id=1]

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir

 • Her şeyden önce sıvı tüketimini arttırmak gerekir.
 • İçinde bulunulan ortamın havasının nemli  olmasına özen göstermek gerekir.
 • Çok sıcak yahut çok soğuk yiyecek ve içecekleri tüketmemek gerekir.
 • Mecbur kalmadıkça sigara dumanı ve toz gibi, boğazı tahriş edecek unsurların yoğun olduğu ortamlarda bulunmamak gerekir.
 • Vitamin içeriği zengin ve asit oranı düşük yumuşak gıdalarla beslenmek gerekir.
 • Gün içinde birkaç kez tuzlu su ile gargara yapmak boğaz yanması şikayetini hafifletecektir.

bogaz yanmasina tuzlu su

Boğaz yanması nedenleri arasında reflü, havada bulunan partiküllere karşı geliştirilen alerji, boğaz kuruluğu, özofajit denilen yemek borusu iltihabı, östaki borusu drenajı, üst solunum yolları enfeksiyonları, grip sonucu gelişen ağrı ve ateşlenme gibi sebepler boğazda yanma hissi oluşturan en yaygın sebeplerdir.

Hamilelik süreci de boğaz yanmasının hayli sık yaşandığı bir süreç olarak bilinir. Hamilelikte boğaz yanmasına ne iyi gelir sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz; hamilelikte mide yanması hem salgılanan hamilelik hormonları, hem de eskiye göre büyüyen karın ve rahmin mideye yaptığı baskı sonucu, mide asidinin yemek borusuna kaçması sonucu oluşan tahriş sebebiyle ortaya çıkar.

Çözüme ise basit bazı önlemlerle ulaşılabilir.

 • Sık ve küçük öğünler şeklinde yemek
 • Yemeğin ardından hemen uzanmak, yatmak, öne eğilmekten kaçınmak

Yağlı, acılı, ekşili, bol baharatlı keskin tatlardan, kızartmalardan, çok fazla kahve, çay ve çikolata tüketiminden vazgeçmek  ve yemeğin ardından yapılacak hafif yürüyüşlerle mide asidinin artması ve dolayısıyla da buna bağlı boğaz yanması şikayeti önlenmiş olur.

Boğaz Yanması İçin Bitkisel Tedaviler

Boğaz yanması problemi için en iyi çözüm bir hekime başvurarak muayene olmak elbette. Hekimin önerdiği antibiyotik ve diğer ilaçların yanı sıra, bitkisel yöntemlerle de boğaz yanması sorununa çare bulunabilir. Peki boğaz yanması için ne yapılmalı, hangi  doğal ve bitkisel çözümlerden faydalanılmalı, boğaz yanması en naturel şekilde nasıl iyileştirilebilir bir göz atmaya ne dersiniz?

Meyan Kökü Çayı: Meyan kökü çayının boğaz yanması ve boğaz ağrısına çok iyi geldiği yıllardan beri bilinmekte ve meyan kökü yalnızca boğaz yanması şikayetinde değil, mide ülserinde, ağız içi yaralarda, viral enfeksiyonlarda da faydalanılan bir bitkidir. Meyan kökü çay olarak da hazırlanıp içilebilir, gargara olarak da kullanılabilir.

Meyan-Kökü-Faydaları-Meyan-kökü-şerbeti

Papatya Çayı: Sinir sistemini rahatlatıcı, yatıştırıcı ve uyku verici özelliği ile bilinen ve meşhur olan papatyanın bir diğer özelliği de iltihap önleyici özelliğe sahip oluşudur. Bu yüzden de boğaz yanması şikayetinde oldukça işe yarar.

Okaliptüs Çayı: Okaliptüs broşları açmada ve soğuk algınlığında çok etkili bir bitkidir. Boğazı yatıştıran ve yanma hissini ortadan kaldıran okaliptüs, çay olarak tüketileceği gibi, kaynar suya ilave edip, suyun buharını teneffüs ederek de yararlanılabilecek bir bitkidir. Bu okaliptüslü buhar boğaz yanmasına iyi gelecek ve en azından bir süreliğine şikayeti yatıştıracaktır.

Okaliptüs-Yağının-Faydaları2

 • Boğaz yanması ve ağrısı, ballı çay ile de hafifletilebilir.
 • Hatmi bitkisinin çiçekleri, yaprakları ve kök kısmıyla hazırlanan çaya bal ilave ederek tüketmek, boğaz yanmasını teskin eder.
 • Ada çayını bir miktar balla karıştırıp gargara yapmak boğaz yanması için birebirdir.
 • Ayvayı bir süre suda bekletmek ve oluşan şurupla gargara yapmak boğazda yanma şikayetini azaltır.
 • Kuru inciri küçük küçük doğrayıp sütle pişirmek de boğaz yanmasında etkili sonuç sağlar.
 • Menekşe ve gül yaprakları kaynatılarak hazırlanan çay günde 2 fincan içildiğinde boğaz yanmasına iyi gelir.
 • Böğürtlen yaprağı 1 su bardağı su ile kaynatılıp gargara yapılırsa boğaz yanmasında hayli etkilidir.
 • Bunların dışında dut, yaban mersini, ıhlamur ve limon da boğaz yanması ve boğaz ağrısına iyi gelen bitkilerdir.

Boğaz Yanması Nasıl Geçer

Boğazda yanma hissinin ortadan kalkması için önce sebebin bulunması ve buna yönelik bir tedavi uygulanması gerekir. Yanma hissi üst solunum yollarındaki viral enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa semptomatik bir tedavi uygulanır. Bakteriyel bir enfeksiyon söz konusuysa antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Boğazda yanma şikayeti alerjik rinit yahut astıma bağlı bir durum ise tedavi daha farklı olacaktır.

bogaz yanmasi

Eğer boğazda yanma ve tırmalanma şikayeti uzun süreli bir şikayetse hemen antibiyotik alınmamalı, alerjik bir durum olup olmadığı araştırılmalıdır. Hekime danışmadan ilaç alınması tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Eğer boğaz yanması reflüye bağlı bir durumsa, reflü tedavisi ile çözüm sağlanır. Boğazda yanma şikayetinin yanı sıra kuru öksürük, ses kısıklığı, boğazda ağrı, faranjit, bademcik iltihabı atakları ve sinüzit, geniz akıntısı gibi şikayetler reflü varlığına işaret ediyor olabilir. Hekimin yapacağı muayene sonucu konulan teşhis ile gerekli tedavi uygulanacaktır.