Boş Gebelik Neden Olur?

tarafından
234
Boş Gebelik Neden Olur?

Boş gebelik, zar ve plasentanın olmasına rağmen embriyonun olmaması durumudur. Boş gebelik neden olur diye merak edenler olabilir. Bunun temel nedeninin kromozom bozukluğu olduğunu ifade edebiliriz. Bununla ilgili olarak boş gebelik ne zaman belli olur sorusu akıllara gelmektedir. Normal bir doğum gibi yumurtalar döllenir. Ancak, bölünme sırasında kromozom bozukluklarından dolayı problemler çıkmaktadır.

Boş Gebelik Neden Olur? 1

Döllenme olmasına rağmen embriyolar tam olarak ortaya çıkamazlar. Bu durumda da boş gebelik ortaya çıkmış olur. Boş gebeliği son adet tarihinden 5 hafta geçen durumlarda bebeğin ultrason yardımı ile görülebiliyor olması gerekmektedir. Bunun aksi bir durum olması durumunda ise boş gebelik söz konusu olacaktır.

Boş gebeliği net olarak anlamak için ultrason ile kontrollerin yapılması gerekiyor. Bunun yanında bazı belirtiler görülmektedir. Tıbbi açıdan normal bir gebelik ile aynıdır. Bu bağlamda boş gebelikte kanama ne zaman başlar ya da benzer konular normal doğumla farksızdır.

[reklam id=1]

Hemen hemen tüm belirtiler normal doğum ile aynıdır. Kanama ya da kramplar söz konusu değildir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde hafif düzeyde kahverengi akıntılar olabilmektedir. Ulstrason kontrolleri sırasında gebelik kesesi içerisinde kalp atımları ve embriyonun anlaşılmasına kadar net olarak boş gebeliği tespit etmek mümkün değildir.

Temel olarak kromozomal sorunlardan dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Kanıtsal bir sağlık problemidir demek doğru değildir. Gebeliğin oluşmasını sağlayan yumurta ya da spermlerin düşük kalitede olmasıdır. Daha önceki dönemlerde düşük yaptığını zanneden anne adaylarının boş gebelikten bihaber olduklarını biliyoruz.

Boş Gebelik Neden Olur? 2

Ancak, günümüzde rahim içinde ne oluyorsa görmek mümkün hale gelmiştir. Genetik ve kalıtsal bir problem olmaması durumunda boş gebeliğin tekrarlama riski söz konusu değildir. Ancak, bu tür genetik sorunu bulunan anne ya da baba adaylarında boş gebelik tekrarlama riski her zaman bulunmaktadır. Bu anlamda ultrason ile boş gebelik kesesi görüntüleri üzerinden tespit yapmak ve tanı koymak daha doğrudur.

Boş Gebelik Nedir?

Boş gebelik nedir diye merak edenler için bilgi vermeye devam ediyoruz. Herhangi bir tedavi söz konusu değildir. Yapılması gereken bellidir. Bu tip durumlarda gebeliğin kürtaj ile sonlandırılması gerekmektedir. Bu tip bir tanı konulması durumunda kurtajın geciktirilmemesi ve bir an önce yapılması en sağlıklı olanıdır. Boş gebelik tanısı ve kurtaj sonrasında yeniden hamile kalabilir miyim diye merak edenler olabilir.

Boş Gebelik Neden Olur? 3

Hiçbir risk bulunmadığını açıkça ifade edebiliriz. Kurtaj sonrasında 2 hafta gibi bir sürede yumurtalar görülmeye başlar. Daha sonra ortalama 4 hafta gibi kısa bir süre içerisinde adet kanamaları ortaya çıkacaktır. Adet kanaması bittikten sonra da yeniden hamile kalmak mümkün olacaktır. Genel anlamda boş gebeliğin ne olduğu ve boş gebelik nedenleri hakkında verecek olduğumuz bilgiler bu şekildedir.

Kısaca toparlamak gerekirse, normal bir hamilelik gibi başlayan, yumartaları döllenen ancak, embriyoların tam olarak oluşmadığı durumlara boş gebelik adı verilir. Bu tip durumlar her kadında olabilir. Yukarıda boş gebelik nasıl olur konusu hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Bu gibi sorunların tedavisi bulunmamaktadır. Kurtaj yöntemi ile en kısa sürede gebelik sonlandırılmalıdır.

Boş Gebelik Neden Olur? 4

 

Boş gebelik ile ilgili olarak tekrarlama riskinin olmadığını ve ilk adet döneminden sonra yeniden hamile kalınabileceğini söyleyebiliriz. Bunun yanında temel neden olarak sperm ya da yumartaların kalitesiz oluşunu gösterebiliriz. Temel bu bilgileri bir kez daha belirttikten sonra, gebelik şüphesi ve belirtilerinin ortaya çıkması ile uzman desteği almanın ve de her türlü kontrollerin yaptırılmasının önemini ayrıca hatırlatmak istiyoruz.