Çay Saatleri İçin Farklı Salata Tarifleri

tarafından
814
Çay Saatleri İçin Farklı Salata Tarifleri

Kadınların stres atmak için bir araya geldiği günler, çay saatleri vazgeçilmezleridir. İşte bu toplantılara eşlik eden 5 çayı salataları çeşit çeşit misafirlere ikram edilir. Hatta bu sohbetlerde beğenilen çay saati salata tarifleri dilden dile dolaşarak misafirlere de verilir. Bu tariflerde sıklıkla patates salataları tarifleri de yer alır.

İşte gün için değişik salata tarifleri tatmak adına öneriler: Köz biberli yoğurtlu patates salatası, patates mantısı yapımı, yaban mersinli yeşil elmalı salata, tart kalıbında patates salatası, patates rulo gibi farklı salata tarifleri olan bu liste daha da uzatılabilir. Aşağıda paylaşılan tarif çay saati salataları çeşitleri arasında sıklıkla tercih edilenlerden bir tanesidir.

Patates Rulo Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

 • 5 veya 6 tane orta boy patates
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 4 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı mayonez
 • Garnitür malzemeleri(havuç, bezelye)

Üzerini süslemek için

 • Taze nane yaprağı
 • Yeşil zeytin

Tercihe göre süsleme malzemeleri değiştirilebilir.

[reklam id=1]

Patatesli Salatalar Grubundaki Patates Rulo Tarifi Yapılışı

 1. Patatesler iyice yıkanır ve ocaktaki su dolu tencerenin içerisine konularak haşlanır.
 2. Haşlanan ve yumuşayan patatesler ocaktan alınarak bir kenarda soğumaya bırakılır.
 3. Soğuyan patateslerin kabukları soyulur ve rendenin en ince kısmı ile rendelenir. Rendelenen patateslere tuz ilave edilerek yoğurulur.
 4. Yoğurma işlemi bittikten sonra, masaya streç film serilir(geniş olması gerekirse uç kısımları üst üste gelecek şekilde birleştirilerek iki parça da kullanılabilir). Yoğurulan patates streç film üzerine elle yayılır.
 5. Streç folyo üzerine serilen patateslerin düzleştirilmesi gerekirse streç folyo ile üzeri kapatılarak oklava ile düzleştirilir(1 parmak kalınlığında olması yeterlidir). * isteğe bağlı olarak baharatlarla tadı zenginleştirilebilir.
 6. Derin bir kâseye suyu alınmış olan yoğurt ve mayonez konulur. İyice karıştırılır.
 7. Elde edilen karışım patatesin üzerine ince bir kat olarak yayılır( yoğurt harcı artabilir, içerisine fazla konulursa katlama işlemini yaparken yaşanabilecek taşmalarla zorlanılabilir. Bu yüzden üzeri için kullanılması daha iyi olur).
 8. Sürülen ince kat karışımın üzerine garnitürler konularak yayılır ve streç film rulo şeklinde katlanır(bu işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken iç malzemelerin taşmalarını engelleyerek yapılmasıdır) ve buzdolabına koyulur.
 9. Ortalama 1 saat buzdolabında bekletilen patates rulo dolaptan çıkartılır. Üzerine de artan yoğurt konularak ve üzeri süslenerek servis edilir.

Böyle günler için oldukça değişik salata tarifleri bulmak mümkün fakat doyurucu olması için de patatesin olduğu salatalar daha çok tercih edilmektedir.