Çıban Neden Olur?

tarafından
717
Çıban Neden Olur?

Çıban deride aniden çıkan bakterilere bağlı oluşan ağrılı ve mikrobik döküntüye verilen isimdir. Bu döküntü bir nevi apsedir. Genellikle bakterilerin kıl köklerinde yerleşerek çoğalmasıyla oluşur. Ani kızarıklık ağrı ve zonklama hissi oluşur. Şişlik kızarma Vücudun herhangi bir yerinde başlayan irin birikimidir.

Sıklıkla yüzeysel bölümlerde görülse de iç organlarda da meydana gelmektedir. Çıban oluşumunda etken stafilokok denen bakteri türüdür.

Vücutta çıban çıkmasının sebepleri: çıbanlar vücutta bir bakterinin etken olduğu iltihaplı deri hastalıklarıdır. Kötü beslenenlerde bünyesi zayıf olanlarda alkoliklerde beden direnci düşük olanlarda sık sık çıban çıkabilir. Genellikle vücudun sıcak bölgelerinde daha sık çıkar.

[reklam id=1]

Koltuk altı, göbek ve kalça bölgeleri kasıklar gibi daha çok terleyen ve fazla nem almayan bölgelerde sık rastlanır. Bağışıklık sistemini zayıf olmasını sağlar bunun dışında dengesiz beslenme, alkol tüketimi, yağlı besinlerin tüketimi çıban oluşmasını etkililer vitamin ve protein eksikliği sürekli oturmak fazla kilo sağlıksız beslenme hareketsizlik de vücutta çıban çıkmasına sebeptir sürekli çıkması halinde bu gibi hastalıklarda ortaya çıkar kan hastalıkları, şeker hastalığı, kansızlık, kanser kemoterapi gibi.

Göz Çıbanı Neden Çıkar?

Göz çıbanı halk arasında arpacık diye bilinir. Göz kapağında yer alması sonucunda iltihaplardan ortaya çıkmaktadır. Göz çıbanı arpacık itdirseği olaraktan bilinir.

Çıban Neden Olur?

Göz kapaklarının altında ve üstünde bulunan bezlerin görevi gözlerin kurumasına engel olma görevini üstlenir bunların sekiz tanesi alt göz kapağında 12 tanesi üst göz kapağındadır bu bezlerdeki enfeksiyon sonucunda göz çıbanlarının kendiliğinden boşalması görünmektedir.  Buna bağlı olarak iyileşme süreci başlamış olur.

Kalçada çıban neden çıkar: Ciltte zayıf alanlardaki kıl köklerinde başlayan kan çıbanı fronkül diye bilinen iltihaplı oluşumlardır. Vücutta her bölgede etkili olabilirler özelliklede kalçada kaba etlerde giysilerle temas eden bölgede yaygın şekilde çıkar. Bunun dışında koltuk altı kasık arası bilekler yüz burun ense boyun gibi alanlarda da çıkması yaygındır.

Kalça üzerinde çıban çıkması ise bölgenin iltihap oluşumundan kaynaklanmaktadır. Fazla kilolu olma aşırı kıllı olma cildin fazla yağlı olması aşırı terleme vücudun direnç düşmesine bağlı olarak şeker hastalığı, kanser tedavisi kalçada çıban çıkmasına sebep olabilir. Çıban kalçada çıkarken ağrılı ve kırmızı bir şişlikle ucunda sarı bir iltihap ile baş verir bu çıbanlar bir hafta içinde başında ki tıkacın açılmasıyla içini boşaltır.

Çıban Neden Olur? 1

İrin boşaldıktan sonra ağrı zayıflar ve 4-5 günde iz bırakarak geçer. Eğer ki hasta sürekli çıban sürekli tekrarlıyorsa bu durumda şeker hastalığı başta olmak üzere diğer faktörler araştırılmalıdır.

Çıban neden çıkar nazardan çıkan çıbanlar: Deri üzerinden hızlı bir şekilde reaksiyon sonucunda ortaya çıkar. Hızlı bir şekilde bu yerler çoğalma işlemi gerçekleşir ve çıban oluşumu gerçekleşir. Çıban yaş ve cinsiyet fark etmez beslenme ve vitamin eksikliğinden kaynaklanan bağışıklık sisteminin zayıflaması kanser tedavisi sürecinde mutlaka çıkar.

Nazardan çıban çıkması durumunda ilk olarak mutlaka doktora başvurmalısınız çıbanın çıkma sebebi iç hastalıkların veya bir hastalığın belirtisi olabilir. Her yol denendikten sonra dualardan şifa istenir. Allah a güvenerek yapılan dua geri çevrilmez. Nazardan çıkan çıbana Allah in izniyle şifa istenir.

Çıban Neden Olur? 3

Vajinada çıban neden çıkar: Kadınların çoğunda vajina bölgesinde akne yâda sivilce benzeri cilt sorunları çıkar. Kişinin aşırı stres durumu hormonal değişikler yapılan diyetler aşırı sağlıksız yağ üretiminde neden olabilir. Genital bölgenin temiz tutulmaması durumunda bölge enfeksiyon kapar ve ağrılı ve sancıya sebep olan çıban çıkar. Bu durumlara son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.