Çikolata Kisti Tedavisi

tarafından
193
Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti tedavisi, neredeyse 10 kadında bir görülen ve tedavi edilmezse kısırlığa bile sebep olacak kadar endometriozis yani çikolata kisti hastalığının iyileştirilme işlemidir. Rahimde ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı ve sonrasında kanama gibi pek çok şikayete de sebep olan çikolata kistleri yaşam kalitesini de bozarak kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz yönde etkiler.

Endoimetriozis ya da halk arasındaki yaygın söylenişi ile çikolata kisti; rahim içi astar dokuyu meydana getiren hücrelerin rahim dışında başka bir bölgede konumlanması ve adet kanının burada oluşarak birikmesi olarak özetlenebilir ve bu durumun mutlaka tedavi edilerek normale döndürülmesi gerekir.

Kadınlarda yaşam kalitesini düşüren ve hatta kadının bebek sahibi olmasını dahi engelleyebilen bir rahatsızlık olan çikolata kistleri için hekimin hasta için uygun gördüğü tedaviler uygulanır. Bu tedaviler hastanın yaşına, hamile kalma isteğine ve belirtilerin verdiği rahatsızlık derecesine göre yapılır.

[reklam id=1]

Çikolata kisti tedavisi nasıl olur hususunu şöyle açıklayabiliriz; kimi hastalarda ilaç tedavisi yeterli gelirken kimi hastalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Bazı hastalarda ise hem ilaç tedavisi hem de cerrahi müdahale gerekebilir.

Çikolata kisti nasıl yok olur sorusu içinse yanıtlar şöyledir:

İlk olarak kistin yakın takibe alınması gerekir. Kist başlangıç evresindeyse operasyonla alınıp kadının yumurta rezervlerini ve dolayısıyla doğurganlığını engellemesinin önüne geçilmiş olur.

İlaç tedavileri:  İlaçlarla hastanın ağrılarının giderilmesi amaçlanır. Ağrı kesiciler işe yaramazsa farklı tedavilere geçilir.

Çikolata Kisti Tedavisi 1

 

Hormon tedavisi: Dışarıdan hastaya verilecek hormonlarla endometrium dokusunun büyümesi yavaşlatılabilir ve yeni oluşumlara da engel olunabilir. Ama bu tedavi şekli kalıcı bir etki sağlamaz; zira hormon alımı durdurulduğunda aynı şikayetler ve rahatsızlıklar yeniden görülmeye başlanır.

Cerrahi tedaviler: Bu tedavi şekli ağrıları çok şiddetli olan hastalar için daha uygundur. Açık ameliyat yerine laparoskopik yöntem tercih edilebilir. Cerrahi tedavinin kistin yeniden oluşmasını engelleme konusunda garanti vermediğini de belirtmek gerekir.

Kombine tedaviler: Bu tedavi şeklinde hastaya hem ilaç, hem cerrahi ve hem de diğer tedaviler bir arada uygulanabilir.

Rahim ve yumurtalıkların alınması: Çikolata kisti hastada çok şiddetli etkiler meydana getiriyorsa ve hastanın da çocuk sahibi olma gibi bir planı ve isteği yoksa rahim ve yumurtalıkların alınması çözüm olarak kullanılabilir. Böylesi bir tedaviden sonra çikolata kistlerinin tekrar oluşması söz konusu değildir.

Çikolata Kisti Tedavisi 3

Eğer kadın bebek sahibi olmayı planlıyorsa yardımcı üreme tedavileri cerrahi tedaviden önce uygulanır ki, yumurtalık kapasitesinde meydana gelecek olası bir azalma durumunda kadının bebek sahibi olması engellenmesin.

Çikolata kisti bitkisel tedavi ile iyileştirilebilir mi, çikolata kistine iyi gelen bitkiler var mıdır sorularına da sürekli yanıt aranır. Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun soğan kürü uygulamasının çikolata kistlerine iyi geldiği ve doğal yollarla tedavi ettiği söylenmektedir. Ama ilerlemiş vakalarda mutlaka hekim muayenesi ve tıbbi tedavinin şart olduğunu bir kez daha  belirtmeden geçmeyelim.

Çikolata Kisti Ameliyatı

Çikolata kistlerinde ağrı şikayeti çok belirgin hal aldıysa yahut kısırlık tedavisinde ilerleme sağlanamıyorsa ameliyat gündeme gelebilir. Eğer ultrasonografide kanser kuşkusu yaratacak bir görüntü varsa kistin alınması gerekebiliyor.

Çikolata Kisti Tedavisi 2

Cerrahi tedavide genellikle laparoskopi de denilen kapalı ameliyat uygulaması kullanılıyor. Açık ameliyatlardaki kesi laparoskopi tekniğinde uygulanmadığından hastada karın estetiği de korunmuş oluyor. Kısırlık ve bağırsak tıkanmaları da laparoskopik yöntemde görülmüyor. Ve hasta kapalı ameliyat sonrası ertesi gün taburcu olabiliyor.

Çikolata kisti ameliyatı uzman hekimlerce yapılmadığı takdirde sağlıklı yumurta dokusuna zarar vererek hamilelik olasılığını azaltabiliyor.

Kapalı ameliyat tekniği ile ameliyat edilmiş ve çikolata kistleri çıkarılmış hastaların neredeyse %50’si 1 yıl sonra kendiliğinden hamile kalabiliyor.

Çikolata Kisti Ve Hamilelik

Çikolata kistleri teşhis edildikten sonra tedavi edilmezse kısırlığa sebep olabilir. Hele ki kistler ileri evreye ulaşmışsa kısırlık riski daha da yüksek olabilmektedir. Kısırlık sorunu yaşayan kadınlarda en birincil sebeplerden biri de çikolata kistleri olarak gösterilebilir.