Çay Ağacı Yağı Faydaları

tarafından
2375
Çay Ağacı Yağı Faydaları

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Çay ağacı Avustralya’da yetişen,  boyu iki metreyi bulan, yassı bir ağaçtır. İsminin Çay ağacı olması Kaptan Cook’a dayanıyor. Yeni İzlanda’nın keşfi sırasında ağacın yapraklarını çay olarak kaynatan grup, sonrasında bu çayın iyileştirici ve temizleyici etkisini keşfeder. Böylece Melaleuca Alternifolia olan ağacın ismi çay ağacı olur.

Denizcilerin yaralarını, kanayan dişlerini, kalın ve bağırsak rahatsızlıklarını ve agresifliklerini bandaj ve çaylarla tedavi ediyorlardı Maoriler. En saf temizleyicilerden olan çay ağacı ikinci dünya savaşında da antiseptik özelliklerinden dolayı askerlere dezanfektan olarak kullanılıyordu. Özellikle son 15 yıl içerisinde popüler olan çay ağacı yağı, doğanın mucizesi bitkisel bir armağandır. Son yıllarda popüler olmasının nedenlerinden biri ise;  çay ağacı bitkisi üzerine yapılan bilimsel araştırmalar. Bu bitkiden elde edilen uçucu yağın, öncelerden beri özellikle Avustralya’daki Aborjinler tarafından başta enfeksiyon hastalıkları, soğuk algınlığı ve çeşitli cilt hastalıkları gibi çok çeşitli hastalıklara karşı kullanıldığı bilinmektedir.

Çay ağacı bitkisi Avustralya’ya özgü endemik bir bitkidir ve dünyada başka bir yerde yetişmemektedir. Güçlü etkileri ve yaygın kullanım alanı nedeniyle, dünyanın dört bir yerine ihraç edilmekte ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Güçlü etkisi olan tea tree oil, virüs öldürücü, antibakteriyel, mantar öldürücü ve antiseptik özellikleri sayesinde her yıl binlerce insanın hastane enfeksiyonları nedeniyle ölmesine sebep olan antibiyotiklerle tedavisi çok zor “Metisiline dirençli staphylococcus aureus” bakterisine karşı bile güçlü etki gösterebilmiştir. Tüm bunlar bilimsel çevreler tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır.

Çay-Ağacı-Yağı-Faydaları1

Aktarlarda ve doğal ürün marketlerinde bulabileceğimiz çay ağacı yağını satın alırken dikkat etmemiz gereken önemli husus Avustralya’dan gelmiş olması, organik ve yüksek kaliteli olmasıdır.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır

Öncelikle çay ağacı yağı kullananlar dikkat etmeliler ki çay ağacı yağı ilaç değildir ve ilaçlara alternatif olarak kullanılamaz. Doktor tavsiyesi olmadan hiçbir alternatif uygulamayı yapmamakta fayda var.

  • Sivilce ve akne sorunu sorunu olanlar sabah akşam sorunlu bölgeye uyguladıklarında hızlı bir şekilde temizleyecektir. Suyla seyreltilmiş bir şekilde günlük bakımızda tonik olarakta kullanabilirsiniz.

[reklam id=1]

  • Virüse bağlı olarak dudaklarda ve genital bölgenin kenarlarında herpes (uçuk) tedavisinde etkilidir. Temizlediğimiz bölgeye sabah akşam ince tabaka halinde süreceğimiz çay ağacı yağı, antiseptik özelliği sayesinde virüslü bölgeyi temizleyecek, iyileşmesini sağlayacaktır.
  • Fazla olgunlaşmamış olan çıban çıkacak bölgeyi temizledikten sonra uygulanmalıdır.
  • Böcek ve sinek sokmaları durumunda o bölgeye bir damla dökülür ve hafifçe ovulur.
  • Ayak mantarları için temizlemiş ve kurulanmış olan ayağa çay ağacı yağı sürülür ve hiçbir yere dokunmadan bekletilir.
  • Dolama ve tırnak batması sonucu o bölgeden iltihap gelir. Cerrahi müdahale sonucu sorunlu tırnak oradan tamamen veya kısmen alınır. Temizlenmiş ayağı kuruladıktan sonra tırnağın battığı yerin üstüne çay ağacı yağı damlatılır ve kuruması beklenilir.
  • Ağızdaki iltihaplarda, siğil tedavisinde, bıçak kesiklerinde, yanıklarda oluşan cilt lekelerini önlemede, sivilce benzeri sorunlar sonucu oluşan pürüzlerin giderilmesinde, cilt kesikleri sonucu oluşacak olan izlerin yok edilmesinde, hemoroit rahatsızlıklarının iyileşmesinde önemli ölçüde fayda sağlar.

Çay-Ağacı-Yağı-Faydaları3

Çay Ağacı Yağı Fiyatı: Türkiye’de 7,5 tl ile 35 tl arasında değişen fiyatlarda tüketiciye sunulan bu yağın bir çok sahtesinin bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Orijinal çay ağacı yağı kıymetli ve elde edilmesi zor bir yağdır.