Çanta Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 3 Şey

tarafından
3748
Çanta Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 3 Şey

Çanta seçiminde dikkat etmeniz gereken 3 şey
Bir kadının, günlük hayatında kullandığı olmazsa olmaz eşyalarından ilk akla geleni çantadır. Çanta, bir aksesuar olmanın çok ötesinde, kadının eli, kolu, ayağıdır adeta. Sadece kıyafeti ve genel görünümü tamamlamakla kalmaz, gün içinde lüzumlu olan ve lüzumlu olması olası olan ufak tefek, irili ufaklı, hayati ve keyfi ne kadar eşya varsa hepsini taşıyan, el altında olmasını sağlayan harika kurtarıcılardır.

Çanta Seçiminde Dikkat-Etmeniz-Gereken-3-Şey1

Çantalar bir kadının en iyi asistanı, en sadık sırdaşıdır. İçinde ne taşıdığınızı siz ve ondan başka kimse bilmez. Cüzdan, anahtarlar, telefon, kağıt mendil, makyaj çantası, ufak dikiş seti, cep aynası, ciklet, atıştırmalık krakerler, kuru yemişler, çikolatalar, mp3 player, ıpod, parfüm, kolonya, kitap, mecmua ve akla hayale gelebilecek ve gelmeyecek pek çok eşyayı yanınızda her gittiğiniz yere götürmenizi sağlayan bu kurtarıcılar, dikkatli ve isabetli yapılan seçimlerle hem son derece fonksiyonel ve de uzun ömürlü olabilir; hem de kıyafet kombininiz ve genel görünümünüze farklı bir hava katabilir. Her kadınınçanta seçerkenki kriterleri birbirinden epey farklıdır. Kimisi küçük çantaları sever, kimisi büyük ebatlı ve gösterişli çantaları.. Bazı kadınlar pul, boncuk, metal, taş, püskül, çivi ve buna benzer detaylarla süslenmiş kalabalık görünümlü ve hareketli çantaları tercih ederken, bazılarıysa son derece sade, yalın ve minimal detaylara sahip çantaları tercih ediyor.  Çanta tercihlerini, kişilerin zevk ve seçimleri etkiliyor elbette ama çantaalırken dikkat edilmesi gereken ortak paydalar var. Bu hususlara dikkat etmek, satın alınan çantayı daha rahat ve daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

1) Her şeyden önce çantanın teknik özelliklerine dikkat etmek gerekir ki tonlarca para vererek satın aldığınız çantanız kısa bir süre sonra deforme olup dağılmasın. Eğer çok fazla eşya taşımayı seviyor ve bu yüzden de büyük ebatlı çantaları tercih ediyorsanız, çanta saplarının, gövdeyi taşıyıp taşıyamayacağını iyi hesaplayın. İnce ve dayanıksız saplara sahip çantalar size göre değildir. Çanta sapları ne kadar sağlam, dayanıklı ve güçlü bir yapıya sahipse, o kadar iyidir. Gönül rahatlığıyla tıka basa doldurduğunuz çantanızın saplarının en olmadık yerde ve zamanda koparak sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olmalısınız. Bu yüzden çantanın ana gövdesi kadar saplarına da dikkat edin.

Çanta Seçiminde Dikkat-Etmeniz-Gereken-3-Şey2

 

[reklam id=1]

2)Gün içinde çok farklı mekan ve ortamlarda bulunmanız gerekebileceğinden, çantanızı seçerken bu faktöre de dikkat etmeniz gerekecek. Yaptığınız iş ve bulunduğunuz ortamlar genellikle ciddi, şık ve resmi iş ortamlarıysa ve böyle bir göreviniz varsa, daha çok klasik hatları olan, ağırbaşlı ve şık çantaları tercih etmeniz gerekir.  Daha rahat ve özgür bir işiniz varsa yahut bu tür ortamlara dahil oluyorsanız, daha spor, rahat ve gündelik tarzdaki çantaları tercih edebilirsiniz. Sırt çantası, çapraz asılan çanta, portföy çanta, desenli ve baskılı çanta, deri ve rugan çanta ve daha sayısız seçenek, sizin işiniz, bulunduğunuz ortamlar ve kıyafet stilinizle ilintilidir. Bu ayırımı ve sınıflandırmayı iyi yapmalı, kıyafet tarzınıza ve sizi yansıtan stile uygun çantalar seçmelisiniz.

Çanta Seçiminde Dikkat-Etmeniz-Gereken-3-Şey3

3)Çanta alırken mevsimleri, hava koşullarını ve dış şartları da göz önünde bulundurmanız gerekecek. Yazın çoğunlukla hasır, merserize örme, keten, keçe, çuval bezi, baskılı kumaş gibi malzemelerden üretilmiş çantalar tercih edilirken; kışın daha kalın ve koruyucu malzemeden, su geçirmeyen, dayanıklı ve kalıplı çantalar tercih edilir. Hem dış koşullara uyumlu ve ihtiyacı gören hem de göze hitap eden seçimler yapabilmek için bu kriterlere önem vermek gerekir.

Çanta Seçiminde Dikkat-Etmeniz-Gereken-3-Şey4

Çantalar, değişik ebat, form ve tarzlarda üretilirler.  Bazı ünlü markaların ürettiği çantalar özel bir stil haline gelip moda olurlar. Yani markalar, kendi stillerini doğurur ve bu stiller tüm dünya kadınlarının omuzlarını ve ellerini süsler. Hem marka anlamında hem de belli bir form ve şekli yansıtması açısından en çok bilinen ve kullanılan çanta marka ve modelleri  Kongre çanta, Mango çanta, Guess çanta, Calvin Klain çanta, Chanelçanta, Koton çanta, Beymen çanta, Eastpak çanta, Burberry çanta, Portföy çanta, Versace çanta, Hotiç çanta, Derimod çanta olarak sıralanabilir.

Çanta seçerken, moda olmasından yahut herkes tarafından tercih edilen bir model olmasından ziyade, sizin kişisel özelliklerinizi, tarzınızı ve zevklerinizi yansıtan, sizi anlatan özel parçalar olmasına ve içinde aradığınız her şeyi kolayca bulabileceğiniz düzenekte ve tasarımda, kullanışlıçantalar olmasına özen gösterin. Hele ki pahalı tasarım çantalar kullanmayı seviyorsanız…

Unutmayın,

Çantanız sizin imzanızdır…