Burun Kanaması Neden Olur

tarafından
3067
Burun Kanaması Neden Olur

Burun Kanaması Neden Olur
Burun kanaması özellikle çocuklarda aniden başlayan ve sıkça görülen, hemen her yaşta insanın yaşadığı ve korkutucu bir durumdur. Burunda kan görmek kişide endişe ve telaş yaratır. Oysa çoğu kez son derece masum ve önemsiz nedenlerle meydana gelebilecek burun kanaması kolaylıkla kontrol altına alınabilecek bir durumdur. Telaşa ve korkuya kapılmamak gerekir. Kendi kendinize tedavi uygulayabileceğiniz burun kanaması vakalarında, burnun bazen tek bazen de iki deliğinden kan gelebilir.  Kanama hafif şiddete yahut yoğun olabilir, 5-6 saniye veya 5-10 dakika sürebilir.

Burun Kanaması Nedenleri

Tıptaki ismi epistaksis olan burun kanaması, her yaştan insanda görülebilir. Burun kanaması sebepleri arasında; burunda bulunan küçük damarların en ufak bir darbeyle dahi açılması, vitamin eksikliği, güneşte fazla kalma, tansiyon dengesizlikleri ve çeşitli hastalıklar sayılabilir. Kanamalar, ya burnun ön tarafından (anterior), ya da burnun arka tarafından (posterior) kaynaklanır.

Anterior burun kanaması, alerji, nezle ve bunun gibi hafif nedenlere bağlı olarak gelişebileceği ve evde tedavi edilebilecek kadar zararsız olabileceği gibi; bilhassa yetişkinlerde görülen, tümör, yüksek tansiyon yahut çeşitli ilaçlara bağlı posterior burun kanaması vakaları, tıbbi destek isteyen ciddi kanamalardır.Burun-Kanaması-Neden-Olur1

Burun kanaması sebepleri olarak kuru hava, burna gelen darbeler, şiddetli sümkürme, burun kemiğindeki eğrilik, solunum yolu hastalıkları, burun spreyi, kokain, reçetesiz satılan kan inceltici ilaçlar, reçetesiz satılan aspirinler, sanayii ortamında kullanılan çeşitli kimyasallar, pıhtılaşma ile ilgili rahatsızlıklar, hemofili, yüksek tansiyon; basur, diş eti kanaması ve burun kanamasına sebep olan K vitamini eksikliği,  karaciğer hastalıkları, alkol ve çeşitli tümörleri sayabiliriz. Burun kanaması yaşanırken asla baş geriye doğru konumlandırılmamalı, sırt üstü yatılmamalıdır.Burun kanaması yaşayan kişi dik pozisyonda oturtulmalı, baş hafif öne eğik tutulmalı ve burun kanatları fazla sıkmadan, elin baş ve işaret parmaklarıyla sıkılmalıdır.

Ancak;

  • Tüm bu tedbirlere rağmen kanama sonlanmıyor ve en az 10 dakikadır devam ediyorsa,
  • Kanama şiddetliyse,
  • Nefes almayı ciddi anlamda engelliyorsa,
  • Burun kanaması durup yeniden başlıyorsa,
  • Kanama aralıkları sıklaştıysa,
  • Kan inceltici ilaçlar alınıyorsa,
  • Pıhtılaşmaya sebep olan kan hastalıkları yaşanıyorsa,
  • Burun kanaması, şiddetli darbe sonucu başladıysa,
  • Burun kanamasına, çarpıntı, yüksek ateş gibi belirtiler eşlik ediyorsa ve/veya vücudun başka bir bölgesinde de kanama varsa mutlaka ve çok acil olarak en yakındaki sağlık kuruluşuna müracaat etmek gereklidir.

[reklam id=1]

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun kanaması durumunda ilk yapılacak şey, kişiyi dik olarak oturtmaktır. Eğer burun kanaması, ön kısımdan geliyorsa, hasta sümkürtülmeli ve burnu hafifçe sıkılarak bir müddet öyle bekletilmelidir. Bu şekilde dururken ağızdan bir miktar kan gelebilir bu normaldir. Kanama durmazsa burna küçük ebatta pamuk ile tampon da yapılabilir. Kan durana kadar burnu sertçe çimdikleyin. Kanama durduktan sonra tedbir amaçlı olarak pamuk tampon bir müddet daha yerinde kalsın, çıkarmayın. Eğer yaşlı bir kimsede meydana gelen arka bölge burun kanaması varsa, mısır koçanı yahut benzeri temiz bir nesneyi, hastanın dişleri arasına sıkıştırın ve öne eğilmesini sağlayın. Dişler arasında bulunan tıpa benzeri nesne, hastanın kanı yutmasını engelleyecek ve böylelikle kanın daha kolay pıhtılaşmasını sağlayacaktır.

Burun-Kanaması-Neden-Olur2

Hamilelikte Burun Kanaması
Hamilelikte burun kanaması son derece korkutucu bir durumdur. Ama hemen endişe ve paniğe kapılmamalıdır. Gebelik esnasında anne ve bebek sağlığı için, damarlarda dolaşan kan miktarı artar. Bu da burun mukozası içinde yer alan ince damarlara yük bindirir ve basınca dayanamayan damarlarda meydana gelen çatlamalar, burun kanamasına sebebiyet verir. Burun mukozasındaki kuruma ve gerilme, burnu ve ağzı kapatarak, kendini sıkarak aksırma ve hapşırma da basıncı arttırır ve burun kanaması yapabilir.

Gebelikte sigara kullanımı söz konusuysa, bu da damar kırılganlığını arttırarak burun kanaması yapabilir.

Gebelikte meydana gelecek burun kanaması durumlarında endişeye kapılmamak, soğukkanlı biçimde kanamayı durduracak şartları yerine getirmek yeterli olacaktır. Ancak burun kanaması uzun sürerse yahut sık sık tekrar etmeye başlarsa, anne adayının doktoruna başvurması gerekebilir.