Çıban Nasıl Geçer?

tarafından
568
Çıban Nasıl Geçer?

Kıl yuvası bölgesinin ya da bir yağ bezi sonucunda çıban ortaya çıkmaktadır. Çıbanlar son derece ağrı vermekle beraber kırmızı renkte olmaktadır.

Çıban nasıl geçer: beslenme şartları çıbanın geçmesinde en büyük unsurdur. Sağlıksız düzensiz beslenme şartlarında çıbanlar vücudun farklı bölgelerinde çıkar. Çıban tedavisi antibiyotikli kremler kullanılabilinir.

Çıbanın hızlı bir şekilde geçmesi için sarımsak tüketimi artırılabilir. Çıbanı yok etmenin ilk yolu temizliktir çıbanın olduğu bölgeyi temizlemek bulaşa bilecek olan mikropların engellenmesi sağlanır. Eğer ki çıbanın ilk çıkma evresinde avrat otu ile yapacağınız müdahale ilerlemesini önleyecek ve kurtulmak için yeterli olacaktır.

İlerlemeyen bir çıbanız var ise uzman eşliğinde çıbanlı bölgeye barut kullanımı yapılır. Bitkisel işlemler için papatya, lavanta gibi bitkilerin karışımı çıban için son derece iyi olacaktır. Bu bitkilerin suyu ile çıbanın bulunduğu kısmı bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Tedavi süreci boyunca bu işlem son derece sağlıklı olacaktır.

[reklam id=1]

Çıban patlama çıbanların henüz olgunlaşmadığı zamanda kesinlikle patlatılmaması gerekir özellikle parlak kırmızı renkte olan çok ağrılı çıbanlara bu şekilde müdahale edilmemelidir. Patlatılmaya çalışılsa bile patlamazlar henüz olgunlaşmadığı için çevrede kılcal damarlara yayılan enfeksiyon sonucunda bakteriler kan dolaşımına girer. Bu sebepten dolayı kanda zehirlenme böbrek problemleri gibi sorunlar yaşanabilir.

Çıban Nasıl Geçer?

En kesin çözüm çıbanın olgunlaşmasının beklenmesidir gerekirse bunun için bitkisel çözüm yolları araya bilirsiniz közde pişirilen kuru soğan çıbanın üzerine sarılarak bir gece bekletilerek çıbanın patlatılması sağlanır. Kara merhem denilen çıban merhemi de sürülebilirsiniz.

Bunlarla çıban patlatma gerçekleşirse çıbanın içindeki iltihap dışarıya akar bundan sora çıbanın üzerine antibiyotikli merhem sürerek temiz bir gazlı bezle kapılmalıdır. Enfeksiyon oluşmasını engellemek için temiz tutulmalıdır. Enfeksiyon kapan çıbanlar kızarır ve şişlik devam eder.

Çıban tedavisi: Evde hızlı bir şekilde yapabileceğiniz limon, papatya ve kekik ile bir karışım sayesinde iyileşme süreci hızlanacaktır. Daha hızlı bir şekilde ve farklı bir şey denemek istersiniz tarçın ve kekik çayı içebilirsiniz.  Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlanır yeni çıkan çıbanlarda güzel avrat otu faydalı olur. Antibiyotikli pomatlar kullanıla bilinir. İlaç kullanımı yanında çıbanlı yere zeytinyağı sürülebilir. Bal ve un karışımlıda yararlı olacaktır.

Çıban Nasıl Geçer? 1

Çıban sıkma: çıbanları sıkmak iltihabın yayılmasına sebep olacaktır. Küçük çıbanların tam olarak iyileşmesi sürecinin patlatmak olarak göründüğü bilinmektedir. Ancak böyle bir durum sonucunda ağrılı bir durum ortaya çıkabilir. İltihabın çıktığı yere bant yapıştırabilirsiniz. İz tamamen geçene kadar bu işlemi gerçekleştirmeniz iyi olacaktır.

Çıban kremi: Çıban içerisinde yer alan iltihabın tam olarak akıtılması gerekmektedir. Bu iltihaplar genel olarak çıbanların gelişimine etki yapmaktadır. Buna halk arasında ise kara merhem denmektedir. Çıban tedavisi sürecinde doğal yöntemlerden ayrı olarak kremler kullanarak da tedavi sürecini son derece hızlandırabilirsiniz. Çıbanlı bir bölgenin hızlı bir şekilde sabunlu bir su ile yıkamanız iyi olacaktır.

Bu şekilde çıban kuruyacaktır. Hava almayacak şekilde bandajlamamak gerekir. Bunun ilk günlerinde günde 2 defa yapmak yeterlidir. Çıbandan iltihap çıkmaya başladığı zaman uygulamayı günde 1 defa yapmak yeterli olur. Bu işlemlere bağlı olarak çıbanın hızlı bir şekilde patlatılması söz konusu olmayacaktır.

Çıbanın ne tür bir çıban olduğu bilinmediği için doktor gözetiminde patlatılma işlemi yürütülebilir. Hamile kadınların asla bu işlemi gerçekleştirmemesi gerekmektedir.

Çıban Nasıl Geçer? 3

Çıbanın patlaması kendiliğinden olur ise irin akar ve iltihaplı bölge küçülerek ağrısı yavaş yavaş azalır. Siz kesinlikle patlatmayın patlamayan çıban doktor kontrolü altında kremlerle ilaçlarla yapılmalıdır.