Boy Nasıl Ölçülür?

tarafından
4589
Boy Nasıl Ölçülür?

Özellikle büyüme çağında gelişimin gözlenmesi açısından boy ölçümü önemlidir. Bebeklikte doğumdan itibaren boy ölçümü yapılmaktadır. Genellikle bebeğin doktor kontrollerinde daha sonra çocuk doktorunun muayenehanesinde kontrol amacı ve gelişimin takibi açısından boy ölçümü yapılmaktadır. Ancak merak eden okurlarımız için evde boy nasıl ölçülür ve gerçek boy nasıl ölçülür konularına açıklık getirmek istiyoruz.

Boy Nasıl Ölçülür? 4

Genellikle metre ile yapılan ölçümlerin az çıktığı söylenmektedir. Bunun nedeni omurganın düz olarak değil girintili olmasından dolayı metrelerin hassas ölçüm yapamaması olduğu dile getirilmektedir. Bu ne kadar doğru ve doğru boy nasıl ölçülür sizler için araştırdık ve makalemizde bu konulara değineceğiz.

Evde boy nasıl ölçülür? Genellikle evde metre ve mezura gibi malzemeler kullanılarak boy ölçümü yapılabilir. Düz bir duvara dik bir şekilde yaslanılır. Topuklar duvara dokunmalı, sırt düz ve boyun dik olmalıdır. Başımızın tepesine düz bir tahta ya da kitap konur ve kitabın duvara değdiği noktaya kalemle işaret konur.

[reklam id=1]

Daha sonra çekmeli metre ya da mezura ile yerden işaretli noktaya kadar olan mesafe ölçülür. Bu yöntemde 4-5 cm hata payı bulunmaktadır. Bunun nedeni omurga hareketleri ve doğal kıvrımlarıdır.

Gerçek boy nasıl ölçülür? Boy ölçümünde en doğru ve sağlıklı sonucu ancak eczanelerde ve doktor muayenehanelerinde ki boy ölçüm çubukları vermektedir. Mekanik ve teleskopik bu boy ölçüm çubuklarının özellikleri boy ile birlikte kilo ve vücut kitle endeksini de ölçmesidir. Cam platformu, özel topuk yerleri ve sağlam ölçüm çubuğu sayesinde kusursuz bir performans gösterir.

Boy Nasıl Ölçülür? 2

Hatasız boy ölçümü sağlar. 30cm’den 220cm’e kadar geniş ölçüm aralığı bulunur vardır. Baş çubuğu boya göre ayarlanabilir. Ölçüm hassasiyeti 1mm’dir. Başlık kısmında da otomatik kapanma ve değer sabitleme özellikleri bulunur.

Bebekler de gerçek boy nasıl ölçülür? Bebekler içinde yine aynı şekilde açılır kapanır boy ölçüm tablası bulunmaktadır. Ölçüm hassasiyeti 1 mm’ dir. 10 cm ve 100 cm boy aralığını ölçer. Taşınabilir özelliktedir.

Evde boy nasıl ölçülür sorusu için yine pratik dijital boy ölçerler kullanılabilmektedir. Parçalara kolayca ayrılıp, yeniden kolayca ve hızla birleştirilebilir özellikte olup çantada kolayca taşınabilirler.  Alttaki platform herhangi bir sabitlemeye gerek olmadan çubuğu düz ve dengede tutar. Ölçü rakamları ölçüm çubuğunun yan tarafında yer aldığı için ölçüm sırasında kolay okuma sağlanır.

Boy Nasıl Ölçülür? 1

Kızak sistemli, duvara monte boy ölçerler oldukça doğru sonuç vermektedirler. Özellikle büyüme yaşında çocukların olduğu evler için önerilmektedirler.

Boy nasıl ölçülür resimli anlatımlarımızdan da inceleyebilir ve görebilirsiniz.

Ayrıca doğru boy nasıl ölçülür konusunda bilinmesi gerekenler vardır. Bunlardan ilki sabahları kaslar daha rahatlamış olduğu için sabah saatlerinde yapılan ölçümler daha doğrudur ve akşam saatlerinde yapılan ölçümlere göre boy daha uzun çıkmaktadır. Ayrıca düz bile olsa ayakkabı ile boy ölçümü yapılmamalıdır. Çıplak ayakla ve duvar ya da çubuğa topuklar dokunacak şekilde boy ölçümü yapılmalıdır.

Baş dik duracak şekilde tutulmalı, dik olmaya çalışmak için çene havaya kaldırılmamalıdır. Omuzlar yukarı çekilmemeli ya da aşağıya sarkıtılmamalıdır. Normal vücut postürü korunmalı ve rahat durulmalıdır. Ölçüm sırasında dizler bükülmemeli kilitlenmiş gibi düz durmalıdır.

Boy Nasıl Ölçülür?

Bu makalemizde evde boy nasıl ölçülür ve doğru boy nasıl ölçülür sorularına yanıt vermeye çalıştık. Boy nasıl ölçülür resimli örneklerle anlattık. Ev de metre ile ölçüm yapabileceğiniz gibi eczanelerde boyunuzu ölçtürebilir ya da evinize pratik boy ölçüm çubukları alabilirsiniz. Boy nasıl ölçülür resimli örneklerimizi inceleyebilirsiniz.