Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

tarafından
4577
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir
Burun tıkanıklığı; üst solunum yolları enfeksiyonu, zatürre, nezle, grip gibi rahatsızlıklara bağlı olarak meydana gelen, burundan nefes almayı engelleyen bir tıkanıklık durumudur. Son derece sıkıntılı ve yaşam konforunu düşüren bir durumdur. Burun tıkanıklığı sürekliyse, altında yatan sebep genelde sinüzittir.

Peki burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığı nasıl açılır? Eğer burun tıkanıklığının altında yatan sebep bir hastalıksa, önce bu tıkanıklığı açmak için burun fısfıslarından kullanmak iyi gelecektir. Bunun haricinde burun deliklerine zeytinyağı damlatmak da burun tıkanması için etkili bir yöntemdir. İstirahat etmek ve istirahat ederken battaniye altında terlemek, yine burun tıkanıklığı için iyi bir çözüm olacaktır. Burun tıkanıklığıyaşadığınız günlerde sigara dumanı olan ortamlardan uzak durmanız ve eğer kendiniz de sigara kullanıyorsanız iyileşene kadar sigarayı en az sayıya indirmeniz hatta hiç kullanmamanız doğru olacaktır. Sigara dumanı hem nefes almanızı zorlaştırır, hem de burun tıkanıklığınızı daha içinden çıkılmaz hale getirir.

Sütün mukus üretimini arttıran özelliğinden dolayı, burun tıkanıklığı yaşadığınız dönemlerde süt içmekten kaçınmanız yahut az tüketmeniz gerekecektir.

Burun tıkanıklığı sinüzitten kaynaklanıyorsa en iyi çözümlerden bir tanesi de zencefildir. Her gün iki fincan zencefil çayı içmek yahut yemeklerde baharat olarak kullanmak faydalı olacaktır.

Burun tıkanıklığını açmak için gece yatmadan evvel burnunuza tuzlu su çekip sümkürün.

Tuzlu su uygulamasını günde iki kez tekrarlayabilirsiniz. Eğer denizden su alma imkanınız varsa, bu daha da iyi gelecektir. Deniz suyunu sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez burnunuza çekebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?Burun-tıkanıklığına-ne-iyi-gelir1

Burun tıkanıklığı çeşitli sebeplerden ortaya çıkar ve hayli rahatsızlık verir.

  • Burun kemiğinde kayma (deviasyon)
  • Burun çatısında daralma
  • Alt burun etlerinin büyümesi
  • Geniz eti büyümesi
  • Burun içi polipleri
  • Alerjik sebepler
  • Kronik sigara kullanımı
  • Kötü hava şartları burun tıkanıklığı problemine sebep olan etkenlerdir.

[reklam id=1]

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm

İbrahim Saraçoğlu’nun  burun tıkanıklığı için geliştirdiği bitkisel çözümler de hayli işinize yarayabilir.

1 çorba kaşığı çörek otu, 5 dal kıyılmış maydonoz, 3 parmak büyüklüğünde kesilmiş kırmızı lahanayı havanda dövün. Elde ettiğiniz karışımı 1 su bardağı su ile 10 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın. O da sıcaklığına geldiğinde burun deliklerinize 3’er damla damlatın.

Bir başka bitkisel reçete de şöyle: 1 tutam papatya, 1 tutam nane ve ince ince doğranmış soğanın üzerine kaynar su dökün ve bu karışımın buharını günde 3 kez 5 dakika boyunca soluyun.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı
Yenidoğan bebeklerde ve 6-7 aylık bebeklerin ailelerini rahatsız eden ve endişelendiren problemlerden birisi de sürekli hırıltılı bir burundur. Bu hırıltıların çoğunluğu bebeğin geçici burun tıkanıklığına yahut gırtlak kıkırdaklarının yumuşak olmasına bağlı geçici boğaz hırıltılarıdır. Ancak bebeklere bazı zamanlarda bronşit, zatürre gibi farklı tanılarla iğne yapılabilmektedir.Burun-tıkanıklığına-ne-iyi-gelir2

Bebeklik döneminde ciddi bir sebebe dayanmayan iki çeşit hırıltıdan bahsedilebilir.

  1. Burun tıkanıklığı sebebiyle yaşanan hırıltı
  2. Laringomalaziye bağlı hırıltı

Bebeklerde yaşanan burun tıkanıklığı genellikle burun kıkırdaklarının yumuşak ve elastik olmasından kaynaklanan ve 6 ila 8 ay civarında süren tıkanıklıktır. Bebeğin her nefes alışında burnundan işitilen, horlamaya benzeyen ama sanki bebeğin göğsünden geliyormuş hissi uyandıran hırıltılar ağırlıktadır.  Yumuşak olan burun kıkırdakları nefes alırken birbirine yapışır ve bebeğin ince olan burun kanalını daha da daraltırlar. Bu da dar bir yerden geçen havanın böyle bir hırıltıya dönüşmesini sağlar. Bu konudaki en doğru teşhisi doktorunuz verecektir.Burun-tıkanıklığına-ne-iyi-gelir3

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir? sorusunu ise şöyle yanıtlayabiliriz:

Bebeklerin burunları çok kolay tıkanır ve yetişkinler gibi sümkürme becerileri de yoktur. Bebeğin burnunu, serum fizyolojik denilen tuzlu su yahut deniz suyu damlalarıyla nemlendirmek, bu işlemin bilhassa emme ve uyku saati öncesinde yapılması bebeğin daha kolay ve rahat emmesine ve daha rahat uyumasına yardımcı olacaktır.

Bebeklerin hasta olmaksızın, geçici olarak yaşadıkları burun tıkanıklıklarında, yahut soğuk algınlığı benzeri hastalık dönemlerinde, bebeğin burnunda biriken burun salgılarını burun kanalından uzaklaştırmak rahatlatan ve iyileşmeyi hızlandıran bir uygulama olacaktır. Bu uygulama bile, basit soğuk algınlıklarında görülen geriye akıntıya bağlı öksürüğü kesecektir.