Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

tarafından
199
Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun kanaması nasıl durdurulur, burun kanaması pek çok kişinin başına gelen ve hafif sebeplere bağlı olsa da korkutan ve çözüm aratan bir durumdur. Burun kanamasının pek çok ve değişik sebepleri olabilir. Sıcak hava, yüksek tansiyon, yorgunluk, çarpma, travmalar, çeşitli hastalıklar, burun damarlarının zorlanmasına sebep olan hapşırma, sümkürme ve buna benzer durumlar burun kanamasına sebebiyet verir. Beyin kanaması sırasında da burundan kan gelir.

Burun kanaması günlük yaşamı da olumsuz etkiler. Her şeyden evvel burun kanaması meydana geldiğinde nasıl durdurulması gerektiği yönünde bilgi sahibi olmak gerekir. Burun kanamasında baş nasıl tutulur hususunda yanılgılar vardır.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Doğru bilinen yanlışlar da diyebiliriz. Burun kanamalarında başı arkaya atmak durmasını sağlamaktan ziyade, kanın genizden aşağıya doğru akmasına ve kanın yutulmasına sebep olur. Kan akışını kesmek içim kanama sırasında başı öne doğru eğmek doğru bir hareket olacaktır.

[reklam id=1]

Burun kanaması burnun ön ya da arka kısmında meydana gelir. İnsan burnunun damar ağı oldukça zengindir. Son derece damarlı ve duyalı bir organ olan burun dış koşullardan da fazlasıyla etkilenir. Hava koşullarının kötü oluşu bile burnu etkiler.

Ön buru kanamaları daha çok çocuklarda ve gençlerde görülür. Çoğunlukla burnu sert şekilde karıştırmak, içe çekilen havanın kuru olmasına bağlı mukozada meydana gelen yaralar, alerjiler ve üst solunum yolları enfeksiyonları burunda kanamalara sebebiyet verir.

Burnun arka kısmında yer alan kanamalarsa daha çok ileri yaşlarda görülür. Kan seyrelten ilaçlar, tümörler, yüksek tansiyon gibi faktörler arka burun kanamalarının en önemli sebepleri arasında gösterilebilir.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur? 2

Travma da burun kanamalarında hayli önemli bir faktördür. Küçük çocukların genelde burunlarına sert bir cisim sokmaları, yetişkinlerin ise sert şekilde burun karıştırmaları da kanama sebebi olabilmektedir.

Çarpma, kazalar, kavga gibi durumlarda burna gelen darbeler de burun kanamasına yol açar. Burun içinde mukoza denilen bir yapı mevcuttur. Bu mukoza dışarıdan alınan havayı nemlendirir ve ısıtır. Dış ortamdaki hava fazla kuruysa ön kısımdaki mukoza hızlıca kurur ve tahriş olur. Bu da burun kanamasına sebep olur.

Kuvvetli biçimde sümkürmek de burun damarlarını zorlayarak burun kanamasına sebep olabilir.

Burundaki kemik eğrilikleri de burun kanaması sebebidir.

Bunların dışında sinüzit, nezle, grip gibi enfeksiyonlarda kullanılan burun spreyleri yanlış kullanıldığında da burun kanamaları hasıl olabilir.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur? 3

Peki burnumuz kanadığında acil olarak ne yapmalıyız, evde burun kanaması nasıl durdurulur hususuna bir göz atmakta ayda var.

En büyük yanlışlardan bazıları burun kanamalarında başı geriye atmak, sırtüstü uzanmak, burnun içine pamuk yahut peçeteyle tampon yapmak ve enseye su sürmektir. Bu uygulamalar kanamayı durdurmayacağı gibi kanın genize doğru akmasına da sebep olur.

Ön burun kanamalarında burnun uç kısmını baş ve işaret parmağıyla hafifçe sıkmak gerekir. Kanama sırasında baş öne eğerek yaklaşık 10 dakika kadar bu şekilde oturmak iyi gelecektir.

Burun bölgesine ve yanağa buz dolu poşet koymak da damarlarda büzülme oluşturur ve kanamanın durmasını sağlar.

Baş kalp seviyesinden yukarda tutulmalı ve dinlenilmelidir.

Kanama hipertansiyon yani yüksek tansiyona bağlıysa tansiyonun düşürülmesi gerekir. Tansiyon düşünce burun kanaması da kendiliğinden sonlanır.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur? 4

Burun Kanamasına Hangi İlaç İyi Gelir

Burun kanaması basit sebeplerle ortaya çıkmışsa, doğru yöntemleri uygulamak ve biraz istirahatle kanama durdurulabilir. Ama burun kanamaları sık sık tekrarlıyor ve rahatsızlık veriyorsa mutlaka bir hekime görünmek gerekir.

Bu durumda hekim gerekli tedavi ve ilaçları önerecektir. Hekime danışmadan eczaneden burun kanamasını durduracak herhangi bir ilaç istenmemeli, başka birinin tavsiye ettiği yahut verdiği ilaçlar gelişigüzel kullanılmamalıdır.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur? 5