Ceviz Yağının Faydaları

tarafından
11195
Ceviz Yağının Faydaları

Ceviz Yağının Faydaları
Ceviz yağı ne işe yarar hiç düşündünüz mü? Ceviz, bünyesinde çok önemli vitamin ve mineralleri barındıran, özellikle beyin için gerekli olan gümüş iyonunu içeren çok değerli bir besin. Yapı itibariyle insan  beynini andırması da bunu kanıtlar nitelikte. Cevizin tüm etkin maddelerini taşıyan ceviz yağı da bu sebeple son derece kıymetli bir yağ.

Kolesterolü düşüren, müshil ve safra arttırıcı olarak kullanılan, cildi nemlendiren, kuru ciltleri besleyip yumuşatan, öksürüğü kesen, saçları yumuşatan ceviz yağı aslında yemeklerde, soslarda, salatalarda da kullanılabilen ama raf ömrü kısa olduğu için çok da fazla tercih edilmeyen bir yağ. Bu yüzden daha çok saç ve cilt sağlığı üzerinde etkili olan ceviz yağı, içeriğindeki manganez, bakır ve melatonin ile kalp hastalıklarına neden olan endotelini düşürmek için de kullanılmaktadır.

Ceviz Yağı Nelere İyi Gelir

Ceviz Yağı Nelere İyi Gelir diye sorulduğunda verilecek o kadar çok cevap var ki…ceviz-yağı-nasıl-kullanılır

  • Ceviz yağının yüksek tansiyonu düşürmek için kullanıldığı da biliniyor.
  • Ancak şöyle bir durum da var; ceviz bazı bünyeler için alerjen olup, boğaz şişmesi neticesinde nefessiz kalma gibi tehlikeli durumlar arz edebilir. Bu yüzden ceviz ve ceviz yağı tüketiminden önce mutlaka cevize alerjiniz olup olmadığını test ettirmelisiniz.
  • Ceviz Omega 3 ve Omega 6 gibi son derece faydalı ve kaliteli yağları bünyesinde barındıran bir yağ olup, pek çok rahatsızlıkla birlikte, iltihaplı hastalıklar ve romatizmaya yakalanma riskini olabildiğince azaltır.
  • Günde 1-2 tatlı kaşığı alınacak ceviz yağı, egzama gibi rahatsızlık veren deri hastalıklarına karşı korunma ve tedavi sağlar.
  • Ceviz denince aslında ilk akla gelen şey onun müthiş bir antioksidan oluşudur. Bu özelliğiyle, hücre deformasyonu ve hasarına neden olan serbest radikalleri bloke eder ve yaşlanmaya bağlı tüm etkileri geciktirir ve bir nevi gençlik aşılar.
  • Vücuttaki hormon düzeni ve dengesini muhafaza eden ceviz yağı, muhteviyatındaki demir, çinko, magnezyum, selenyum, fosfor ve kalsiyum sayesinde hem vücudu ayakta ve dinç tutar hem de yıpranarak yaşlanma sürecinin önüne geçer.
  • İçerdiği, bir tür Omega 3 yağ asidi olan alfa linoleik asit sayesinde damar ve kalp sağlığını muhafaza eder.
  • Sahip olduğu Omega 9 doymamış yağ asitleri sayesinde damar sertliğini engeller ve dolaşımı hızlandırır. Her gün 2-3 adet ceviz tüketmek yahut birkaç damla ceviz yağı tüketmek bile gözle görülür faydalar sağlayacaktır.
  • B1, B2, B3 vitaminleri sayesinde ceviz ve yağını tükettiğinizde cildiniz pürüzsüz ve dinç kalır.

[reklam id=1]

Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır

Ceviz yağı yemeklerde sık kullanılan ve tercih edilen bir yağ değildir. Isıya maruz kaldığında tadı değişir ve acılaşır, üstelik fiyatı da diğer yağlara nazaran biraz daha pahalıdır. Bu sebeple ceviz yağını salatalarda, soslarda, soğuk tüketilen ve fazla yağ gerektirmeyen yiyeceklerde az miktarlarda kullanabilir, kesme şeker üzerine bir kaç dala damlatarak yiyebilirsiniz. Bunun dışında ceviz yağını saç, cilt ve vücut güzelliğiniz için gerek tek başına gerekse diğer uçucu yağ ve faydalı bitki ve otlarla harmanlayarak elde ettiğiniz karışım ve maskeleri güzellik ve sağlık için kullanabilirsiniz. Saçlara ve cilde ekstra güzellik ve canlılık sağlayan ceviz yağı friksiyon ve masaj teknikleriyle haricen kullanıldığında da son derece faydalıdır.

Ceviz-yağının-Faydaları1

Mantar Tedavisinde Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır
1 adet soğanı rendeleyip 2 çorba kaşığı ceviz yağı ekleyin, 5 dakika  karıştırın ve karışımı mantar olan bölgeye sürün. Bunu her gün 2 kez anı saatlerde uygulayın. Ceviz yağı, yumuşatıcı etkisiyle mantar tedavisinde ek destek sağlayacaktır.

Kırışıklıklara Karşı Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır
Ceviz yağı nemlendiren ve yumuşatıcı etkisiyle yıpranmış, yorgun ve yaşlanmış ciltlerde kullanılabilir. Göz çevresi kırışıklıkları için son derece faydalı olan ceviz yağı yüksek oranda linoleik ait ve doymamış yağ asidi içerir. Bir miktar ceviz yağını bir parça pamuğun üzerine dökün ve kırışık bölgelere uygulayın. 2 saat bekletin ve yıkayın.

Ceviz Yağı Fiyatı
Gramaj, ambalaj, marka ve sıkım tekniklerine göre fiyat farklılıkları gösteren ceviz yağı 6 TL ile 20 TL arasında satışa sunulmaktadır.