Boyoz Nedir?

tarafından
794
Boyoz Nedir?

Boyoz nedir, ülkemizde her bölgenin, her yörenin kendine has lezzetleri vardır. Bu lezzetler köklendikleri topraklarda kalmakla yetinmez, sınırları kırarak diğer şehirlere de ulaşır ve tüm ülkeyi doyurur ve tüm ülkenin ortak yiyeceği haline gelirler.

Onlar köklendikleri bölgeyi temsil etseler de, herkes tarafında sevilerek yenirler. İşte o lezzetlerden birisi de boyozdur. Boyoz denince akla Ege bölgesinin incisi İzmir gelir. Boyoz gerçekten de İzmir’le bütünleşmiş, İzmir’i simgeleyen tatlardan birisi olmuştur. İzmir boyoz, ağızda eriyen bir hamura sahiptir ve pek şok seveni vardır.

Boyoz Nedir? 1

Boyoz 1942 senesinde Türkiye’ye yerleşen Sefaradlar, yani İspanyol kökenli Yahudiler tarafından İzmir mutfağına kazandırılmış bir tür hamur işidir. Mayasız hamurla hazırlanır. Boyoz İzmir dışında neredeyse hiçbir yerde satışa sunulmadığından İzmir boyoz olarak bilinir. Bazı boyoz tariflerinde boyoz hamuruna tahin de eklenir. Boyozun en önemli özelliği yağlı olması ve tel tel dökülmesidir.

İçi boş yapılabildiği gibi, iç malzemesi eklenerek de yapılabilmektedir. İzmirliler boyozu iç malzemesiz yaptıklarında karabiberli katı yumurta ve çay eşliğinde yemeyi çok severler. Tabii yine de herkesin damak zevki ayrıdır. Bakalım bu İzmir lezzeti nasıl hazırlanıyor.

[reklam id=1]

Boyoz Nasıl Yapılır?

Boyoz için malzemelere bir bakalım:

  • 1 kilogram un
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker

Yapılışı:

  1. Unu eleyin ve tuzla şekeri de ilave edip karıştırın. Ilık su ekleyip sertçe bir hamur yoğurun. 20 dakika kadar yoğurduğunuz hamuru temiz bir bezle sararak 15 dakika kadar bekletin. Hamuru silindir haline getirin ve bu silindirden 20 parça Türk kahvesi büyüklüğünde parçalar koparın ve yuvarlayın. Bu parçaları da 15 dakika kadar bekletin.
  2. Süre sonunda bu parçaları tatlı tabağı büyüklüğünde açın, alt ve üstünü sıvı yağla yağlayın ve bir tabağın içinde 5 tanesi üst üste olacak şekilde bekletin. Bu hamuru da açın. Ne kadar ince açarsanız o kadar iyi. Sonra hamuru tekrar yağlayın ve zarf gibi kapatarak sarın. Bu şekilde de 15 dakika bekletin. Sonra bu hamurdan iri parçalar koparın ve iki parmağınızla bastırın. Boyozları yağlı tepsiye dizin, 17 derece ısıdaki fırına verin, altı ve üstü kızarana kadar pişirin.
  3. Gördüğünüz gibi boyoz yapımı zor bir işlem değil. Sadece hamurun birkaç sefer açılarak dinlendirilmesi esasına dayanıyor. Bu işlem de zaten onun tel tel dökülmesini sağlıyor. Boyoz yapımında bazı tariflerde işim içine tahin de dahil ediliyor ve iç malzeme kullanılıyor. Peynir, ıspanak gibi iç malzemeler de kullanabilirsiniz.

Boyoz Nedir? 2

Boyoz Kaç Kalori

Boyoz her ne kadar lezzetli bir hamur işi olsa da kabul etmek gerekir ki kalori değeri de son derece yüksek bir yiyecektir. 1 adet boyoz ortalama 260 kalori içerir. Sağlık ve estetik amaçlı perhiz durumunda olan kişilerin sık tüketmemesi gerekir.