Burun Kanaması Nedenleri

tarafından
655
Burun Kanaması Nedenleri

Burun kanaması nedenleri, bebeklikten ihtiyarlığa kadar her yaş döneminde başımıza gelen ve gelme ihtimali olan rahatsızlıklardan birisi de burun kanamasıdır. Burun kanaması son derece basit ve önemsiz bir nedenden kaynaklanabileceği gibi; yüksek tansiyon, tümör gibi ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabiliyor.

Burun kanamalarının büyük çoğunluğu herhangi bir müdahaleye gerek duymaksızın kendiliğinden geçiyor. Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanları ön taraf kanamalarının genellikle masum ve zararsız, arka taraf kanamalarının ise tehlikeli ve ciddi kanamalar olabileceğini belirtiyor.

Burun Kanaması Nedenleri

Toplumda her sene ortalama %5 ila 10’luk bir oranın burun kanaması yaşadığı belirlenmiş. Bu kanamaların %90’ı kendiliğinden geçmektedir. Burun mukozasında son derece yoğun bir damar ağı olduğundan ve dış ortamla teması da fazla olduğundan, burun sık sık kanayabilir.

Durduk yere burun kanaması özellikle çocuk yaşlarda güneş altında çok fazla kalındığında, sıcak havada çok fazla hareket edildiğinde, sıcağın ve hızlanan kan akışının etkisiyle çok sık gerçekleşebilmektedir.  Durduk yere burun kanaması kan hacmi yüksek olan kişilerde de sıkça görülebileceği gibi, stres sebebiyle de gelişebilmektedir.

[reklam id=1]

Burun kanamı neden olur kısmına gelirsek, burun kanamaları burnun ön yahut arka tarafından kaynaklanabiliyor. Ön tarafta olan kanamalar daha çok üst solunum yolları enfeksiyonlarından, saman nezlesinden ve buna benzer hafif ve basit nedenlerden kaynaklanır. Burnun arka tarafından kaynaklanan burun kanamaları ise yüksek tansiyon ve tümör gibi daha ciddi rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan burun kanamalarıdır.

Burun kanaması neden olur sorusu için daha kapsamlı yanıtları şöyle derleyebiliriz:

Burun Kanaması Nedenleri 1

Özellikle küçük çocuklarda çok sık görülen burun karıştırmak ve buruna yabancı bir cisim sokmak burun kanaması yapabilir.

  • Çarpmalar, darbeler, yüzme ve dalma sırasında oluşan basınç burun kanaması yapabilir.
  • Burun ameliyatları sonrasında burun kanaması görülebilir.
  • Burun içindeki eğrilikler olağan hava akımını bozduğu için burun kanamasına yol açabilir.
  • Kışın kalorifer, klima ve buna benzer ısıtma araçlarının yaydığı kuruluk ve sık sık meydana gelen üst solunum yolları enfeksiyonları da burun kanaması sebepleri arasında sayılabilir.
  • Burun içinde oluşan, sinüslerde ve genizde meydana gelen tümörler de burun kanamasına neden olabiliyor.
  • Hamilelik döneminde kan hacmindeki artış sebebiyle burunda kanama gözlemlenebiliyor.
  • Bazı kişilerde ya doğuştan var olan ya da sonradan gelişen pıhtılaşma bozukluğu ile ilgili bir rahatsızlık varsa, bu da burun kanamasına sebepleri arasında önemli yer tutar.
  • Yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, kalp damar hastalıkları gibi daha çok yetişkinlerde görülen rahatsızlıklar da burun kanaması neden olur sorusunun bir yanıtı olarak değerlendirilebilir.

Burun kanamasından söz açılmışken, tek taraflı burun kanamasına da değinmek gerekir. Tek taraflı burun kanaması çoğunlukla burnun orta kısmındaki kılcal damarların çatlaması sebebiyle meydana gelir. Bu tip burun kanaması özellikle çocuklarda daha sık görülür. Ailelerde endişeye sebep olan bu burun kanamaları, burun içini kaplayan mukozadan kaynaklanan kanamalardır.

Burun Kanaması Nedenleri 3

Tek taraflı burun kanaması genellikle çocuklarda burunla oynamak, burnu karıştırmak, burnun içine yabancı bir cisim sokmak gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir.

Şiddetli şekilde sümkürmek de tek taraflı burun kanaması yapabilmektedir.

Bunların dışında kaşıntı yapan enfeksiyon ve alerjiler, kuru iklimlerde burun içini kaplayan mukozanın kuruması, aspirin ve buna benzeyen ilaçların kullanımı, bazı karaciğer rahatsızlıkları, buruna gelen şiddetli darbeler de tek taraflı burun kanaması sebepleri olarak sıralanabilir.

Burun kanaması hangi tipte olursa olsun baş mutlaka öne doğru eğilmeli, asla arkaya doğru atılmamalı, uzanılmamalı, yatılmamalıdır. Tek taraflı burun kanamaları bazen kişide mide bulantılarına da sebebiyet verebilmektedir. Burnun uç kısmı baş ve işaret parmaklarıyla sıkıştırılarak ve baş öne eğilmiş vaziyette 5 dakika kadar durmak kanamanın kesilmesini sağlayacaktır. Hem böylelikle kanaması olan kişinin kan yutması da engellenmiş olur.

Burun Kanaması Nedenleri 4

Bir burun kanaması tipi de uykuda burun kanamasıdır. Uykuda burun kanamasının çok özel bir sebebi olduğu söylenemez. Uyanıkken meydana gelen sebepler uykuda gerçekleştiğinde de burun kanaması meydana gelebilir. Ama kişi sırt üstü uyurken burun kanaması meydana gelirse genize akan kan yüzünden nefesi kesilebilir, nefes almakta zorlanabilir. Bu sebeple eğer uykuda burun kanaması çok sık görülüyorsa mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekir.