Çıban Neden Çıkar

tarafından
37985
Çıban Neden Çıkar

Çıban Nedir?
Çıban, vücudun dış yüzeyinde yahut iç organlarda meydana gelen içi irin dolu şişliklerdir. İltihabi bir deri hastalığı olan çıbanların göz kapaklarında çıkan türüne arpacık adı verilir ve kirpik diplerindeki irinin ortaya çıkardığı iltihaplanma sebebiyle oluşur. Çıban genellikle göbek ve kasık bölgesi, koltuk altı, kalça gibi sık terleyen ve kapalı kalan, fazla hava almayan  sıcak bölgelerde ortaya çıkar. Peki çıban nasıl oluşur?

Çıban Neden Çıkar?

Kıl köklerinden vücut içerisine giren stafilokok mikrobu ve bakteriler, en kolay üreyebildikleri yer olan yap dokusuna doğru yayılırlar ve burada kan içerisinde bulunan akyuvarlar ile savaşmaya başlarlar. Araştırmalar göstermiştir ki, stafilokok mikrobu ile akyuvarlar arasındaki savaşın kazananı yoktur ve her iki taraf da bu savaş sonunda ölür. Ölü stafilolok mikrobu ve akyuvarlar vücut için atık oluştururlar. Bu atıklar zaman içinde birikerek çoğalır ve bu bölgede yalancı bir kese meydana gelir.

Ölü akyuvarların bu kese içine dolması ile oluşan basınç sebebiyle, derinin yumuşak olduğu bölgelerde kese deri yüzeyine doğru; deri tabakasının sert olduğu bölgelerde ise kese, vücut içerisine doğru ilerlemeye başlar. Çıban artık oluşmaya başlamıştır ki bu durumun halk dilindeki ifadesi “çıbanın baş göstermesi”dir.

Çıban-Neden-Çıkar1

Çıban ilk etapta sivilce zannedilebilir; zira boyutu küçüktür. Ancak zaman içinde bu irinli tabaka büyür ve çıban görünümünü alır. Şişliğin içinde yer alan kısım çıbanın özü olarak bilinir ve patlayan çıbanların yeniden oluşmaması için bu özün çıkartılıp bölgenin temizlenmesi gerekir. Yüzde çıkan çıbanlar kanser oluşumuna neden olabileceğinden, asla patlatılmamalı, mümkün olduğunca elle temas edilmemelidir ve mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Çıbanlar çoğunlukla kendiliğinden iyileşerek kaybolur. Deri tabakasının kalın olduğu durumlarda çıban akıp gidecek bir yol bulmakta zorlandığından, cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. İç organlarda çıkan çıbanların da cerrahi yöntemle alınması gerekir. Çıban patladıktan sonra, bölgenin ilaçlar ve solüsyonlarla temizlenerek üzerinin kapatılması gerekir. Eğer çıban sürekli iltihaplanıyorsa antibiyotik ilaç kullanımı şarttır.

Çıban-Neden-Çıkar4

Çıban vücudun sıcak bölgeleri dışında da herhangi bir bölgede çıkabilir. Derinin tahriş olması, kirli toprakla teması, sürtünme, ciltte daha evvelden egzama, mantar gibi rahatsızlıkların görülmesi, çıban oluşumunu tetikleyen faktörlerdendir. Bunların haricinde herhangi bir yerde de çıkabilirler. Bölgenin herhangi bir şekilde tahriş olması, sürtünmeye maruz kalması, dışarıdan gelen kirli toprakla temas etmesi, cilt yüzeyinde önceden bir mantar hastalığı yada egzama bulunması da çıban çıkmasını kolaylaştıran faktörlerdendir.

Çıban-Neden-Çıkar

[reklam id=1]

Ayrıca beslenme bozukluğu, vitamin ve protein yönünden fakir beslenme, şeker hastalığı, alkolizm, nötrofil denilen vücuttaki enfeksiyonu atmak için çalışan özel beyaz kan hücrelerinin yetersiz sayıda olması yahut görevini tam olarak yapamaması, çıban oluşumunu tetikler.

Bunların haricinde kansızlık, kanser, kemoterapi, hiv virüsü ve şeker hastalığı gibi durumlarda da vücutta çıban oluşumu gözlenir.

Peki çıban nasıl oluşur? Çıbanlar aniden beliren ve dokununca ağrı veren kırmızı renkli şişliklerle kendini belli eder. Sonrasında olgunlaşır ve olgunlaştıkça kızarıklık koyu renge döner ve zaman içinde beyazlaşır. İltihap iyice olgunlaşınca kendi kendine patlar ve içerdeki cerahat tamamen boşalır. Bundan sonra iyileşme evresi başlar.

Çıban Tedavisi

 • Çıbanı evde kendi kendinize hem doğal drenaj sağlamak, hem de ağrıyı gidermek için sıcak kompres uygulamasıyla iyileştirebilirsiniz. Zaten çıbanlar yaklaşık 10 gün içinde kendiliğinden yok olurlar.

Çıban-Neden-Çıkar2

 • Çıbanın üzerine gün içinde sık aralıklarla nemli ve sıcak bir bez koymak, çıbanın iltihabının akıtılmasını ve hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Çıbanı sıkmak daha enfeksiyonun yayılmasına ve  daha kötü sonuçlara yol açacağından asla böyle bir yolu denemeyiniz.
 • Eğer çıban çok büyükse yahut kan çıbanı denilen bir türse, içindeki iltihabın kesi yoluyla boşaltılması ve antibiyotik kullanılması gerekecektir.
 • Hekiminiz böyle bir durumda nasıl bir müdahale yapılacağına karar verir. Eğer kesi yöntemi uygulanacaksa, çıbanın başı küçük bir kesiyle açılarak içerdeki cerahat boşaltılır. Bu uygulamayla çıbanın deride oluşturduğu gerginlik, baskı ve acı hissi hafifleyecek, iyileşme süreci hızlanacaktır. Eğer çıbanın içindeki iltihap yoğunsa ve akmaya devam ediyorsa, bölgenin gazlı bezle sarılması gerekecektir.
 • Hekiminiz ciddi enfeksiyonların iyileşmesine hız kazandırmak için antibiyotik kullanımı önerebilir. Antibakteriyel sabunlar da iyileşme sürecine katkı sağlar.

Çıban-Neden-Çıkar3

 • Enfeksiyonun yayılmasını önleyen en önemli koşullardan birisi de temizlik ve hijyendir. Çıbana temas ettiğinizde ellerinizi mutlaka antibakteriyel içerikli bir sabunla yıkamalısınız. Kullandığınız havluyu  tekrar kullanmayın ve başkasının kullanmasına da izin vermeyin. Havlu, el bezi, giysiler, çarşaflar ve diğer özel eşyaların da çok yüksek ısıda yıkanması gerekir. Sargı bezlerinin sıklıkla değiştirilmesi ve ağzı kapalı poşet yahut kutularda muhafaza edilmesi gerekir.
 • Çıban patlatma şekillerinden birisi de çıban üzerine sıcak soğan sarılmasıyla yapılan tedavidir.  Arpacık soğanı yahut normal boyuttaki kuru soğanı ocakta pişirerek, iç kısmını, çıbanın üzerine yakmayacak şekilde sarabilirsiniz. Bu işlemi 2 gün boyunca tekrarlamalısınız ki, iltihap olgunlaşarak cilt yüzeyine kadar çıksın. 

Çıban Nasıl Geçer?

Bu tedavilerin dışında çıbana ne iyi gelir?

 • Evde yapacağınız doğal karışımlarla da çıbandan kurtulmanız mümkün.
 • Keten tohumunu havanda dövün, içine bal ilave edin ve elde ettiğiniz lapayı çıbanın üzerine sarın. Bu yöntemle çıbanı kurutabilirsiniz.
 • Kara boynuz otu tohumlarını un haline getirip çıbanın üzerine koyup sarabilirsiniz.
 • Kudret narından elde edilen yağı günde iki kez çıbanların üzerine sürebilirsiniz.
 • Sığırdan elde edilen iç yağını kuru üzümle karıştırın ve merhem yapın. Çıbanın üzerine süreceğiniz bu merhem, iltihabın akmasını sağlayacaktır.
 • Döverek ezdiğiniz ve lapa haline getirdiğiniz marulları çıbanın üzerine koyabilirsiniz. Aynı işlemi marulları haşlayarak da yapabilirsiniz.
 • Lapa haline getirdiğiniz semiz otu bitkisini de çıbanın üzerine koyabilirsiniz.
 • Ezip kaynattığınız ardıç dallarının suyunu dayanabileceğiniz sıcaklığa geldikten sonra içine bir bezi daldırıp ıslatarak çıbanların üzerine kompres yapabilirsiniz.