Çiğ Bademin Faydaları

tarafından
396
Çiğ Bademin Faydaları

Çiğ bademin faydaları çok fazla olmakla birlikte, fazla tüketilmesi durumunda bazı olumsuz etkileri olabilmektedir. Bilindiği üzere çiğ bademin vitamin ve mineral bakımından çok zengin olması insan sağlığı için önemli olmaktadır. Bu bağlamda çiğ badem faydaları ve zararları üzerine geniş bilgileri yazımızın içerisinde bulabileceksiniz.

İnsan vücudu için çok faydalıdır. Çeşitli konularda fayda sağlamaktadır. Gün içerisinde düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. İnsanların doğal kimyasallara ihtiyacı vardır. Düzenli badem tüketimi ile kimyasallara olan ihtiyacı azaltmak mümkündür.

Çiğ Bademin Faydaları 3

Yukarıda da ifade etmiştik. Düzenli ve kararınca tüketilmesi büyük önem arz etmektedir. Her gün ve günde 30 gram çiğ badem yeterlidir. Bunun fazlası uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Özellikle mide için fazla çiğ badem tüketilmesi sakıncalıdır. 30 gram ve fazlasını tüketmek doktor kontrolü ve önerisi ile olmalıdır. Zayıflama üzerinde de çiğ badem etkili bir besindir.

Bu bağlamda çiğ bademin zayıflamaya faydaları vardır diyebiliriz. Bademin normal olarak tüketildiğini ve aynı zamanda farklı şekillerde de kullanıldığını söylemeliyiz. Çoğu tatlı ve bazı yemeklerin içerisine çiğ badem eklenebilmektedir. Tatlıların üzerinde hem lezzet, hem sunum, hem de fayda bakımından zenginlik katmaktadır.

[reklam id=1]

Çiğ bademin faydalarını maddeler halinde sıralamak istiyoruz. Hem sağlık açısından faydaları, hem de çiğ badem ile zayıflama önerileri bu liste içerisinde yer alacaktır.

 • Demir ve vitamin bakımından çok zengin bir besindir. Vücudunuzda var olan vitmain ve demir eksikliğini badem yiyerek yok edebilirsiniz.
 • Kolestrol ile mücadele etmek için en pratik yöntem badem tüketimi olacaktır. Günlük düzenli badem tüketerek kolestrolü dengede tutabilirsiniz.
 • Halk arasında çok sık tüketilmektedir. Doymamış yağ oranının yüksek olması tercih nedenidir.
 • Kalp ve damar hastalığı olanlar için badem olmazsa olmaz bir besindir. Kalbin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur ve damar tıkanıklıklarının önüne geçer.

Çiğ Bademin Faydaları 2

 • Kalp ve damar hastalıklarında reçetelere yazılan ilaçların yanına badem tüketilmesi önerilmektedir.
 • Doğal olarak tüketilmesi ve fabrikasyon bir üretim aşamasından geçmemiş olması gerekmektedir.
 • Diyabet hastalığı olanlar içinde çiğ badem bir numaralı besindir. Pek çok uzman hekim tarafından diyabet hastalarına önerilmektedir.
 • Çiğ bademin bir diğer faydası safra kesesi taşı üzerindedir. Çiğ badem tüketen kadınların safra kesesi taşı hastalığına sahip olma riski çok azdır.
 • Kemik sağlığının korunması ve geliştirilmesi içinde çiğ badem en etkili besinlerden biridir.

Görüldüğü gibi çiğ bademin sayısız faydası bulunmaktadır. Yazımızın bu kısmına kadar çiğ badem ne işe yarar noktasındaki soru işaretlerinizin gittiğini düşünüyoruz. Çiğ bademin kararınca ve düzenli olarak her gün tüketilmesi durumunda yukarıda bahsetmiş olduğumuz faydalarını görebilirsiniz. Ancak, gereğinden fazla çiğ badem tüketilmesi durumunda ise aşağıdaki gibi bazı yan etkileri olabilecektir. İşte çiğ bademin bazı yan etkileri.

Her besin gibi, çiğ bademin de bünye durumuna göre farklı yan etkileri olabilecektir. Ortaya çıkabilecek olası yan etkileri şu şekildedir.

Çiğ Bademin Faydaları 1

 • Kuru cilt yapısına sahip olan insanların biraz daha fazla çiğ badem tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur.
 • Yaşlı insanların çiğ bademi biraz daha dikkatli tüketmelerinde fayda vardır. Bazı riskli hastalıklara bağlı olarak fazla çiğ badem tüketimi damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi ciddi problemlere neden olabilir.
 • Çok yağlı bir cilt yapısına sahip olan insanların çiğ badem tüketimini çok dikkatli yapmaları gerekmektedir. Aksi halde yüz kısımlarında sivilcelenme başlayabilecektir.
 • Bazı kimselerde badem alerji yapabilmektedir. Bununla ilgili emin olmak için bir hastaneye başvurabilir ve alerjik testi yaptrabilirsiniz. Bu sayede alerji riskini ortadan kaldırmış olursunuz.