Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

tarafından
1113
Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumu nasıl tüketilir, son dönemde adı sıkça duyulan, adeta moda haline gelen yiyeceklerden birisi olan chia tohumu, faydalarından da çok sık bahsedilen bir besin ve aslında o Güney Amerika’da yetişen bir tür adaçayı ve orijinal ismi de “Salvia hispanica”.

Ama tüm dünyada bilinen yaygın ismi Chia (çiya) olan bu bitkinin tohumları Chia tohumu olarak biliniyor ve satılıyor. Chia tohumu nasıl tüketilir, nerelerde kullanılabilir, chia nasıl tüketilir sorularının yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? 1

Chia tohumu  her şeyden evvel iyi bir Omega-3 kaynağıdır ve omega-3 içeriğinin zenginliği konusunda nam salmış keten tohumu ve somon balığından daha fazla Omega-3 içerir. Omega-3’ün kalp ve özellikle beyin sağlığı açısından ne kadar mühim olduğu düşünüldüğünde, düzenli Chia tüketiminin ne kadar fayda sağladığı da ortaya çıkmış olur.

28 gram Chia tohumunda yaklaşık 5 gram Omega-3 ve 4.4 gram protein bulunur. Bu oran da günlük protein ihtiyacının %10’unu karşılar.

[reklam id=1]

Chia tohumunun içeriğinde bulunan triptofan adlı aminoasit; uykuyu düzenleyici, tokluk verici ve kişiye kendisini ruhsal açıdan daha iyi hissettiren özelliklere sahiptir.

Chia tohumu hem LDL ve trigliseriti düşürür, hem de iyi kolesterolü arttırır.

Lif oranı yüksek olan Chia tohumu sindirim sistemini düzenler, kabızlığa iyi gelir.

Kalsiyum oranı yüksek olan Chia tohumu, güçlü dişler ve kemikler için iyi bir kaynaktır. 28 gram chia tohumu günlük kalsiyum gereksiniminin yaklaşık %18’ini karşılar. Yine aynı orandaki chia tohumu günlük fosfor ihtiyacının %27’sini karşılar.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? 2

Gelelim Chia tohumu nasıl yenir kısmına. Chia tohumu çoğunlukla çiğ olarak tüketilir. Yoğurda, salatalara, smoothielere ilave edilerek yenebilen chia tohumu, farklı tariflerin içinde de kullanılabilir. Bu yiyeceğin en önemli özelliklerinden birisi de, içine eklendiği sıvıyı jölemsi bir hale getirerek kıvam vermesidir. Chianın bu özelliğinden yola çıkarak nefis pudingler hazırlanabilir.

Hazır puding demişken Chia tohumlu puding yapılışını paylaşalım sizlerle.

Kakaolu ve muzlu chia tohumlu puding için malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı kakao
  • 1 adet muz
  • 1 su bardağı süt
  • 3 çorba kaşığı chia tohumu
  • Süt sevmeyenler yahut veganlar soya sütü de kullanabilir.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? 3

Süt, muz ve kakaoyu blenderdan geçirin. Ardından chia tohumlarını ekleyin. Karışımı her yarım saatte bir karıştırın ve yaklaşık 4-5 saat buzdolabında bekletin.  Jöle kıvamını alan pudingleri kuplar yahut kaselere doldurun. Üzerlerini file badem, fındık, Antep fıstığı, tarçın yahut meyve parçalarıyla süsleyebilirsiniz.

Chia tohumu yoğurtla da tüketilebilir. Klasik sabah kahvaltısından hoşlanmayanlar için doyurucu ve sağlıklı bir seçenek de olabilir.

Chia nasıl yenir sorusunu farklı şekillerde yanıtlamak da mümkün. Chia tohumunu omletlerinize koyabilir; bal, yulaf ezmesi, ceviz içi ve hurmayla karıştırarak hafifi tatlılar da üretebilirsiniz.