Burun Estetiği

tarafından
312
Burun Estetiği

Rinoplasti en sık yaptırılan estetik operasyondur. Rinoplasti ile burunun boyutları hem küçültülebilir hem büyütülebilir. Burun ucunun, burun kemerinin biçimi değiştirilebilir. Burun ucu yukarıya kaldırılabilir. Doğumsal ya da kaza neticesi oluşmuş bir arıza düzeltilebilir. Soluk alma ile alakalı şikayetler giderilebilir.

Burun Estetiği

Rinoplasti çehrenizi değiştirir. Daha iyi görünmenizi sağlayarak öz güveninizi arttırır. Ancak, burun ameliyatı olarak hayalinizdeki şahıs olacağınızı, etrafınızdaki insanların size karşı duygu ve düşüncelerinin bir anda değişeceğini düşünmemelisiniz.

Görünümünde düzelme tarafında gerçekçi beklentileri olan şahıslar rinoplasti amacıyla ideal adaylardır.

[reklam id=1]

Yaş, rinoplasti amacıyla mühim bir konudur. Kızlarda 17, erkeklerde 18 yaşını beklemek fiziksel sosyal ve emosyonel gelişimin tamamlanması tarafından mühimdir.

Burun şahsa özgü bir yapıdır. Bu amaçla yapılacak olan ameliyat da her şahıs amacıyla aynı değildir ve şahsa özgüdür. İlk görüşmede cerrahınız sizin beklentilerinizi dinleyerek, tam bir izlenim ve muayeneden sonra kendi düşüncelerini açıklayarak yapılması lüzumlu olanlar konusu ile alakalı kararını vermeli ve kararlarını sizinle paylaşmalıdır.

Burun Estetiği 1

Cerrahınız doğrulusunda daha evvelce yapılmış olan burun ameliyatlarının resimleri de nasıl bir netice elde edilebileceği konusu ile alakalı size düşünce verebilir. Burnun kemik ve kıkırdak yapısının bilhassa, yüzün biçimi burun derisinin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz ameliyatın neticesini etkileyebilecek mühim etmenlerdir.

Daha evvelce rastgele bir burun ameliyatı olup olmadığınızı ya da burnunuza bir vuruş gelip gelmediğini, solunum sorununuz olup olmadığını, kullandığınız ilaç ya da vitaminleri, sigara alışkanlığınız olup olmadığını cerrahınıza bildirmelisiniz.

Rinoplasti kuramsal olarak lokal ve genel anestezi ile yapılabilir. Ancak, ameliyatın aşamaları ve hastanın konforu göz önünde tutulursa genel anestezi uygulanması daha iyidir.

Ameliyat iki ile iki buçuk saat kadar vakittir. Ameliyat esnasında genel anlamda, burnun kıkırdak ve kemik yapıları, yumuşak dokulardan ayırılıp istenilen biçimde şekillendirilir. Daha sonra deri ve başka yumuşak dokular, şekil verilmiş olan iskelet üstüne yine yayılır.

Rinoplastilerin bir alanı burun deliklerinin amacıyla oluşturulan kesiler yolu ile icra edilir. Buna “kapalı rinoplasti” yöntemi denir.

Burun Estetiği 3

Burun ucu ve orta hat desteği amacıyla lüzumlu kıkırdaklar genelde burnun septal kıkırdak adı verdiği dokusunun iç kısımlarından karşılanır. Ancak, burnun daha evvelce ki ameliyatlar ya da kazalar neticesi hasar gördüğü durumlarda, kıkırdak desteği amacıyla kulak ya da kaburgadan alınacak kıkırdak dokuları da kullanılabilir. Böyle bir ihtimal kuşkusuz ki eskiden cerrahınız doğrulusunda size açıklanır.

  • Ameliyat ardından burun yüzeyine flaster ve alçı ile belirleme yapılır. Burun amacıyla ise tamponlar yerleştirilir.
  • Hasta ameliyatın ertesi sabahı taburcu edilir ve haftasında okuluna ya da işine geri dönebilir.
  • Burun Ameliyatı ardından, burun biçiminizin, yüz ön doğrulusunda, burun yan profilinden, burun deliklerinden nasıl olacağını, 3 ebatlı görüntüleme sistemi ile gösteriyoruz.
  • Ameliyat ardından odanıza geldiğinizde anestezi doktorunun belirttiği saate kadar ağızdan beslenme yapılmamalıdır.

Göz üstüne morluk oluşmaması amacıyla buz programı yapılmaktadır. Bu programın nasıl yapılacağını hastanede doktorumuz anlatacaktır. Buz konmasının sebebi morlukları ve şişlikleri engellemektir. Kişiler birtakım durumlarda buz soğuk geldiği amacıyla alın ya da saç bölgesine buz programı yapmaktadırlar.

Burun Estetiği 4

Bazı şahıslar çok morarır, birtakım şahıslar az morarır. İlk ana morluklar az da olsa çok da olsa aynı proses aralığında geçmektedir.

Ameliyat ardından yüksek yatmanız iyidir. Bu yüzden iki yastık ile yatmanız iyi olacaktır. Şişliklerinizin daha süratli iyileşmesini sağlayacaktır.

  • Morluk ve şişlikler olabilir. Panik yapmayınız. Yüksek yattığınız amacıyla süratli olarak iyileşiyorsunuzdur.
  • Hastaneden taburcu edilirken hekiminiz denetim gününüzü size belirtecektir. Herkesin denetim günleri farklıdır.
  • Dişler, çok hafif olmak koşulu ile 2.ci günden sonra yıkanabilir. Üst ve ön dişlerinizi fırçalarken ilgi edilmeli, fırçanızın yumuşak olması mühimdir.
  • Burnunuzu sümkürmeyiniz. Cerrahınız size lüzumlu vakitli denetimleriniz esnasında belirtecektir.
  • Ameliyatınız ardından burnunuzdan hafif sızıntılar olabilir. Bu sızıntılar amacıyla hastane çıkışınızda verdiği gazlı bezleri kullanabilirsiniz.