Çıbana Ne İyi Gelir?

tarafından
376
Çıbana Ne İyi Gelir?

Kıl köklerinin ya da yağ bezelerinin iltihaplanması sonucu çıbanlar meydana gelir. Bakterilerin neden olduğu bu cilt sorunları, farklı çeşitlerdedir. Kimi zaman sadece bir tane çıkıp tedavi ile iyileşme sağlarken kimi zaman ilerleyip ölüme sebebiyet verebilir. Bu nedenle vücutta çıban çıktığında mutlaka doktor kontrolünde tedavisinin yapılması gerekir.

Çıban tedavisi, ortaya çıkış nedeni, büyüklüğü ve türüne göre değişiklik gösterir. Genel olarak olgunlaşmamış çıbanların olgunlaştırılması ve sonrasında sıkılması ile tedavi edilir. Çıban sıkma işlemi sırasında hem cildin, hem de ellerin temizliğine dikkat etmek gerekir.

Hijyenik şekilde sıkma işleminin ardından tamamen irinin boşaltılması sağlanır. Daha sonra çıban bölgesinin üzerine özel çıban merhemi ve ilaçları ile pansuman yapılır. Yara tamamen iyileşene kadar merhemin sürülmesi gerekir.

[reklam id=1]

Çıban tedavisi için ilk aşamalarında merhemler kullanılabilir. Merhem ve özel bitkisel karışımlar ile çıbanın büyümesinin önüne geçilmesi sağlanır. Bazı çıban türlerinde merhem ya da bitkisel karışımlar işe yaramayabilir. Bu durumda çıbanlar cerrah müdahale ile kişiden alınır.

Çıban tedavisi için bazı bitkisel ve doğal önerileri aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaştık. Doktor kontrolünde uygulanabilen bu öneriler ile kısa sürede çıban sorunuzu çözebilirsiniz.

Çıbana Ne İyi Gelir? 1

 • Çıban tedavisi için biraz unla birlikte biraz balı karıştırıp hamur haline getirin. Bu hamuru çıbanın üzerine sürüp temiz bir bez ya da sargı bezi ile sarın. Bunu düzenli olarak bir süre uyguladığınızda, çıban daha kolay olgunlaşacak ve irini akacaktır.
 • Yine çıbanların olgunlaşması ve daha kolay irinlerinin akması için bazı şifalı bitkilerden yararlanabilirsiniz. Bunun için köknar sakızı, üzüm yaprağı, lahana yaprağı bitkilerini çıbanların üzerine sarabilirsiniz.
 • Çıban tedavisi için yumurta akı ve bir miktar nişastayı karıştırın. Hazırladığınız karışımı çıbanın üzerine sarıp bekletin. Düzenli uygulama ile kısa sürede çıbanların olgunlaşıp irinlerinin akması sağlanabilir.
 • Maydanoz kaynatıp suyu ile çıbanların üzerini temizleyebilirsiniz. Bu şekilde çıban tedavisi yapılabilir.
 • Karahindiba kökünün suyu ve çay ağacı yağı ile çıbanı temizleyebilirsiniz. Bu sayede en doğal şekilde çıban sorununu çözebilirsiniz.
 • Küle gömerek pişirdiğiniz soğanlar ve biraz doğal zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı çıbanların üzerine sarıp bekletin. Bir kaç gün üst üste uyguladığınızda çıbanların oldgunlaşmaya başladığını göreceksiniz.

Çıbana ne iyi gelir bitkisel tedavisinde ne kullanılabilir sorularına cevap olarak sinirli ot yaprağı ve çam sakızı kullanabilirsiniz. Bu iki doğal maddeyi çıbanlara uygulamak için ilk olarak çıbanların üzerine bir miktar çam sakızı koyun. Üzerine sinirli ot yaprağı sarın ve bekletin. Bir kaç güne çıbanın olgunlaşması ve iyileşmesi beklenir.

Çıbana Ne İyi Gelir? 2

Çıban tedavisi sırasında en önemli noktalardan birisi de bölgenin temiz tutulmasıdır. Çıban bölgesi ne kadar temiz tutulursa, o kadar çabuk iyileşme sağlanır. Bölgenin temiz tutulması, çıban patlaması durumunda yayılmanın önlenmesi için önemlidir. Temiz, hijyenik alanda çıbana neden olan bakterilerin ilerlemesi daha zordur.

Sürekli tekrar eden ve tedavi edilmesi gereken koltuk altı, sırt, boyun, kasık ve kalçada çıbana ne iyi gelir, bitkisel tedavisinde hangi bitkilerden yararlanılır sorusuna da kısaca cevap vermek istiyoruz.

 • Marul: Lapa haline getirip çıbanların üzerine sürebilirsiniz.
 • Kudret narı: Günde 2-3 defa çıbanların üzerine sürerek tedavi edebilirsiniz.
 • Keten tohumu: Havanda biraz dövdüğünüz keten tohumu ile balı karıştırıp çıbanların üzerine sürebilirsiniz.
 • Kara boynuz otu: Robotta çekilerek ya da dövülerek un haline getirilen kara boynuz otunu çıbanların üzerine sürebilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı: Çıbanların üzerine temiz bir pamuk ya da bez ile biraz çay ağacı yağı sürüp çıbanların tedavisinde kullanabilirsiniz.