Bulimia Hastalığı Nedir

tarafından
956
Bulimia Hastalığı Nedir

Bulimia Hastalığı Nedir
Tıptaki adı Bulimia Nervosa olan bu hastalık yeme bozuklukları kategorisinde gösterilen bir tip rahatsızlıktır. En önemli özelliği yeme ataklarıdır. Bu rahatsızlığın altında büyük psikolojik sorunlar yatar. Bulimia hastası olan kişi karın ağrısı ya da kusma yaşar, tıkanırcasına yeme davranışları gösterir. Bunu ağır bir suçluluk hali izler ve kişi şiddetli bir depresyon haline girer. Hatta birçok durumda hasta kendinden dahi iğrenir. Kusarak zayıflama hastalıklarından olan anoreksiyanın aksine Bulimia hastaları kilolarını koruyabilirler.

Bulimia Hastalığı

Bulimia’nın görülme sıklığı genel olarak genç kadınlarda %2 kadardır. Kadınlarda erkeklerden daha sık rastlanır. Hastalığın yaş aralığı ise anoreksiyaya göre daha erken yaşlardadır. Ergenliğin sonları ile erken yetişkinlik arasında görülür. Üniversite öğrencisi kadınlarda çok yüksek oranda görülme durumu vardır.

Bulimia’yaya neden olan sebepler genetik (hasta olan kişinin yakınları da bu hastalığa yakalanabilir), sosyal (sosyal etkileşim, yetiştirilme tarzı, kültürel durum) ya da psikolojiktir. Bulimia hastaları üzerinde yapılan çalışmalar bu hastalığa yakalananların antidepresanlara karşı olumlu tepki verdiklerini kanıtlamıştır. Bu nedenle uzmanlar hastalığın mutluluk hormonları olan seratonin ve norepinefrin ile ilgili olduğunu düşünmektedir.

Kusma hastalığı da olan bulimia da sosyla bakıların da yeri vardır. İnce olmayı kafasına koyan kişinin, hastalığa yatkınlığı neticesinde bu sosyal baskılara boyun eğer.

 

[reklam id=1]

Bulimia Belirtileri

  • Yeme üzerinde denetimin kaybedilmesi: Hasta kişi normal bir insanın yiyebileceğinden aşırı fazlasını yer. Bu durum tıkanırcasına yemekle açıklanabilir. Bir nevi yeme atağı olarak adlandırılır. Hastanın bu ataklar sırasındaki yeme tercihleri tatlı ve aşırı kalorili yiyeceklerdir. Hasta yeme işini gizlice de yapabilir. Lokmaları hızlı ve çiğnenmeden yutar.

Kusma hastalığı: Hasta kilo almaktan kaçınmak için kusmaya kendisi yol açar. Hasta genellikle kendini parmaklayarak kusturur. Hasta kusrak rahatladığını düşünür. Karın ağrıları ve şişkinliği kusarak geçer. Böylece kilo alma derdi olmadan daha fazla yiyebileceğini düşünür. Kilo verdirdiğini iddia eden birçok ilacı birlikte kullanabilir ve yemekten tamamen kaçınabilir.  Kimi hastalarda kendini kaybedene kadar egzersiz yapma gibi haller de görülür.Bulimia-Hastaligi2Bulimia hastalarının tümü aşırı zayıf değildir. Hatta aralarında kilolu olanlar bile olabilir. Buradaki durum hastanın görünüşü kaynaklı endişedir. Hasta ne yaparsa yapsın hep dışarıdan nasıl göründüğünü merak eder.

Bulimia hastalarında yaygın olarak depresyon görülür. Yine ailelerinde depresyon görülme oranı da yüksektir. Ancak hasta, ailesini şuçlayıcı ve reddedici bir psikoloji içerisindedir.

Bulimia genel olarak ilaç ya da madde bağımlıları, depresyondakiler ve dürtü kontrolünü yitirenler arasında görülür. Yine bazı durumlarda cinsel taciz sonrasında görülür. Bipolar bozukluğu ve ankisiyete bozuklukları ile paralel seyredebilir.

Bulimia Tedavisi

  • Bulimia ataklar halindedir. Kronik bir rahatsızlıktır; artar ve azalır. Genel olarak tedavi sürecine iyi yanıt alınır. Tedavi olmaya başlayan hastaların en yarısında iyileşme görülür.
  • Bulimia hastaları semptomları gizlemedikleri için ayakta tedavi edilebilirler. Tedaviye itiraz etmez, işbirliği içerisindedirler. Bu durum bulimianın tedavisini anoreksiyaya göre daha kolaylaştırır.
  • İntihar eğilimi, yeme ataklarının durdurulamaması, madde bağımlılığının kişinin hayatını riske etmesi gibi durumlarda kişi hastaneye yatırılabilir ve tedavi burada devam ettirilebilir.
  • Bulimia için en etkili tedavi ilaç tedavisidir. Mutlaka bireysel ve aile terapisi ile birlikte yürütülmelidir.